Yavuz Bahadıroğlu Mahlasıyla Bilinen Niyazi Birinci Vefat Etti (Yavuz Bahadıroğlu Kimdir?)

0
808

Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla tanınan tarihçi, yazar ve gazeteci Niyazi Birinci 76 yaşında hayatını kaybetti.

1.

Bir süre önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci‘ye (76) stent takılmıştı.

Takılan stentin kayması nedeniyle durumu ağırlaşan Niyazi Birinci tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Tarihçi ve yazar Niyazi Birinci’nin vefatını duyuran oğlu Mücahit Birinci sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yolumu aydınlatan, mücadelesi ile bana ilham veren, bir neslin doğru yetişmesine vesile olan babamız Niyazi Birinci (Yavuz Bahadıroğlu), Allah’ın rahmetine yürüdü” ifadelerini kullandı.

Paylaşımın ardından Birinci’nin dostları ve sevenleri, sosyal medya hesaplarından üzüntülerini dile getirdi.

SİYASİLERDEN TAZİYE MESAJLARI

Bahardıroğlu’nun hayatını kaybetmesi siyasilerin de gündemindeydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niyazi Birinci’nin vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Instagram hesabından paylaştığı mesajında, “Kaleme aldığı eserleriyle nesillere gerçek tarihimizi öğretmeyi, sevdirmeyi başarmış değerli tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun (Niyazi Birinci) vefatından derin üzüntü duydum. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medyadan taziye dileklerini iletti.

NİYAZİ BİRİNCİ (YAVUZ BAHADIROĞLU) KİMDİR?

Eserlerinde Yavuz Bahadıroğlu ismini kullanan Niyazi Birinci 1945’te Rize’de dünyaya geldi.

1971’de İstanbul’da gazeteciliğe başlayan Birinci, Yeni Asya ve Yeni Nesil gazetelerinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. İlk olarak “Sunguroğlu” ve ardından “Buhara Yanıyor” romanlarını kaleme alan Birinci’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerini ele alan 30’u aşkın romanı bulunuyor.

Birinci ayrıca çocuk kitapları, hikaye, araştırma, oyun, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere birçok çalışmaya imza attı.

Uzun yıllar Can Kardeş dergisi genel yayın yönetmeni olarak çalışmalarını sürdüren Niyazi Birinci, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda konferanslar verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı.

İki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan Birinci, ulusal bir radyoda günlük yorumlar yapmasının yanı sıra Yeni Akit gazetesinde köşe yazıları kaleme aldı. Birinci, evli ve üç çocuk babasıydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz