Uzun Saçlarıyla İlgi Odağı Olan 1800’lü Yılların Kardashianları: Sutherland Kardeşler- Uyuşturucu Ve Şöhretin Acı Reçetesi

0
7596

Her dönem için popüler olan ve magazin tarafından ilgi ile izlenen kardeş ünlüler bulunuyor. Belki de en öne çıkanları ise Kardashian kardeşler. Peki ya 1800’lü yıllarda da Kardashianlar gibi ünlü bir kardeşler topluluğu olduğunu söylesek size. İşte Sutherland Kardeşler.

1.

Sutherland kardeşler 1845 ile 1865 yılları arasında New York’ta fakir bir ailenin kızları olarak dünyaya gelmiş ve çok ilginç bir ünle büyümüşlerdi.

2.

Charlie adında erkek kardeşleri de bulunan Victoria, Isabella, Grace, Naomi, Dora ve Mary Sutherland kardeşlerin bu kadar ünlenmelerinin sebebi ise Kardashian’lar gibi popo ya da meme değil.

3.

Bu kadar ünlenmelerinin arkasında annelerinin her gün saçları uzatmaya yarayan ilginç bir karışımı kızlarının saçlarına sürmeleri yatıyordu. Bu sürülen şey ise hem çok pis kokuyor hem de saçları kısa zamanda epey uzatıyordu.

4.

Bu maddenin kokusu gerçekten çok kötüydü. Kızlar arkadaşlarının onlarla dalga geçmelerinden kurtulmak için okulu bırakmayı bile düşünmeye başlamışlardı.

5.

Bu karışım kız kardeşlerde gerçekten işe yaramıştı. En kısa saça sahip olan kardeşin saçı 152 cm, en uzun saçlı olan Victoria’nın saçları ise 182 cm’den bile uzundu.

6.

Bu yaptığı karışım ve kızlarının uzun saçlarıyla gurur duyan anne 1867’de hayatını kaybettikten sonra ise kız kardeşlerin geleceklerini babaları üstlenmeye başladı.

7.

Babaları Fletcher Sutherland, kız kardeşlerin müzik yeteneklerinin de epey iyi olduğunu fark ettikten sonra bu yeteneği fırsata dönüştürmek için upuzun saçlı kız kardeşlerden oluşan bir müzik grubu kurarak çocuklarını turnelere çıkarmaya başladı.

8.

1880 yılında Broadway’e kadar yükselen çocuklar artık nereye gitseler uzun saçlarından dolayı kolayca tanınan ve epey hayrana sahip bir müzik grubu olmuştu bile.

9.

En büyük yükselişleri ise babalarının, 1884’te, Barnum & Bailey Sirki ile imzaladığı anlaşmadan sonra gerçekleşti. “Dünyanın Yedi Harikası” adıyla ünlü Barnum & Bailey Sirki’nde gösteriler yapmaya başlayan kadınları çok çok uzaklardan görmeye gelen bir sürü insan vardı.

10.

O dönemde başlayan kolera ve tifüs salgınları sebebiyle saçları zarar gören insanların arasında Sutherland Kardeşler sağlığın timsali olarak görünmeye başlamışlardı. Bu ilgi ile birlikte Sutherland kardeşlerin aklına parlak bir fikir geldi.

11.

Ürettikleri saç bakım ürünlerini etkili bir pazarlama metoduyla satmaya koyulan kız kardeşler 1890 yılına kadar ürünün tanesini 1,5 dolardan olmak üzere toplam 2,5 milyon tane satmayı başardılar.

12.

Ne kadar kazandıklarını anlamanız açısından; o dönemde 1,5 dolar bir çalışanın 1 haftalık maaşına tekabül etmekteydi.

13.

Her şeyin bir sonu olduğu gibi bu servetin de bir sonu vardı. Babalarının ölümüyle birlikte büyüdükleri yere geri dönen kardeşler büyük bir çiftlik kurmaya karar verdiler.

14.

Artık uyuşturucu kullanan, birbirleriyle anlaşmazlık ve çekişmeler yaşayan berbat bir ilişkileri vardı. Servetleri ise har vurup harman savurmalarıyla birlikte su gibi akıp gitmişti bile.

15.

Biten paralarının üstüne bir de yeni trend haline gelen kısa saç modası da eklenince uzun saçlı kız kardeşler ilgi çekmeyi bırakıp tamamen karanlığa gömülmüşlerdi.

16.

1938 yılında bir de büyük bir yangında evlerini kaybeden Sutherland kardeşler hayatlarının geri kalanını fakirlik içinde geçirdiler. En son ölen kız kardeş Grace ise ölümüne kadar uzun saçlarına hiç dokunmadı.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz