Umumi Tuvaletlerde Kapıların Neden Alt Kısmında Boşluk Olur? Hayatta Aklınıza Gelmeyecek Sebepleri

0
6883

Umumi tuvaletlerin kapılarının neden yere kadar olmadığını merak ettiniz mi? Hemen hemen her gün kullandığımız umumi tuvaletlerde dikkat çeken bu özel detayın rastgele yapılmadığını gösteren bilgileri sizler için derledik.

Umumi tuvaletlerin hijyen bakımından sağlıklı olup olmadığı hala tartışılıyor. Bazen tuvalet kağıdı bulunmadığımız bazen de korkunç manzaralarla karşılaştığımız bu mekanların kapıları neden yere kadar değil diye soranlarımız da vardır. Çok gereksizmiş gibi görünen bu özelliğin birden çok nedeni var. İşte umumi tuvaletlerde kapının yere kadar olmamasının sebepleri…

1. Birinin tıbbi yardıma ihtiyacı olup olmadığını görebilirsiniz

Eğer biri tuvalette aniden rahatsızlanır ve yere düşerse, kapının altındaki boşluktan onun yardıma ihtiyacı olup olmadığını görebilirsiniz.

2. Boş olup olmadığını anlayabilirsiniz

Aynı şekilde kapının altındaki boşluktan içeride birinin olup olmadığını anlayabilirsiniz ve tuvaletin kullanım için müsait olup olmadığına bakabilirsiniz.

3. Tuvaletin içerisindeki kötü kokuya maruz kalmazsınız

Tuvalet kapılarının altındaki boşluklar içerideki kötü kokunun dağılması için bir aracıdır.

4. Tabi işin bir de ekonomik boyutu var!

İşletme sahipleri masrafları biraz daha ekonomik hale getirmek için tam kapı yaptırmayabilirler.

5. Kilit sıkışmışsa dışarı çıkabilirsiniz

Olur da kapı kilitli kalırsa ve sesinizi kimseye duyuramazsanız, kapının altındaki boşluktan faydalanarak tuvaletten çıkabilirsiniz.

6. Yanınızda yoksa tuvalet kağıdı isteyebilirsiniz

Eğer tuvalet kağıdı yoksa yerinizden kalkamayacağınız için sizin gidip almanız zor olabilir. Ancak kağıdı kapının altında bulunan boşluktan isteyebilirsiniz.

7. Temizlik görevlilerinin yüzeyi temizlemesi çok daha kolay olur

Kapının altındaki boşluk sayesinde, temizlik görevlileri tuvaletleri daha kolay temizleyebilirler. Kapalı tuvaletlerde su basması durumunda su tuvaletin bulunduğu alanda birikebilir. Ancak kapının yere kadar olmaması durumunda su tuvalette birikmez.

8. Peki neden kapılar içe doğru açılıyor?

Öncelikli olarak bunun nedeni kapıyı açarken, kimseye çarpmamanızı sağlamaktır. Ayrıca koridordaki kişileri engellemenizi önler ve acil bir durumda hareket etmenizi kolaylaştırır. Başka biri tarafından kilitlenemezsiniz. Kötü kokuların dışarıya çıkmasını önlenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz