Tarihin En Kanlı Savaşlarından Biri

0
17796

Hadibeh.com nedir? Komedi İle Şaşkınlık Arası Bir Şey. Dünyanın en ilginç içeriklerini okumak için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

1934 yılında Aydın, Bursa ve Trakya bölgesini kapsayan bir bölgede gerçekleşen, 6 kartalın bir leylek yuvasına saldırması ile başlayan tarihin en ilginç savaşlarından biri

Tarihte yaşanmış yüzlerce savaştan belki de en ilgincidir Leylekler ile Kartalların savaşı. Genelde insanların savaşları tarihteki yerini almış olsa da, leylekler ve kartalların savaşı da o dönem gazetelerde yer almış ve her savaş gibi ağır sonuçlar ile karşılaşmış.

İşte tarihte yaşanmış en ilginç savaşlardan biri olan Leylekler ve Kartalların savaşında yaşananlar;

Olay 1934 yılında Aydın, Bursa Trakya bölgesini kapsayan bir üçgende gerçekleşmiş. Efsanevi savaşın başlama sebebi ise anlatılanlara göre Bursa’nın Orhangazi ilçesinde, 6 kartalın bir leylek yuvasına saldırması ve Anne ve baba leylek dahil tüm yavrularını öldürmesiymiş.

300 leylek ve 60 kartal arasında olağan dışı bir savaş

18 Ağustos 1934 The Times gazetesinin İstanbul muhabirinin haberi ile yayımlanan bu efsane olay gazetelerde ‘300 leylek ve 60 kartal arasında olağan dışı bir savaş’ olarak aktarılmış

Yaşanan bu olaydan birkaç gün sonra kartallar saldırmak için aynı bölgede başka bir yuvaya yönelmişler, ama yuvada hiçbir şey bulamamışlar. Çünkü leylekler önlemini alıp yavrularını önceden korunaklı bir bölgeye taşımış.

Kartalların saldırısı bekler gibi tetikte olan leylekler, harekete geçerek memleketin dört bir yanından toplanmaya başlamışlar. İntikamlarını almaya yemin etmişcesine toplanan yüzlerce leylek güçlü bir çoğunluk ile kartalları bulmak üzere harekete geçmiş ve Leyleklerin kartalları bulması ile uzun bir kanlı savaşta başlamış. Bu savaş çevrede öyle bir merak uyandırmış ki, olayı büyük bir merakla takip eden halk da leyleklerden yana tavır alarak kartallara karşı silahlarını kullanmaya başlamış. Hatta durum zamanın Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak Paşa’ya haber edilip müdahale edilmesi istenmiş.

1934 yılının gazete kupürlerinde yazan bilgilerde ise, aynen şu satırlar ile olay anlatılmış.

Aydın: Üç gündür süren leylek ve kartallar savaşında bugün leylekler üstün duruma geldiğinden leylekler yuvalarına gelip yavruları ile meşgul olmuşlardır. Aldıkları yaralarla yuvalarına gelen leylekler, ölen yavruları yuvadan atmışlar sonra dönüp tekrar savaşa gitmişlerdir. Halk yavru leylekleri gözetip kolluyor. Menderes yakınında çalışan çiftçiler 2000 kadar leyleğin takviye birlik olarak savaşa geldiğini bildirmişlerdir.

Germencik (Aydın) Akajans

Leyleklerle kartalların savaşında 29 leylek ve 33 kartal öldü

Germencik ilçesine bağlı Meşeli köyünün Soğukpınar mevkiinde kartallarla leyleklerin kıyasıya savaşında 29 leylek ile 33 kartal öldü. Soğukpınar mevkiinde öğle saatlerinde meydana gelen Leylek-Kartal savaşı köylüler tarafından da takip edildi. Bu arada bazı köylülerinde av tüfeği ile ateş ederek kartalları öldürdükleri savaşta, 29 leylek ile 33 kartal öldü. Leylek-Kartal savaşı köyde günü konusu haline geldi.

Bir başka gazete köpüründe ise olay şöyle anlatılmakta: Bir müddetten beri Bandırma ve Balıkesir tarafında leyleklerle kartallar arasında bir harp ceryan ettiği yazılmıştı. Bu havaliden gelen haberler, harp neticesinde leyleklerin çok telefat verdikleri bildiriliyor.

Leylekler arasındaki bu feci mağlubiyetin neticeleri görülmeğe başlamıştır. Eyip civarındaki yuvalarına dönen leyleklerin yüzde yirmi, otuz niyetinde noksan oldukları görülmektedir. Bir çok leylek yavruları öksüz kalmıştır. Eyip halkından bazıları bu yavru leyleklerin yiyecek ve içeceklerini tedarik etmektedirler. Aynı feci manzara Çatalca ve havalisinde de görülüyor.

Günlerce süren tarihin en ilginç savaşının sonucunda ise 29 ölü ve birçok yaralı ile zafer leyleklerin olduğu belirtilse de bir çok yavru leylek ve kartal yaşamını yitirmiş.

Kaynak: ajanimo.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz