Zombi Uydu Bulundu…

0
904

1967 Yılında askeri iletişim deneyleri için Dünya’nın yörüngesine gönderilen LES-5 uydusu, amatör bir araştırmacı tarafından bulundu. Araştırmacı, uydunun şimdilerde bile çalışmaya devam ettiğini belirtti.
Kanada’daki İngiliz Kolombiyası’nda yaşayan amatör radyo operatörü Scott Tilley, enteresan bir hobiye sahip. Tilley, uzun bir süredır kayıp olan uydularla tekrar iletişim kurmaya çalışıyor. Tilley, şu ana kadar NASA’nın kayıp uydusu IMAGE’in ve Amerika birleşik devletleri Donanması’nın Transit serisi navigasyon uydularından birinin bulunmasına yardımcı oldu.

700

‘Vatandaş bilim insanı’ sayılan Scott Tilley, son günlerde da MIT’nin Lincoln Laboratuvarı tarafından tasarlanan ve 1967 Yılında Dünya’nın yörüngesine fırlatılan askeri uydu LES-5’i aramaya başladı.

LES-5 adlı askeri uydu, 1967 Yılında Dünya’nın yörüngesine fırlatıldı. Söz konusu uydu, dönemin uydu ile iletişim çalışmaları için lider bir araçtı. Yapılan çalışmaların sonrasında LES-5 uydusu 1972 Yılında emekliye ayrıldı. Zombi uygu olarak anılan LES-5, 1972 Yılından beri uydu mezarlığına dönen Dünya’nın yörüngesinde dönmeye devam ediyor.

LES-5, uydu tabanlı askeri iletişim uygulamasının uygulanabilirliğini anlamak için yapılan bir dizi deneyin bir parçasıydı. Ağustos 1958’de HARDTACK I serisi yüksek irtifa atmosferik nükleer testleri, Pasifik Okyanusu’nda yüksek frekanslı radyo iletişimini bozdu. Bu olayın üstüne askeri planlama Profesyonelleri, askeri birimlerin iletişime devam edebilmesi için uyduların kullanılabileceğini düşündüler.

Lincoln Deneysel Uydusu ya da LES olarak bilinen uyduların üzerindeki çalışmalar da bu noktadan sonra başladı. Uydular, Amerika birleşik devletleri’nin silahlı kuvvetlerinin güvenilir iletişim yürütmesini sağlamak için ultra yüksek frekanslı (UHF) bandı kullanımının makulluğunu test etmek için tasarlandılar.

Scott Tilley, 2016 Yılında LES-1 uydusunu keşfeden bir uydu avcısından esinlenerek LES-5’i aramaya karar verdi. Koronavirüs salgını sebebiyle bu günlerde evinde süre geçirmek zorundabulunanTilley, LES-5’i bulmak için yeterli süreye sahip oldu.

Uzun bir çalışmanın sonrasında Tilley, 23 Mart’ta LES-5’in sinyalini 237MHz’de buldu. LES-5’i aramayı samanlıkta iğne aramaya benzeten Tilley, elde ettiği sonuçları “İşte yeni bir zombi uydu” cümlesi ile Twitter hesabından paylaştı.

LES-5 yalnızca güneş enerjisiyle çalışmakla kalmıyor, bunun yanı sıra yerleşik güneş panelleri vasıtası ile hala yayın yapmaya devam ediyor. Tilley, LES-5’in hala saniyede 100 bit veri yolladığini söylüyor. Amatör uydu avcısı, veri analistlerinin uydunun sağlığını tam anlamıyla tanımlayabileceklerini söylüyor.

Askeri iletişim için tasarlanan uydular, bugün iletişim için kullandığımız uyduların yolunu açtı. Eğer bugün ki iletişimin tarihine bakmak için bir uydu müzesi olsaydı büyük ihtimalle LES uydu ailesi bu müzenin onur konukları olurlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz