Tutankamon’un Laneti Ve Yaşanan Akıl Almaz Ölümler

0
7161

Mısır Hanedanı’nın 18. firavunu olan Tutankamon aslında Mısır tarihindeki önemli hükümdarlardan biri değildir ve 19 yaşında aniden hayatını kaybetmiştir. Onu bu kadar ünlü yapan 1922 yılında Krallar Vadisi’ndeki mezarlığının keşfedilmesidir.

1.

İngiliz arkeolog Howard Carter 1 Kasım 1922 günü Krallar Vadisi’nde hiç kazılmamış bir alan keşfeder ve şaşırtıcı bir şekilde bunun bir giriş olduğunu fark eder. 26 Kasım’da kızı Lady Evelyn ile birlikte içeri girmeyi başaran Carter, gördüklerine inanamaz. Mezar Mısır firavunu Tutankamon’a aittir ve firavunun mumyasının olduğu altın sandukanın yanında paha biçilmez hazineler durmaktadır.

Bu keşifle birlikte esrarengiz olaylar da birbirini seyretmeye başladı.

1) Carter’ın çok sevdiği, uğurlu kanaryası nereden geldiği belli olmayan bir kobra yılanı tarafından yendi. Kobra yılanı Mısır hükümdarlarının simgesi olarak kabul edilir.

2) Mezarlığın bulunmasından birkaç hafta sonra kazıların finansal desteğini sağlayan İngiliz Lordu Carnavron’un sağlık durumu kötüye gitmeye başladı. Kan zehirlenmesi olduğu açıklanan Lord kısa bir süre sonra vefat etti. Eş zamanlı olarak Lord’un köpeği Susie’nin de ulumaya başladığı ve öldüğü söylendi. Lord’un ölümüyle birlikte lanet dedikoduları da şiddetlendi.

Bu dedikoduların en temel dayanağı ise Firavun’un mezarındaki hiyeroglif yazısıydı. Yazı şöyle diyordu:
”Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır.”

3) Amerikalı milyarder George Jay Gould, mezarı ziyaret etti ve aynı gün aniden ateşlenerek öldü.

4) A. C. Mace, Arkeolog Carter’ın yardımcılarından birisiydi. Ateş nöbetlerine tutulunca işi bıraktı ve 1928’de öldü.

5) Richard Bethell ise Arkeolog Carter’in bir diğer yardımcısıydı ve 45 yaşında kan dolaşımı yetersizliğinden öldü.

6) Radyolojist Archibald Reid, Tutankamon’un kaç yaşında olduğunu bulmak için X ışınları ile mumyada incelemeler yapıyordu. İngiltere’ye döndükten kısa bir süre sonra öldü.

7) Lord Carnavron’un arkadaşı da cenazeye katılmak için geldiği Mısır’da, firavunun mezarını görmeye gitti ve 12 saat sonra yüksek ateşten öldü.

Bu ölümlerin ardından mezarlarda zehir üreten bir tür bakterinin olabileceği iddia edildi ancak bu hiç bir zaman kanıtlanamadı

3.


Lanet dedikoduları Tutankamon’un mezarına olan ilgiyi iyice artırdı.

Tutankamon’un mezar kalıntıları 1972 yılında Londra’da ve daha sonra Amerika’da sergilendi ve bu süre zarfında da gizemli ölümler yaşandı.

Mısır Eski Eserler Bölümü Müdürü Dr. Gamaleddin Mehrez, bütün bu gizemli ölümlerin insanları tedirgin edebileceğini, ancak lanete kesinlikle inanılmaması gerektiğini söylemişti. Mehrez’in bu sözlerinin üzerinden dört hafta geçti ve 52 yaşında hayatını kaybetti.

Yaşanan bu olayların üzerinden yıllar geçti fakat Mısır’ın en genç firavunlarından Tutankamon’un şöhreti gündemden hala düşmedi. Bu gizemli mezar hala birçok soruyu bünyesinde barındırıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz