”Uyuyan Güzel” Lakaplı Mumya Rosalia’nın Bedeni Yaklaşık 100 yıl Geçmesine Rağmen Hala Canlı Gibi

0
6042

İtalya’nın Palermo şehrinde bulunan Capuchin Manastırı, 16. yüzyılda din adamlarına ev sahipliği yapmıştır. Bir çeşit formül ile cesetlerin bozulmadığını keşfeden keşişler öldüklerinde mumyalanarak bu manastır altında oydukları katakomblarda (yer altında ölülerin defnedildiği yapılar) defnedilmek istemiştir.

1600 yılından itibaren cesetler alkol, gliserin, salisilik asit ve çinko tuzları gibi çeşitli kimyasallar ile mumyalanıp buradaki çeşitli bölgelere yerleştirildi. Bir süre sonra keşişlerin yanı sıra yaşamını yitiren halktan insanlar da burada defnedilmeye başlandı. Çocuklar, kadınlar, erkekler, bakireler, rahipler statülere ayrılarak defnedildi. 1600 yılından 1880 yılına kadar bu katakomblarda 8 bin ceset 1250’den fazla mumya (Eurac tarafından yapılan sayımla) olduğu tespit edildi.

1880 yılında kullanıma kapatılsa da yine o zamanın ünlü isimleri bu manastırda mumyalanmaya devam etmiş, ta ki 1920 yılında Papa’nın emriyle kesin bir şekilde kapatılana kadar.

Bu manastıra en son defnedilen kişi ise Rosalia Lombardo adında 2 yaşındaki kız çocuğudur. Rosalia Lombardo’nun babası General Mario Lombardo ispanyol gribi nedeniyle kaybettiği kızının ölümüne çok üzüldüğü ve toprağa vermeye kıyamadığı için mumyalattığı söylenir.

Rosalia’nın bedeni yaklaşık 100 yıl geçmesine rağmen bozulmadan günümüze ulaşmıştır. ”Uyuyan Güzel” lakaplı Rosalia’yı mumyalayan mumya ustası Salafia’nın bu sırrı yıllar boyunca araştırıldı. Tesadüf eseri bulunan bir el yazmasında mumyalama işlemini nasıl yaptığı açıkça yazmaktadır. Araştırmacılar manastırda hala çalışmalarını sürdürürken bu gizemli yer meraklıları için ziyaretçilerine açık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz