Yararlı Mı, Zararlı Mı: Küfür Etmek Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

0
894

Küfür etmenin sağlık üzerine etkileri uzun yıllardır araştırılıyor. 2014 yılında İngiltere Keele Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre küfür etmenin insan sağlığına faydalı olduğu ortaya çıkmıştı. Araştırmayı yapan psikologlar Daily Mail gazetesine verdikleri röportajda, küfür etmenin zararsız olduğunu, hatta duygusal olarak arınmaya ve daha güçlü hissetmeye yardımcı olduğunu söylemişlerdi. Tabii ki bu küfür etmenin ahlaki açıdan yanlış olmadığı anlamına gelmiyor. Birçok toplum ve kültürde küfür etmek son derece kötü bir alışkanlık. Bu kez de küfür etmenin ruh sağlığı üzerindeki etkisini inceleyen bir araştırma yapıldı. Peki sonuçlar nasıl mı dersiniz?

1.

Küfür etmenin ruh sağlığı üzerindeki etkisini inceleyen bir araştırma yapıldı. Araştırma İngiltere’de yapıldı

2.

Sağlık uygulaması Clementine tarafından gerçekleştirilen ankete göre, küfür etmenin ruh sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğu ortaya çıktı

3.

Ankete katılanların dörtte birinden fazlası (yüzde 28) küfür etmenin motive olmalarına yardımcı olduğunu söylerken, yüzde 41’i bazen coşkuyu artırmak için yani küfür ettiklerini söyledi. Araştırma, İngiltere’nin en sevdiği küfürlerleri de ortaya koydu. Buna göre; f * ck (yüzde 69 ile geliyor), sh * t (yüzde 62) ve b * ll * cks (yüzde 32).

4.

Araştırmayı değerlendiren dilbilim uzmanı Dr. Emma Byrne, küfürlerin ağrıyı hafifletme, ruh halini yükseltme ve hatta sosyal bağ kurma aracı olabileceğini söyledi; “Küfür etmek beyninizin her iki tarafını, sol beyindeki dil merkezini ve sağ beynin duygusal merkezini birbirine bağlar ve bunun olumlu etkisi çok geniş kapsamlıdır. Araştırmalar aynı zamanda kadınların da erkekler kadar küfürden yana olduklarını gösteriyor – yani hepimiz fayda sağlayabiliriz. “

5.

Öte yandan 2014 yılında İngiltere Keele Üniversitesi’nde bir araştırma yapılmıştı. Bu araştırmada da küfür etmenin insan sağlığına faydalı olduğu ortaya çıkmıştı. Araştırmayı yapan psikologlar Daily Mail gazetesine verdikleri röportajda, küfür etmenin zararsız olduğunu, hatta duygusal olarak arınmaya ve daha güçlü hissetmeye yardımcı olduğunu söylemişlerdi. Çalışma ekibinin sözcüsü kıdemli Dr. Richard Stephens ise; “İnsanlar sinirlendikçe kullandıkları di de o kadar küfür içerikli oluyor. İnsanlar, duygu yoğunluğu arttıkça küfür etmeye daha meyilli oluyor ve bu durum duygusal olarak daha güçlü hissetmeye yardım ediyor.” şeklinde konuşmuştu.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz