Trump’ın Rakibi Joe Biden Ve Türkiye’ye Karşı Tutumu

0
477

Amerika birleşik devletleri 3 kasımda yeni başkanını seçecek ve adaylardan biri Türkiye karşıtlığıyla da bilinen Joe Biden.

1.

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimi heyecanı var. Vatandaşlar 3 Kasım’da sandık başına gidiyor. ABD’de başkanlık yarışı ise hız kesmeden devam ediyor. Yarış, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Başkan Donald Trump ile Demokrat Parti adayı, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında geçiyor. Joe Biden, ABD’de oldukça seviliyor ve güçlü bir siyasi kariyeri bulunuyor. Ancak Donald Trump’ın destekçileri de oldukça fazla. Dış politikada oldukça deneyimli olan Joe Biden, Türkiye’ye karşı sert bir tutum içindeydi. Ancak daha sonra bu sert tutumu nedeniyle Türkiye’den özür dilemişti. ABD Başkan adayı Joe Biden kimdir? Detaylara birlikte bakalım.

2. Joseph Robinette Biden Jr. 20 Kasım 1942 yılında Pensilvanya, Scranton’da Mary’s hastanesinde doğdu. Babasının adı Joseph Robinette Biden Sr., annesinin adı ise Catherine Eugenia Finnegan’dı. Biden’in Valerie, James Brian, Francis W. Adlarında 3 kardeşi vardı.

1953 yılında ailesi Delaware, Claymont’a taşındı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Claymont’da okuyarak 1961 yılında mezun oldu. 1965 yılında Delware Ünivesitesi’nden siyaset bilimi üzerine eğitim aldı ve başarıyla tamamladı. Ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyarak avukat olarak 1969 yılında mezun oldu. Wilmington hukuk firmasında çalışmaya başladı.

3.

Joe Biden’in siyasi kariyeri 1970 yılında New Castle County Meclisine seçilmesiyle başladı. 1972 yılında da Senato’ya seçildi ve ABD tarihinin altıncı en genç senatörü oldu. 1973 yılında ise henüz 31 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri Delaware eyaletinin senatörü olarak göreve başladı.

4.

Senatörlük görevini 36 yıl boyunca sürdürdü ve 20 Ocak 2009 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin 47. Başkan yardımcısı oldu. Senatörlük yaptığı dönemde Adalet Komisyonu ve Dış İlişkiler Komisyonu üyeliklerinde bulundu. Bir dönem Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkanlığını yürüttü. Bu görevleri sırasında Türkiye’yi yakından ilgilendiren birçok konunun içinde yer aldı.

5.

Biden, 20 Ocak 2009 tarihinde başkanlığa seçilen Obama’nın yanında ABD Başkan Yardımcısı olarak eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney’den görevi teslim aldı. 20 Ocak 2017’de görevini Mike Pence’ye devretti. Bu yıl 3 Kasım’da gerçekleştirilecek olan ABD Başkanlık seçimlerine ise adaylığını koydu.

6. Başkan Adayı Joe Biden’in siyasi görüşü ve toplumsal meseleleri bakış açısı ne

Demokrat Parti’nin adayı olan Biden, liberal bir görüş sergiliyor. Kilisenin kamu hayatında yeri olmadığını savunan politikacı eşcinsel evliliklerinin yasallaştırılmasını da destekliyor. Joe Biden ayrıca ABD’de çok uzun süredir tartışılan kürtaj konusunda da, bedenleri hakkındaki kararları kadınların vermeleri gerektiğini savunuyor.

Başkan adayı ayrıca çevre konusunda da son derece duyarlı. Biden gaz salınımların küresel çapta azaltılması için hukuksal zeminde çabalar sarf ettiği biliniyor.

7. Joe Biden’in Türkiye’yle ilişkileri nasıl, Türkiye’den neden özür diledi?

Dış politikada da son derece deneyimli olan Joe Biden 2003 yılında Irak Savaşı’nı desteklemiş daha sonra ise kendini bu konuda hatalı bulduğunu söyleyerek tavrını değiştirmişti. Biden Türkiye’yi de yakından tanıyor.

Joe Biden’in bir dönem Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkanlığını yürüttüğünden söz etmiştik. Bu görevi nedeniyle özellikle 2000’li yıllarından başında ABD ve Türkiye arası ilişkilerde bazı kritik roller üstlendi ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren birçok konunun içinde yer aldı.

8.

Biden, 36 yıl süren senatörlüğü döneminde uzun yıllar Türkiye’nin Kıbrıs politikasını sert bir dille eleştirdi. Ayrıca 1915 olaylarının ABD tarafından “Ermeni soykırımı” olarak tanınması için de aktif çalışmalar yürüttü.

Türkiye’nin 1974’te Kıbrıs askeri müdahalesinden bir yıl önce Senatör seçilen Biden, uzun yıllar boyunca Türkiye’ye Kıbrıs’tan çekilme çağrısı yaptı. 1987 yılında da Birleşmiş Milletler’in (BM) bu doğrultuda aldığı karara uymadığı için Türkiye’ye yeniden ambargo uygulanmasını öngören kanun taslağını hazırlayan ve Kongre’ye sunan isimlerden biri oldu. Bu tasarı Kongre’de yeterli oyu alıp yasalaşamadı.

Biden, Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda olduğu dönemlerde Kıbrıs Sorunu’nun çözülememesinden Türkiye’yi sorumlu tutan açıklamalar yaparken, 1999 yılında da Türkiye’ye yönelik 5 milyar dolarlık yardım paketinin serbest bırakılmasını Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak veto etmişti.

9. Joe Biden, Türkiye’yi 4 kez ziyaret etti. Siyasetçi başkan yardımcılığı görevi yürüttüğü dönemde Türkiye ve Erdoğan hakkında yaptığı bazı açıklamalar büyük tartışma yaratmıştı. Ardından Biden Türkiye’den iki kez özür dilemek zorunda kalmıştı.

Biden’in Türkiye’den özür dilemesini gerektiren olaların ilki şu şekildeydi; 2014 yılında Türkiye’ye yaptığı ziyaretten birkaç ay sonra Biden, Harvard Kennedy School’da yaptığı bir konuşmada, Türkiye’yi Orta Doğu’daki en büyük sorunlarını müttefikleri olarak tanımlamıştı.

Biden, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin Suriye Devlet Bakanı Beşar Esad’ı devirmek adına çok ciddi paralar ve silahlar aktardığını söylemişti. Biden ayrıca, Türkiye’nin Suriye’ye giden çok sayıda yabancı savaşçının sınırı geçmesine izin verdiğini kabul ettiğini de söylemişti. Bu sözler ise Türkiye’de ciddi tepkilere neden oldu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da tepki gösterdi. Biden da daha sonra Erdoğan’ı arayarak sözlerinden dolayı özür diledi.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz