Yaşam İle Ölüm Arasında: Ölümüne Bir Müzik Aletinin Sebep Olduğu 7 Kişi

0
550

Müziğin hepimiz üzerinde iyi hissettiren kimi zaman sağaltan bir etkisi var. Ama öte yandan tarih, müzik aletleri tarafından öldürülen insan örnekleri açısından şaşırtıcı derecede zengin. Kimi müzik aletinin altında ezildi, kimi müzik aleti çaldığı için hayatını kaybetti… İşte gerçekten yaşanmış ölüm getiren müzik aleti vakaları!

1. Charles Ratherbee- Trompet çalmasından kaynaklanan akciğer hastalığı

1845’te bir yaz günü, bir trompetçi Charles Ratherbee, kendi bahçesinde yer kiralayan ve kendisinin patates ekmeyi planladığı yere tohum eken Joseph Harvey ile kavga etti. Harvey Ratherbee’nin karşı gelmesiyle baş başa kalınca Ratherbee’yi dirseğiyle yere düşürdü. İki hafta beş gün sonra, Ratherbee öldü.

Harvey, Ratherbee’nin ölümü nedeniyle tutuklandı ancak bir doktor başka bir katili saptadı: trompet! Ratherbee’nin tanı konulmamış akciğer hastalığı, müzik kariyeriyle daha da kötüleşmişti. Cerrah, Harvey’in adam öldürme davasında, “Bir trompetin üflenmesi hastalığı kesinlikle artıracaktır” dedi. “Trompet çalmaya uygun durumda olup olmadığı” sorulduğunda cerrah açıkça “Hayır” diye yanıtladı. Harvey beraat etti ve ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

2. Sophia Rasch – Piyano ile gelen ölüm

George Bernard Shaw’un “cehennem müzikal amatörlerle dolu” şeklindeki şakasını Susannah Koczula’dan daha iyi ispatlayan kimse olamaz. 10 yaşındaki Carl Rasch’ın bakıcısı Susannah Koczula eşiyle birlikte Carl’ı, kardeşi Clara’yı ve mahalleden arkadaşları Woolf’un dikkatini dağıtarak evlerinde bir soygun gerçekleştirdi. Koczula’nın kocası, mücevherleriyle çıkmadan önce Carl ve Clara’nın annesi Sophia Rasch’ı bağlayıp boğdu. Sonrasında olayla ilgili Woolf, “Piyanoya vurdu,” diye konuşurken; 1894’te yargılanan Susannah Koczula ile ilgili Carl Rasch “Susannah’nın birkaç kez piyano çalmaya çalıştığını gördüm. Susannah piyano çalamadı” şeklinde ifade vererek annesinin piyanoya bağlanarak öldürüldüğü iddialarını güçlendirdi.

3. Louis Vierne – Org resitalinden bitkin düşerek öldü

Enstrümanların kralı olduğu söylenen orgun, atletik dayanıklılığı olan bir sanatçıya ihtiyaç duyduğunu belki bilirsiniz. 67 yaşındaki Louis Vierne, 2 Haziran 1937’de Notre Dame katedralinde bir resital vermek zorunda kaldı. Vierne, son akoru çaldıktan sonra -adeta kalp krizinin yarattığı etkide olduğu gibi- çöktü. Ancak ne yazık ki bunu konseri dinlemeye gidenlerden bazılarının resitalin bir parçası olarak değerlendirdiği ortaya çıktı.

Örneğin konsere katılan Galyalılardan biri Vierne’nin bu hareketini “trajedik” olarak değerlendirip takdir etti. Ardından cansız ayakları orgun pedalına düşen Vierne ile ilgili konseri dinlemeye gidenlerden birinin ise o anları “efendisi için ağlıyor gibi görünen, hayranlık uyandıran enstrümandan alçak bir sızlanma duyuldu” diye not ettiği ortaya çıktı.

4. James “Jimmy The Beard” Ferrozzo – En “masum” sanılan müzik aleti piyano tarafından ezildi

Bir piyano tarafından ezilmek genellikle çizgi filmlerde gördüğümüz bir şey olsa da James Ferrozzo’nun başına gelenler bir çizgi filmden bile daha garip. San Francisco’da Condor Club adlı bir gece kulübünde bir kadın dansçı ile mekanın görevlisi erkek arkadaşı James Ferrozzo’nun arasındaki yanlış anlaşılma can aldı. Dans gösterisine göre öncü dansçı Carol Doda ikinci kattan beyaz kuyruklu piyano ile aşağı indiriliyordu. Bu sırada her nasıl olduysa piyanona birden aşağı düştü ve altında kalan Ferrozzo hayatını kaybetti.

5. Linos – Lir adlı müzik aleti ile öldürüldü

Efsanevi Antik Yunan’ın en büyük müzik öğretmenlerinden biri olan Linos, Herakles’i öğrenci olarak aldı. Tarihçi Diodorus Siculus’a göre yarı-tanrı Herakles “ruhunun tembelliği nedeniyle kendisine öğretileni takdir edemedi” ve bu yüzden sert bir kınamadan sonra öfkeye kapıldı ve Linos’u liriyle öldürene kadar dövdü.

Herakles, yargılama sırasında bir tür eski savunma yasasını şüpheli bir şekilde savunma olarak kullandı ve temize çıkarıldı ama olan hocası Liros’a oldu. Zavallı Linos, öğrencisi Herakles’in bir lir ile döverek öldürdüğü bir müzik öğretmeni olarak tarihe geçti.

6. Marianne Kirchgessner- Sonradan yasaklanan müzik aleti “cam mızıka”yı çalarken edinilen sinir bozukluğu

Benjamin Franklin, 1761’de cam mızıkayı (veya armonikayı) icat ederek müzik dünyasına ölümcül bir bela getirdi. Müzik tarihçisi Karl Pohl, 1862’de “Birkaç ülkede polis tarafından yasaklanmıştı” diye yazarken, Karl Leopold Röllig 1787’de “Kulağı dolduran sadece hafif hava dalgaları değil, aynı zamanda büyüleyici titreşimler ve sürekli gerginliktir. Çanaklar kaseler, korkunç, hatta ölümcül hastalıklar üretebiliyor” şeklinde yazmıştı.

1808’de Avrupa’nın önde gelen cam armonika virtüözü Marianne Kirchgessner 39 yaşında öldüğünde, arkasında şüpheli enstrümanı çalarken gerginlik yaşadığına dair birçok iz bırakmıştı.

7. Elizabeth Jackson – Flüt ile vuruldu

David Mills, 25 Mart 1751 gecesi hizmetkârı Elizabeth Jackson’la hararetli bir tartışmaya girdiği sırada flüt pratiği yapıyordu. Kadın, kaba bir şey söyleyen Mills’e bir şamdan fırlattı. Kapıcı ve uşak onları ayırmadan önce Mills kadına misilleme yapmak için sol şakağına flütüyle vurunca olanlar oldu.

Jackson bu olaydan sonra dört saat daha hayatta kaldı, yürüyebildi ama mantıklı bir konuşma yapamadı. Hizmetçi arkadaşları, kafatası kırıkları için ne yazık ki etkisiz bir tedavi olan kanını almaya karar verdiler. Ardından bir cerrah çağrıldı ancak onu hayatta tutmaya yetmedi. Daha sonra Mills’in duruşmasında cerrah, Elizabeth Jackson’ın kemiklerinin zayıf olduğunu ve o nedenle öldüğünü iddia etti.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz