Yağlarınız Vücudunuzun Neresinde Depolanıyor ve Nasıl Kurtulabilirsiniz?

0
1929

İnce veya tam fit olsanız da, yağın vücudunuzda nerede depolandığına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü, büyüleyici bir görüntüye sahip ve aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürmeniz için dikkat etmeniz gereken önemli sağlık belirtileri var.

1..Vücudunuzun etrafındaki “fazlalıklar” nasıl tespit edilir

Göğüsler ve kollar: Beyaz yağ hücreleriniz, genetik nedenlerden dolayı göğüslerinizin ve kollarınızın çevresinde depolanabilir ve sadece tam vücut kilo kaybı ile yanabilir. Bu yüzden önce vücut kitle indeksinizin farkında olmalısınız. BMI, boyunuzu boyunuzun karesine bölerek hesaplanabilir. Sizinkini öğrenmek için NIH’nin BMI hesap makinesini kullanabilirsiniz. 30,0 BMI obez olarak kabul edilir ve kilo kaybı için bir çağrıdır.

Karın: Dişiler için, 35 inç veya 88.9 santimetreden fazla bir bel büyüklüğü obez olarak kabul edilir ve erkekler için 40 inç veya 101.6 santimetrelik bir bel boyutu, karın çevresinde ekstra yağın önemli bir belirteci olarak kabul edilir.

Kalçalar ve uyluklar: Bu bölge çevresinde fazladan ağırlığınız olup olmadığını anlamak için bel büyüklüğünüzün kalça büyüklüğünüze bölünmesiyle hesaplanabilecek bel / kalça oranınızı (WHR) kontrol etmelisiniz. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, ideal WHR erkekler için 0,9 inç veya daha az ve kadınlar için 0,85 inç veya daha az olmalıdır.

2..Karın Bölgesi

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kalın bir belin potansiyel bir kalp krizi veya diyabetin yolun bir işareti olduğunu gösteriyor. Bel bölgesi etrafındaki yağlara, hayati iç organlarınızın çevresinde depolanan viseral yağ denir. Tehlikeli yapan da bu. Mayo Clinic, elma ve armut biçimli vücutların visseral yağ nedeniyle kalp problemleri yaşamaya daha meyilli olduğunu öne sürüyor.

Bir armut şekli, kalçalardan daha dar bir bel ve omuza sahiptir. Armut biçimli bir vücudunuz varsa, bu mutlaka risk altında olduğunuz anlamına gelmez. Bununla birlikte, armut biçimli kadınlar, özellikle menopozdan sonra kilo alma ve elma şekli olma eğilimindedir.

Bir elma şekli, omuz ve kalçalardan daha büyük bir bele sahiptir. Kaçınılması gereken budur.

NE yapmalıyım?

Yüksek lifli bir diyetle egzersiz yapmaya başladığınızda, bel bölgeniz iyi sonuçlar veren ilk vücut kısımlarından biri olacaktır. Bununla birlikte, çok sayıda ab egzersiz yapsanız bile, genel kilo kaybı olmadan herhangi bir tanım görmeyeceksiniz. 6’lı paketinize hazırlanmadan önce koşu ve bisiklet gibi kardiyovasküler egzersizlere odaklanın. Ayrıca, stres ve düzensiz uyku düzenlerinin belinizin ekstra yağına katkıda bulunabileceğini unutmayın.

3..Göğüsler ve kollar

Genel kilo kaybı yaygın olarak önerilse de, belirli bölgelerde yağ yaktığınız ve altındaki kasları tonlandırdığınız nokta yağ azaltımından yararlanabilirsiniz. Ayrıca, obezite hastasıysanız, insülin seviyenizi kontrol ettirmek isteyebilirsiniz.

Başlıca hareketler;

Çok fazla su içmek ve şınav çekmek, triceps ve dips gibi vücut ağırlığı egzersizleri ile birlikte yüksek lifli yiyecekler yemek, göğüslerinizi ve kollarınızı inceltmeye yardımcı olabilir. Dengeli bir görünüm için kaslarınızı tonlamak için daha fazla kardiyo yapın.

4..Kalça ve uyluk

Kalça ve uyluk çevresindeki yağ deri altı yağı olarak kabul edilir. Bu, bu asitlerin kan dolaşımına girmediği ve derinin hemen altında birikerek iç organlara zarar vermediği ve bel yağından nispeten daha güvenli halde olduğu anlamına gelir. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, uyluk, dip ve kalçalarda depolanan yağın yediğimiz gıdalardan yağ asitleri içerdiğinden, büyük bir tabanın kalp hastalığı ve diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Tüm vücut kilo kaybı ile kalça çevresindeki yağın azaltılması mümkündür. İşlenmiş gıdaları ve şekeri taze, mevsimlik yemekler ve doğal şekerle değiştirin. Vücudunuz yeni diyete alıştığında, enerji elde etmek için depolanmış yağ yakmaya başlayacaksınız. Egzersiz yapmaya başlamak için en iyi zaman! Size etkili sonuçlar veren yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmandan faydalanabilirsiniz. Bu tür egzersizler için kısa süreli yoğun egzersizler yapacak ve belirli bir süre dinleneceksiniz.

Ek Bilgi Olarak; İyi Yağ Türü Kahverengi Yağ

“Kahverengi yağ hücresi” olarak bilinen başka bir yağ hücresi türü daha var. Bilim hala onun gizemlerini açığa vuruyor, ancak yararlı olarak adlandırmak güvenlidir. Çoğunlukla boyun, omuzlar ve köprücük kemiği alanları gibi küçük yataklarda depolanır, ona demir veren demir ile doludur. Kahverengi bir yağ hücresi yandığında ısı üretir, ancak “titreme” üretmez. Bu, yakmak istemediğiniz türden yağ anlamına gelir. Bununla birlikte, kilo vermek ve daha sağlıklı bir vücut elde etmek için beyaz yağınızı kahverengi hücrelere dönüştürmek isteyebilirsiniz. Christian Wolfrum, PhD şöyle diyor: “Sadece 2 ons aktif kahverengi yağ oluşturmak kalori yakmanızı% 20 artırabilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz