Yaratıcılıkta Sınır Tanımayan Yasaklı +18 Reklamlar!

0
6774

Yaratıcılıkta Sınır Tanımayan Yasaklı +18 Reklamlar! Algı çağında yaşadığımız dünyada reklamlar insanların satın alma güdülerini harekete geçirir. Hal böyle olunca şirketler daha fazla kişiye ulaşmak için hayli yaratıcı reklamlara başvururlar ancak bazen bu yaratıcılık sınırları aşar ve içeriğimizdeki örnekler gibi reklamların yasak yemelerine sebep olur.

1. Antonio Federici yasaklanan reklamı: Dondurmam Gaymak

+18 Reklamlar

İtalyan Antonio Federici dondurma markasının ”dinimiz dondurmadır” sloganı ile rahip ve rahibeleri bile baştan çıkaran reklam çalışması, Katoliklerin baskısıyla yasaklandı

2. Dolce Gabbana’nın yasaklanan reklamı: Şiddet yasağı

+18 Reklamlar

Dolce&Gabbana’nın kadına şiddet ve taciz içeren bu görseli, 2. bir Fatmagül vakasına dönüşmeden yasaklandı.

3. MTV’nin yasaklanan reklamı: Yoksa biz korumasını da iyi biliriz

+18 Reklamlar

MTV’nin kadın izleyenlerine korunmayı öğütlediği özrü kabahatinden büyük reklamı yasaklandı. Yer Portekiz. Ajans Ogilvy.

4. AIDES’in yasaklanan akrepli reklamı

AIDES Fransa’da Aidsle mücadele eden bir dernek.  2004 yılında, ”Korunmuyorsanız, zehirle sevişiyorsunuz” dedi ve çok tepki aldı. Aids hastalarını zehirli birer yaratığa dönüştüren bu reklam müstehcenlik de işin içine girince toptan yasaklandı.

5. BMW’nin yasaklanan reklamı: Kız gibi araba BMW

”İlk olmadığınızı biliyorsunuz” adlı ikinci el otomobil reklamı kız gibi araba deyimini abarttığından eleştirilerin hedefi oldu. Kızımız kaç beygir gücünde acaba…

6. Ford’un yasaklanan reklamı: Berlusconi’nin geniş bagaj hacmi

Fordculuk terimi anlam kazandı.

7. jbs’nin yasaklanan reklamı: Kirli çamaşırlar

Reklamda kadın kullanımı, kadın kullanımı olalı böyle kullanılmak görmedi. Erkeklere hitap ederken erkek kullanmak olmaz diyen iç giyim markası Jbs ”don koklayan kadın” görselleriyle Norveç’te, yasaktan kurtulamadı.

8. Natan’ın yasaklanan reklamı: Mücevherin gücü

Sevgililer Günü için hazırlanan reklam, kadını son derece aşağıladığı için çok fazla tepki aldı.

9. Glassing’in yasaklanan reklamı: Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

İtalyan, Glassing Sunglasses adlı gözlük markasının reklamı popolardan değil de, markanın ne yapmaya çalıştığını bilmemesinden dolayı yasaklanmış olsa gerek. Slogan ise güya ”popomu öp” demeye getiriyor.

10. Megafon’un Yasaklanan Reklamı: Rusların İş Seyahati Anlayışı

Rus GSM şirketi Megafon’un basın kampanyasındaki görsellerinden biri. İş seyahatlerinizde kapsama gücü önemlidir diye sunuyorlar bir de.

11. Watta yasaklanan manasız reklamı

Guatemalalı su markası Watta’nın cinsellik kullanalım diye ne anlatmak istediği belli olmayan bu reklamı, yasaklanmamış olsa bile kendi kendisini imha edecek cinsten.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz