Tsavo, İnsan Yiyen Aslanların Mekanı

0
4493

Tsavo, insan yiyen aslanların mekanı. Bugünkü yazımızda sizi 120 yıl öncesine götüreceğiz ve filmlere, kitaplara konu olan o meşhur olaydan bahsedeceğiz. İşte tüylerinizi diken diken edecek bu yaşanmış olay.

Olayların geçtiği yer Kenya’nın Mombassa’ya yakın bölgesi olan ‘TSAVO’.

Tsavo; Kenya ile Tanzanya arasında kalan, bugün Doğu Tsavo ve Batı Tsavo olarak adlandırılan iki bölümden oluşan Milli Park konumunda olan bir bölgedir. Bölgeyi aynı adı alan Tsavo nehri ortadan ikiye bölmektedir. Kölecilik yıllarında Tsavo nehri; ülkenin iç kesimlerden getirilip, liman kentlerine götürülen kölelerin, geçiş noktasında bulunduğundan, nehri geçmeye çalışan sayısız kölenin hayatını kaybetmesine ve hastalanmasına neden olmuş.


Hayatını kaybedenlerin ve hasta kölelerin nehirde yüzen cansız bedenlerinin tadına alışan aslanlar; zamanla kölelerin geçiş zamanında katliamlar yapmaya başlamış ve birer insan avcısına dönüşmüşler. Bu sebeple bölge; yerli halk Kikamba’lar tarafından ‘Tsavo’ yani ‘Katliam Yeri’ olarak anılmış.

1898 yılında ise bölgede devam eden demir yolu projesi varmış. Ancak aslanların düzenli ve amansız saldırıları yüzünden bir süre sonra proje durdurulmuş. Çünkü 1898 yılından 1899 yılına kadar aslanlar, toplamda 140 kişinin canını almış. Ve bunlardan 49 tanesini yemişler.

Aynı yılın aralık ayı başında ise demiryolu şirketi baş mühendisi, John Henry Patterson aslanlardan birini vurmuş. İki hafta sonra da diğerini. Patterson ayrıca aslanların saklandığı ini de bulmuş. İçeriye girdiğinde ise Patterson gördükleri karşısında şok olmuş. Etrafta onlarca yarı yenmiş cansız beden ve onlara ait kalıntılar varmış.


Günümüzde ise Tsavo insan yiyen aslanlarının doldurulmuş bedenleri Chicago’da bir müzede sergilenmektedir. Aslanlar bu halleriyle şirin ve zararsız görünüyorlar, o kadar insanın katili olmaları şaşılacak şey. Öyle değil mi?

Peki ama Tsavo aslanlarını insan yemeye iten şey ne olmuş? İlk olarak aslan ve diğer yırtıcı kedigiller bugüne değin insanlara belli başlı koşullarda yaklaşmışlardır. Çünkü genellikle antilop, ceylan ve zebra gibi büyük otoburlarla beslenen aslanlar insanları gördüklerinde uzaklaşırlar.

Fakat Tsavo aslanları alışık olduğumuz şekilde davranmamışlar ve insanlara saldırmışlar. Birçok uzmana göre ise bunun nedeni Tsavo aslanlarının düzenli bir insan katletme kültürüne sahip olmalarıymış. Ancak Kerbis Peterhans adındaki uzman bu kanlı geleneğin sürmesinde insanın da önemli ölçüde etkili olduğu görüşünde. 19.yy’ın ikinci yarısında Tsavo bölgesine götürülen köleler arasında bulunan hastalar ve yaralılar aslanlara hazır yem olarak bırakılmış.

Büyük çiçek salgınında hayatını kaybedenlerin gelişigüzel gömülmeleri ve kısa bir süre sonra başlayan açlık dönemi de hayvanların insan etine alışmalarına yol açmış. Açlık dönemi 1891 ve 1893 yıllarında Güney Sahra bölgesinde yayılan sığır vebası yüzünden hayatını kaybeden manda sürüleriyle başlamıştı ki bu durumda aslanlara insan eti yemekten başka seçenek kalmamış.

Aslanların insan etine yönelmelerinden ayrıca yoğun fil avcılığı da sorumlu tutuluyor.

Bu arada fark ettiniz mi bilmiyoruz ama söz konusu aslanların erkek olmalarına rağmen yeleleri yoktur. Bu tip aslan, kaplan saldırılarının en temel özelliği ise hayvanın koparmaya yarayan ve birbirine kilit gibi geçen ön dişlerinden birinin kırık veya çürük olmasıdır. Bu durumun bir örneği de champawat kaplanı ve yine Afrika’da başka bir köyde yaşanan aslan saldırısında görülebilir. Bu diş sorunu hayvanları daha kolay av bulmaya yönlendirmekte.

Tsavo aslanlarını insan yemeye yönelten teorilerden bir diğeri de onların ağız yapılarıyla ilgili olan. Chicago müzesinde içleri doldurulmuş olarak sergilenen Tsavo aslanlarının ağız ve çenelerinde yapılan araştırmalarda onların beslenme alışkanlıklarıyla ilgili oldukça ilginç sonuçlara varılmış. Yapılan araştırmalarda vurulan ilk aslanın alt azılarında apse olduğu ortaya çıkmış ve bu tür diş hastalıklarının da aslanları kolay av peşine düşürdüğü biliniyor.

Patterson, özellikle ilk aslan için, apse üzerindeki baskının dayanılmaz bir acıya neden olacağını ve hayvanın büyük, güçlü avı yakalamak yerine daha cılız insanların peşine düşmesi için fazlasıyla motivasyon sağladığını söylemiş. Nitekim 2009’da Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada yapılan kimyasal analiz, apseli aslanın partnerinden daha fazla insan avı tükettiğini göstermiş.

Chicago müzesinde yer alan 2 aslan olmasaydı ise bu soruları çözmenin bir yolu olmazdı.

Bu 2 örnek sayesinde yaklaşık 120 yıl sonra, sadece bu aslanların beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmuyor, aynı zamanda bu aslanlar arasındaki farklılıkları, derilerini ve kafataslarını sorgulayarak öğrenebiliyoruz.


Üzerinden yüzlerce yıl geçmiş olmasına rağmen Tsavo hayvanları hala unutulmuyor ve bir şekilde hala bilimin en gözde merak konularından biri. Henüz kimse Tsavo aslanlarının neden insan avladıklarına dair net bir yanıt verilebilmiş değil. Peki sizin bu konuda herhangi bir fikriniz var mı? Varsa yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz. Ayrıca merak edenler için Tsavo aslanlarının anlatıldığı filmin ismi The Ghost and the Darkness (Hayalet ve Karanlık). 1996 yapımı filmin başrolünde Michael Douglas ile Val Kilmer oynuyor. Kitabın ismi ise ‘The Man-Easters of Tsavo’ Türkçe’si ise ‘Tsavo’nun İnsan Yiyicileri’.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz