Viktorya Döneminde Kadınların Yapmasının “Ayıp” Olduğu 7 Şey

0
3791

Daracık korseler ve kabarık elbiselerin dönemi olan Viktorya dönemi 1837’den 1901’e kadar sürdü. Büyük Britanya’da bu süre zarfında, birçok sosyal reform yapıldı. Bugün hala kullandığımız görgü kuralları o zamanlar yaratılmıştı, ancak kadınların sosyal hayattaki davranış kuralları oldukça katıydı. Küçük düşürülmemek ve alay edilmekten kaçınmak için Victorya kadınlarının birçok kurala uymaları gerekiyordu. Bunlar; kişisel hijyenlerinden, gün içerisinde yaptığı hareketlere kadar her şeyi kapsıyordu. İşte, Viktorya dönemi kadınlarının yapmasının “ayıp” olduğu 7 şey…

1. Sıcak banyo yapmak uygunsuz ve tehlikeli görülürdü

Viktorya döneminde kadın iç çamaşırlarından bahsetmenin, kadın vücuduna ilgi duyulacağı düşünüldüğü için hoş görülmezdi.

2. Kadınların fiziksel aktivite yapmaları kabul edilemezdi

Viktorya döneminde insanlar çok sık banyo yapmadılar, çünkü tamamen ıslak bir vücudun doğal korumasını yitirdiğini, bunun da psikolojik bozukluklara ve kötü şeylere yol açabileceğini düşündüler. Viktorya döneminde kadınların, bir damla sirke damlatılmış soğuk su ve sünger kullanarak yıkanmaları gerekiyordu. İnsanlar, 37.8°C’den daha sıcak olan suda banyo yapmanın bir kadını deliliğe götürebileceğini ya da zevk aramaya teşvik edebileceğini düşünüyorlardı.

3. Bir sohbet esnasında soru sormak yanlış bir davranıştı

19. yüzyılın başlarında, insanlar kadınların vücutlarını doğum anına kadar dinlendirmeleri gerektiğine inanıyorlardı. Fiziksel aktivitenin kadınlar için tehlikeli olduğu düşünülmekteydi. Fakat bu düşünce, sadece soylu kadınlar için geçerli olmuştu. Fakir kesim, fabrikalar, maden ocakları gibi pek çok yerde çalışmalarını sürdürdü.

4. Bisiklete binmek bir kadın için uygun değildi

19. yüzyılda görgü kuralları, kadınların konuşma sürecinde herhangi bir soru sormaktan kaçınmalarını tavsiye etmektedir. Diğer kişiyi neyin rahatsız edebileceğinden emin olmadıklarından, tüm konuşmada soru değil, ifade kullanılması gerekiyordu. Bu yüzden, birisinin erkek kardeşinin nasıl olduğunu sormak yerine, “Umarım erkek kardeşin iyidir” demesi gerekiyordu.

5. Bir erkekten alışveriş çantasını taşımasını istemek utanç vericiydi

Bisikleti kendi başına süren kadınlar 2 nedenden dolayı yargılandı. İlk olarak bisiklet sürmek için daha uygun kıyafetler giymeleri gerekti. Sonuç olarak ortaya bisiklet için özel etekler ortaya çıktı. Bunun sonucunda birçok insan, bu kıyafetlere karşı çok olumsuz bir tavır sergiledi. Çünkü bu kıyafetler, erkek pantolonuna benziyordu.

İkinci olarak ise doktorlar bisiklet sürmenin kadınları cinsel olarak etkileyebileceğini düşünüyorlardı. Onlara göre kadınlar, özellikle de gençler, temiz ve masum olmalıydı.

6. Ruj kullanmak yalnızca ahlaksız kadınların yaptığı bir şeydi

Asil bir kadının sadece sevimli bir köpekle, bir buket çiçekle veya elinde küçük bir meyve sepetiyle yürümesi gerekiyordu. Sadece bazı nadir durumlarda kare şeklinde bir kutu taşımasına izin vardı ve bu kutunun küçük olması gerekiyordu.

7. Kadınların iç çamaşırlarından bahsetmeleri uygunsuzdu

Kraliçe Victoria, makyajın çirkin ve kaba durduğunu düşündü. Bu nedenle eğer bir kadın güzellik ürünlerini kullanıyorsa, kendisi hakkında kolaylıkla olumsuz söylentilere yol açabilirdi. Sadece aktrisler ve fahişeler ruj ve diğer kozmetik ürünlerini özgürce kullanabilirlerdi. 1921 yılına kadar, Londra’daki kadınlar makyajlarını gizlice yaptılar.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz