Yalnızca Endonezya’da Yaşayanların Anlayacağı 8 Gelenek

0
4036

Farklı tarihlere ve geleneklere sahip yüzlerce etnik gruba ev sahipliği yapan Endonezya, birçok benzersiz geleneğe sahiptir. Ölüler üzerinde yürümekten toprak verimliliği için kan dökmeye kadar, yalnızca Endonezya’da yaşayan insanların anlayacağı gelenekleri keşfedin.

1. Debus

İnancını ifade etmenin birçok yolu vardır. Endonezya’daki birçok etnik grup, ruhaniyet ile eğlenceyi harmanlayan büyüleyici bir geleneğe yol açarak, Tanrı’ya olan inançlarını en uç şekilde sergiliyor. Java’da debus olarak bilinen bu gelenek, insanların kendilerine zarar vermeye teşebbüs etmelerini içerir, göğsünü bıçakla bıçaklamak, cam kırıkları çiğnemek, ateşte yürümek, vücutlarının çeşitli yerlerine iğneler sokmak. Gözlemcilere korkunç bir vahşet sunsada asıl amaç farklı yaptıkları ile zarar görmediklerini ispatlayarak böylece Tanrı’nın halkını koruduğuna dair inançlarını teyit ederler. Ülke genelinde bu uygulamanın farklı varyasyonları ve isimleri vardır.

2. Ma’Nene

Güney Sulawesi’deki Tana Toraja’daki topluluk için, ölenler tam olarak öbür dünyaya gitmiş sayılmaz. Vücutları büyük bir tören ile doğal mağaralara çıkarılarak korunur. Büyüleyici Ma’Nene geleneğinde yılda bir kez, ölenlerin bedenleri köyde yaşayan bir insan gibi dolaştırılır ve evlerine getirilir, yıkanır, giydirilir ve cesetler güzelleştirilir. Ölen kişinin cesetlerinin kendi başlarına dolaştığı bile söylenir.

3. Ikipalin

Birçoğumuz için sevilen birini kaybetmek bir uzvunu kaybetmek gibidir. Bu tabir Wamena, Papuadaki Dani halkı için gerçek hale gelmiştir. Kocasının ölümü üzerine, bir kadın parmağını kesmelidir. Bir eş ölürse ve ebeveynleri de ölürse durum tam tersi olur, aksi takdirde parmağını kesmesi gereken kişi evli kızlarının ebeveynleridir. Bu uygulamanın kötü şansı engellediğine inanılıyor.

4. Kerik Gigi

Batı Sumatra’nın Mentawai halkı için, ruhun ve bedenin uyumu mutluluk için önemlidir. Bunu başarmanın bir yolu, beden ve ruhu düzene sokmak için değiştirmektir. Mentawai kadınları için bu, dişlerini keskinleştirmek demektir.

Bu gelenek, yetişkin kadınların hayatını ve değerini gösterir. Dişler ne kadar keskinse kadın o kadar güzel olur. Mentawai erkekleri ise vücutlarına geleneksel işaretlerle dövme yapar.

5. Perang Topat

Lombok’un Hindu ve Müslüman halkı, yaşanmış bir savaşı canlandırarak barış ve uyumlarını kutlarlar. Yılda bir kez, iki grup, geleneksel pirinç mantısı olan zararsız ketupat veya topat silahlarını hazırlar. Bu özel savaş arkadaş canlısı ve eğlencelidir. İnsanlar mini ketupatlarıyla Pura Lingsar Tapınağı’nda toplanıp onları diğer tarafa atarken oralık kahkahalarla dolar. Yastık savaşı gibi bir şey yani.

6. Mesuryak

Bali, Tabanan’daki Bongan halkı, ada çapında Kuningan kutlamalarının yanı sıra yılda iki kez para ve pirinç taneleri saçarlar. Balili atalarının Galungan gününde gökten ineceğine, 10 gün sonra Kuningan sırasında tekrar yükseleceğine inanıyorlar. Para ve pirinç, atalarının Nirvana’ya geri döndüklerinde kullanmaları için sunulur. Mesuryak töreni aynı zamanda Tanrı’ya ve atalara bir şükran ritüelidir.

7. Pasola

Sumba halkının Pasola geleneğinde, erkekler at sırtına biner ve birbirleriyle tahta mızraklarla savaşırlar. Zafer veya kendi gururları için değil, toplumun hasadının daha iyi olması için. Halk törende dökülen kanın toprağı daha verimli hale getireceğine ve dolayısıyla iyi bir hasat sağlayacağına inanıyor. Günümüzde bu gelenek oldukça turistik bir cazibe haline gelmiş durumda.

8. Nyepi

Nyepi veya sessizlik günü, Bali’de kutlanan bir Hindu geleneğidir. Ulusal bayram olarak kabul edilir, ancak çoğu Hindu Endonezyalı Bali’de yaşadığından, kutlama yalnızca bu adada yapılır. Turistler dahil Hindu olmayanların bile evden çıkmaları engellenir. Geceleri ışığa izin verilmez ve tüm ada zifiri karanlıkta, kendini kötü güçlerden gizler. Kutlama, Saka Yeni Yılını (Hindu takvimi) işaret eder. Ertesi gün Sesetan’daki Omed-Omedan töreni de dahil olmak üzere birçok ritüel uygulanır ve tören sonlandırılır.

Kaynak: theculturetrip.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz