Tarihteki En Efsane Kadınlardan Biri Olan Kleopatra Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 10 Şaşırtıcı Gerçek

0
9633

İnsanlık tarihinin en etkili, en güzel, en hırslı kadınlarından biri şüphesiz ki Kleopatra. Kendisi bir Mısır Firavunuydu ve hayatı o kadar çok kitaba ve filme konu oldu ki gerçekleri kurgudan ayırmak çok zorlaştı. Sizler için Kleopatra’nın bilinmeyen yönlerini araştırdık…

1.  Kleopatra’nın ünlü makyajı bir tür korumaydı

Analytical Chemistry dergisinde yayınlanan bir makalede Mısırlıların makyajlarının, gözleri koruduğu kaydedildi. Makyajın sağlıklı olmasını sağlayan en önemli içeriğin ise makyajdaki kurşun tuzu miktarı olduğuna dikkat çekildi. Kleopatra’nın makyajı 4 kurşun bazlı madde içeriyordu ve Antik Mısır’da oldukça yaygın olan göz enfeksiyonunu engellemek için kullanıldığı söyleniyor.

2. Mısır Arapçası dahil 7 dil biliyordu.

Kleopatra’nın ailesi Yunanca konuşuyordu ve Yunan adetlerine sahipti. Kleopatra yerel kültürü, antik gelenekleri ve Mısır Tanrılarını ailesinde kabul eden ilk kişiydi. O dönemin tarihçilerine göre Kleopatra kendi dilinden başka İbraniceyi, Arapçayı, Farsçayı, Ermeniceyi, Habeşçeyi, ve Somali dilini hem okuyup hem yazabiliyordu.

3. Zannedildiği kadar güzel değildi. Çağdaşları onun güzelliğini görünüşünden ziyade, nüktelerinde, karakterinde ve karşı koyulamaz karizmasında gördüler.

“Kleopatra” ismi, egzotik güzellik ve cazibeyle neredeyse eş anlamlı hale geldi. Fakat gerçek Kleopatra’nın güzelliği, onun cazibesinin listesiydi. Yüzünü gösteren paralar, çengelli bir burun ile biraz çirkin bir kadın gösteriyor. Aslında, onun görünüşüne göre, Plutarch şöyle yazdı, “onun güzelliği, kendimizin tamamen kıyaslanamaz olduğu gibi, onu görenleri de vurmak gibi değildi.” Bu, tüm paket-onun zekâsı, çekiciliği ve Plutarch’a göre “ses tonlarındaki tatlılık”, onu bu kadar dayanılmaz kılmıştır.

4. “Sesi; istediği her titreşimi çıkarıp, istediği her dili kullanabildiği çok telli bir müzik aleti gibiydi”… Romalı ünlü tarihçi Plutarkhos, Kleopatra’yı böyle tanımlıyordu.

5. Kleopatra’nın bugünkü Ölü Deniz’de bir parfüm fabrikası vardı

Kleopatra’nın parfüm fabrikasının kalıntıları, Ölü Deniz’de bulundu. Bu yer, ayrıca güzellik ve spa salonu olarak kullanılıyordu.

6. Kleopatra iki erkek kardeşiyle de evlendi

Kleopatra, önce 10 yaşında olan kardeşi 13. Ptolemy ile evlendi. Babası ölmeden önce Mısır krallığının yönetimini küçük oğlu Ptoleme’ye geçmesini istiyordu. Ama bir isteği vardı: Kızı Cleopatra ile hayatta bulunan oğlunun evlilik yaparak yönetimin ortaklaşa sürdürmeleri… Yaşlı baba Ptoleme XII, MÖ 51 yılında öldü ve kağıt üzerinde de olsa Cleopatra kendi kardeşi ile evlendi. Aynı ana babadan doğma öz kardeş olanlar arasında yapılan evlilik ne kadar sağlam temellere dayanırdı ki? Cleopatra ile resmiyette kocası ve XIII. Ptoleme ünvanıyla Mısır yönetiminde bulunan kardeşi arasındaki çekişme ve çatışmalar sürdü gitti. Evlilikleri 3 yıl kadar sürdü. Ve Cleopatra kardeşinin öldürülmesi üzerine tek başına yönetimi eline geçirdi. 7 yıl sonra kardeşinin ölümünden sonra diğer kardeşi 14. Ptolemy ile evlendi.

7.Büyük aşkı Sezar’la arasında oldukça fazla yaş farkı vardı. Sezar Kleopatra’ya aşık olduğunda 52, Kleopatra ise henüz 21 yaşındaydı

Roma işgalinden sonra Kleopatra Sezar’la tanışmanın bir yolunu keşfetti (ikisi de daha sonra) ve ikisi de sevgili oldu. O zaman, Sezar 52 yaşındaydı ve Kleopatra 21 yaşındaydı.

8. Kleopatra’nın bir kokteyle bugünün parasıyla harcadığı miktar 16.000.000$’ın üzerinde.

Kleopatra bir keresinde Antonius ile, sadece bir yemekte 10 milyon sesterce, yani günümüzün parasıyla yaklaşık 16,7 milyon dolar harcayabileceğine iddiaya girmiş.

9. İntihar eden Kleopatra, yılan sokmasından ölmemiş olabilir

Kleopatra M.Ö. 69 yılında doğdu ve İ.Ö. 30 Ağustos’ta intihar ederek öldü. Kleopatra’nın ölümüne dair birçok rivayet var ama en ünlü efsanelerden biri kendini bir yılana sokturarak intihar ettiğiydi. Antik tarihçi Strabo, Kleopatra’nın yanında sürekli zehirli bir tarak taşıdığını yazıyor. Yani kendisini muhtemelen onunla öldürmüştür. Ama sürekli yanında bir yılanla gezmeyecek kadar zeki bir kadın olan Kleopatra’nın intihar etmek için kendi zehrini yanında taşıdığı düşünülüyor.

10. Kleopatra öldüğünde sadece 39 yaşındaydı ve mezarlığı hala bulunamıyor

Arkeologların bugün aramaya hala devam ettiği kayıp Kleopatra ve Marc Antonius’un mezarlığı hiç bulunamamıştır. Ancak Mısır Eski Eserler Servisi, İskenderiye’nin güneybatısında, Taposiris Magna tapınağının içinde veya yakınında olduğuna inanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz