Uçakta Giymekten Kaçınmamız Gereken 10 Şey

0
66810

Uçak, diğer ulaşım araçlarını düşündüğümüzde en konforlu ve en güvenli ulaşım aracı sayılır ama risklerde barındırmıyor değil tabiki. Bakın bu riskleri en aza indirmek için neler yapabiliriz?

1. Dar kıyafetler

Uçuş vücudumuzda stres yaratır. Bunun nedeni de basınç değişimleri ve küçük bir koltukta oturmayla oluşan damarlarımızdaki baskı. Çok dar kıyafetler giydiğimizde de damarlarımızda kan dolaşımı yavaşlar. Uçuş görevlileri ve doktorlar olası bir kaza durumunda ciddi sağlık problemlerine sebep olmaması için daha bol kıyafetler giyilmesini önerir.

2. Kot pantolon

Kot pantolonun önerilmeme nedeni de belinizi sıkarak damarlardaki baskıyı artırması ve kan dolaşımını yavaşlatması. 

3. Sıkı askılı sütyen

Uçak seyahatlerinde birçok yolcunun yaşadığı problemlerden biri vücutta oluşan şişliklerdir. Çok sıkı bir sütyen, uçuş boyunca kan dolaşımınızı yavaşlatarak sizi rahatsız eder. 

4. Tulum

Bol tulumlar, uçuş için oldukça rahat bir seçim gibi görülebilir ancak temizliğinden emin olmadığınız tuvaletlerde kıyafetlerinizin herhangi bir yere değmesi çok da iyi sayılmaz.

5. Düşük bel pantolon

Sizden önce o koltukta oturan kişinin bakterileri vücudunuza geçebilir. Uçakta bir deri hastalığı veya bağırsak virüsü kapma ihtimaliniz bile var. 

6. Yeni spor ayakkabı

Uçuş esnasında vücudunuzda şişlikler oluşabilir, daha önce kullandığınız ve rahat ettiğiniz bir spor ayakkabıyı tercih etmelisiniz.

7. Topuklu ayakkabı

Olası bir tahliye esnasında ve acil durumlarda topuklu ayakkabılarla rahat yürüyemez ve koşamazsınız. 

8. Tokalı ve metal parçaları olan giysiler

Çok metal parçaları olan bir kıyafet giymeniz, güvenlik kontrolü sırasında size problemler yaşatabilir.

9. Parfüm

Parfüm, bir başka yolcuda hiç tahmin etmeyeceğiniz reaksiyonlara sebep olabilir. Astım veya alerjik reaksiyonlar, uçuş sırasında yaşanmasını istemeyeceğiniz bir durum inanın.

10. Hava yolu firmasının kıyafet kurallarına bakın

Hava yolu şirketlerinin birbirinden farklı kuralları var. Kurallardan biri de tabii ki kıyafetlerle ilgili. Örneğin bazı hava yolu şirketleri, kadınların uçuş esnasında tayt giymesine izin vermiyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için uçuştan önce hava yolu şirketinin kıyafetle ilgili kurallarını incelemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz