Türklerin ‘Günah’ Şehri: Batum ve Gürcistan Hakkında Bilinmeyenler

0
6102

Türkiye’nin Sarp Sınır Kapısı’nı geçtikten sonra karşınıza çıkan Batum. Nüfusu 150 bin, yılda ağırladığı turist sayısı 4.5 milyon ve bunların 3 milyonu Türk.

1. Metre Kareye En Fazla Türk Düşen Şehir

Nüfusu 150 bin, yılda ağırladığı turist sayısı 4.5 milyon ve bunların 3 milyonu Türk

2. Gece Hayatı Durmayan Şehirde Çok Fazla Gazino Var

Ali Eyüpoğlu köşesinde Türk’lerin eğlenmek için en çok tercih ettiği şehir olan Batum için Bunları söylüyor:

Gazino diyorsanız bol miktarda var. Peki ‘Dünyanın en eski mesleğini icra eden kadınlardan da bol miktarda var mı?’ Gecelere akmadığım ve aramadığım için görmedim, ama “Ateş olmayan yerden Duman çıkmaz” derler. Konakladığımız otelin asansöründe bile ‘Bekarlığa veda partisi’ için Batum’a gelen gençlere rastladığıma göre demek ki var bir şeyler.

3. Peki Ya Gürcistan Hakkında Öncelikle Gürcistan denilmiyor.

Gürcüler ülkelerini Sakartvelo olarak adlandırıyor. Bu isim iki bölümden oluşuyor: Kartveli, Karli-Iberia’nın merkezdeki merkezi Gürcü bölgesinden bahsediyor ve circumfix sa-o, “ Kartveli’nin yaşadığı toprağı” göstermek için normal bir coğrafyadır. Ülkenin İngilizce adı geldi, ancak bunu açıklayabilecek bir teori var. St. George’un Gürcistan’ın koruyucu aziz olduğuna inanılıyor ve bu nedenle isim Ortaçağ’da Hıristiyan reformcular tarafından gerçekleştirilmiş olabilir.

4. İlk Avrupalılar Gürcistan’dan geliyor

Dmanisi’deki bir arkeolojik keşif, Kafkasya’daki en eski insan kafataslarını buldu ve Afrika’dan bir adamın Gürcistan üzerinden Avrupa’ya seyahat ettiğini ileri sürdü. 1, 8 milyon yıllık kafatasları, Zezva ve Mzia adında bir kaç Gürcü vatandaşının kalıntılarıdır. Kuşkusuz ki Gürcistan, ilk Avrupanın vatanıdır.

5. Şarap yapımının beşiği

Gürcistan en az 8.000 yıldır şarap üretiyor ve içeceğin doğduğu yer olarak kabul ediliyor. Şarabın üretimi tesadüfi. Üzüm suyu sığ bir çukura dökülür ve toprağa gömülür, şarap haline getirilir. UNESCO, Somut Olmayan Kültürel Kültürel Miras Listesi listesinde, geleneksel Gürcü şarap yapım yöntemini – bir Qvevri olarak adlandırılan bir kil kavanozunda – listelemiştir.

6. Gürcü olmayanlar dışında kimse Gürcü dilini bilmiyor.

Dünyadaki 14 eşsiz dilin Gürcüce dili ve kendi alfabesi vardır. Gürcüce alfabesi, varoluşunda üç farklı dildi – Nuskhuri, Asomtaruli ve Mkhedruli. Gürcülerin bugün kullandıkları, ikincisidir ve 33 harflidir.

7. Dünyanın en ekolojik olarak çeşitlenen yerlerinden biridir.

Gürcistan, subtropikalden alpine ve yarı çöllere kadar değişen 12 farklı iklim bölgesine ve 49 tür toprağa sahiptir. Bu, Gürcistan’ı Dünya’daki en ekolojik olarak çeşitlenen ülkelerden biri yapar. Ek olarak, leoparlar, vaşaklar ve ayılar gibi en heyecan verici hayvanların çoğu, ülkenin yoğun ormanlarında bulunur.

8. UNESCO Dünya Mirası Siteleri bir dizi var

UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan üç kültür merkezi var: eski bir şehir ve eski başkenti Mtsheta, muazzam katedral kompleksi Gelati Manastırı ve Yukarı Svaneti’nin dağlık bölgesi, 15 diğer site ise geçici bir listede.

9. Avrupa’nın en yüksek kalıcı çözümüne sahiptir.

Bochorna ve Ushguli köyleri, sırasıyla deniz seviyesinden 2.345 ve deniz seviyesinden 2.100 metre yükseklikte Avrupa’nın en yüksek kalıcı yerleşimleridir. Her ikisi de yazın kısa ve kışın karlı ve havadar olduğu dağlık bölgelerdir.

10. Uzayda bir Gürcü şarkısı var.

Genellikle festivallerde ve kutlamalarda söylenen bir Gürcü halk şarkısı olan “Chakrulo”, uzay aracı Voyager’da uzaya gönderildi. Altın Rekorda 116 resim, farklı doğal sesler, çeşitli ülkelerden gelen geleneksel müzikler ve 59 dilde sesli selamlar bulunuyor. Bir şişe içindeki bir mesaj gibi, probla karşılaşabilecek olası yaşam formları için bir karşılama.

11. Gürcistan, iki eski Avrupa şehri içerir

Her ikisi de Gürcistan’ın eski başkentlerinden Mtsheta ve Kutaisi, Avrupa’nın en eski 16 şehri arasında yer alıyor. Batı Gürcistan’da bulunan Kutaisi, insanların ikinci MÖ 2. bin olarak yaşadığı güney Kafkasya’nın antik bölgesi olan Colchis’in Krallığı’nın başkentiydi. Kutaisi ile kıyaslandığında Mtskheta eski değil ve yaklaşık 3 bin yıl önce kuruldu.

12. Polifonik halk müziği ile bilinir

Gürcistan, 2008 yılında Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan UNESCO’nun dikkatini çeken koro halk müziği ile tanınıyor. Üç farklı tipte polifoni var: Svaneti’de ortak karmaşık, doğuda bilinen bir bas arka plan üzerinde çok sesli diyalog var Gürcistan ve batıda ortak üç parçalı doğaçlama parçaları ile tezat oluşturuyordu.

13. En eski Yahudi topluluklarından birine ev sahipliği yapar.

Gürcistan’daki Yahudi toplumu, dünyanın en eski topluluklarından biridir. İki gruba ayrıldı – Gürcü Yahudileri burada 2.600 yıl yaşadı, Aşkenazi Yahudileri ise 19. yüzyılda geldi.

14. Keşfedilmemiş bir helikopter-kayak yeridir

Bol miktarda toz, muhteşem manzaralar ve geniş açık yamaçlar Gürcistan’ın kayak merkezi Gudauri’yi helikopter kayak ve serbest sürüş severler için mükemmel bir yer haline getirmektedir. Gudauri, diğer Avrupa tatil yerlerinin kalabalığı olmaksızın, gelecek vaat eden bir kayak merkezi. Ve adrenalin bağımlısı olmasanız bile, Gudauri hala kayakçılar ve snowboardcular için harika pistler sunuyor.

15. Tiflis ismi Gürcüce sözcüğünden ılık gelir

Başkent Tiflis’in adı, Kral Vakhtang’ın avı MS 5. yüzyılda keşfedilen doğal kaplıcalarla bağlantılıdır. Gürcüce’de “tbili” kelimesi sıcak anlamına gelirken, “Tiflis” “sıcak yer” olarak tercüme edilir.

Kaynak: tur.worldtourismgroup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz