Yurt İçi Gidilebilecek En Güzel Tatil Yerleri

0
1207

Tatil planlarınızı hazırlarken size yardımcı olacak, gidip görmeye değer 10 efsane yerleri listeledik.

1. Karagöl, Şavşat, Artvin.

Her insanın illa gitmek istedikleri yerleden biri olan karadenizin en güzel gölüne sahip Şavşat gölü, gidilmesi en güzel yererin başında geliyor. Berraklığı ve gölü çevreleyen ağaçlar insanı bu dünyanın stresinden ve bunaltısından uzaklaştırıyor.

2. Tirilye, Mudanya, Bursa.

Mudanya’ya bağlı minik bir köy olan Tirilye, sizi zaman yolculuğuna çıkaracak. İnsanının samimiyeti sizin de hoşunuza gidecektir.

Kayaköy hiç şüphesiz ülkemizin en gizemli yerlerinden biri. ”Hayalet Şehir”ünvanına sahip Kayaköy’de terkedilmiş yüzlerce ev ve kilisenin varlığı gerilim filminde hissi yaşamanıza neden olacak.

4. Safranbolu, Karabük.

Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak‘ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan Amasya evleri bu şehri görmek için iyi bir neden.

6. Sığacık, Seferihisar, İzmir.

Ülkemizin en sakin şehirlerinin başında geliyor. Sığacık’ın kale içindeki taş sokakları alıştığımız Ege havasını yansıtan beyaz ve mavi renklerinin arasında dolaşmak ve her pazar günü kurulan ve civardaki köylerden yerel üreticilerin leziz ürünlerini sattığı pazarı görmek paha biçilemez.

7. Ayder Yaylası, Çamlıhemşin, Rize.

Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla Çamlihemşin ilçesine 16 km. mesafede. Ayder, zengin florasının yanı sıra kaplıcası ile de bölgenin en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri.

8. Hasankeyf, Batman.

Konum itibarıyla kültürlerin kavşak noktasında bulunuyor. Mardin ile Batman arasında kalan Hasankeyf, birkaç ay içinde 12 bin yıllık tarihi, bölge halkının evleri, bitki ve hayvan türleri ile birlikte Ilısu Barajı‘nın suları altında kalacak.

9. Mardin.

Tarihi 3 bin yıl öncesine dayanan şehir, kiliselerden camilere manastırlardan medreselere kadar birçok tarihi yapıyı barındırıyor. Mardin’in altın renkli taşlarla döşenmiş dar sokaklarında kaybolurken ve Mezopotamya topraklarının manzarası eşliğinde güneşi batırabilirsiniz.

10. Şirince, Selçuk, İzmir.

Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihi bir Rum köyü. Şirince evleri de 19. yüzyıl Anadolu mimarisini yansıtıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz