Tarihin En Dramatik Deneylerinden Biri: Sünnet Sırasında Penisi Yandığı İçin Cinsiyeti Değiştirilen David’in Trajik Öyküsü

0
8527

Tarihin derinlerinde yerini almış bir deney var ki, bildiğiniz deneylerden birçok yönüyle ayrılmaktadır, fakat yine de bir bilim insanının hatasının ya da hırsının hastayı ya da deneği nerelere sürükleyebileceğini ve sonuçlarının dehşet verici olabileceğini göstermesi açısından önemlidir..

1. Bruce’nin Sünnet Esnasında Penisi Yanıyor

22 Ağustos 1965’te Winnipeg, Kanada’da doğan Bruce ve ikizi Brian’a, onlar daha 6 aylıkken idrar yapmalarında meydana gelen bir sıkıntıdan ötürü fimoz adı verilen bir hastalığın teşhisi kondu. Bir süre sonra ikizlerin sağlıkları için riskli hal alan bu hastalık ile mücadele etmek amacıyla doktorlar, tıbbi amaçlarla çok nadir uygulanan sünnet uygulamasını yapma kararı aldılar. Fakat dönemin de getirdiği eksiklikler ile birlikte bilindik yöntemler yerine, yakarak sünnet yöntemini seçtiler. Bu ameliyattan sonra Bruce’ın penisi tamamen yandı ve kullanılmaz hale geldi.

2. ”Artık Bruce Değil, Brenda Reimer..”

Bruce’un penisi tamamen yandığında, eğitimsiz, korkmuş, genç anne babası çözüm için Baltimore’daki John Hopkins hastanesine yönlendirildiler ve burada, cinsel gelişim ve cinsiyet kimliği alanında yaptığı çalışmalarla dünya çapında ün salmış Dr. John Money ile görüştüler. Dr. Money Bruce’un anne babasını çocuğun penisi olmayan bir erkek olarak büyümesindense, gerçek cinsiyetini bilmeyen bir kız olarak büyütülmesi gerektiğine inandırdı. Yıllardır savunduğu “cinsiyetin doğaya değil, yetişme tarzına bağlı olduğu” teorisini kanıtlamak için en güzel deney kapısına kadar gelmişti Dr. Money’nin. 18 aylıkken bir operasyon daha geçirip testisleri de alindi Bruce’un. Artık ismi Bruce değil, Brenda olacaktı.

3. Brenda’ya Adeta ‘Kız’ Olmayı Öğretiyorlar

Ameliyat sonrası Dr. Money, Brenda (Bruce)’i yakından takip ederek kendisini bir dişi olarak görmesini sağlayacak tüm gereklilikleri yerine getirdi. Bu deney önemliydi, çünkü ilk defa bu kadar uzun süreli bir cinsiyet değişimi deneyi yürütülecek ve psikolojik etkileri gözlenebilecekti. Ancak deney, çok riskli bazı adımları da gerektiriyordu. Bunlar arasında Brenda’in cinselliği bir dişi olarak tanımlayabilmesi için, daha küçük yaşlarda dişilerin seks pozisyonlarını öğrenmesi bulunuyordu. Bu yüzden araştırmacılar çocukları hiçbir art niyet gütmeden; ancak zorla cinsel pozisyonlara sokuyor, kimi zamansa onları çıplak bırakarak cinsel organlarını keşfetmelerini istiyorlardı. Kimi zamansa bacaklarını açarak, dört ayak üzerinde durarak, vb. pozisyonlar alarak cinselliği tanımasını ve dişi olduğunu anlamasını sağlıyordu.

4.

Küçük Brenda daha 2 yaşındayken cicili biçili elbiselerini yırtıp, bebekleriyle oynamayı reddediyordu. Kardeşi Brian’in oyuncaklarını gerekirse kaba kuvvetle alıp onlarla oynamayı tercih ediyordu. Okuldaki agresif davranışlarından hem kendisi hem çevresindekiler rahatsız ve şikâyetçiydi. Ama Dr. Money’nin sıkı tembihleri yüzünden gerçek kesinlikle gizli kalmalıydı ve Brenda’nin sadece zor bir süreçte olduğu, yakında düzeleceği telkin ediliyordu. Bu sırada Dr. Money de bos durmuyor deneyin gidişatı hakkında bilimsel makaleler yazarak ne kadar başarılı olduğunu anlatıyor, tebrikleri kabul ediyordu. 

Dr. Money yaptığı deneyin sonuçlarından o kadar emindi ki araştırma notlarına şöyle yazmıştı: “Çocuğun hareketleri çok net bir şekilde küçük bir kızı andırıyor; erkek kardeşininki gibi erkeksi hareketleri bulunmuyor.”

5. Gerçek Zor da Olsa Açıklanıyor..

Dr. Money her ne kadar çabalasa da yahut gerçekleri istediği gibi görmek istese de, deney yanlış yerlere gitmeye başlamıştı. David’in ailesi çocuklarından kopmuş, iki çocuğun da psikolojisi anormal bir hal almaya başlamıştı. Ailenin bağlarını koparmasından sonra Dr. Money çocuklarla ilgili hiçbir makale yayınlamadı ve başarısızlığı gizlemeye çalıştı.. 

Brenda göğüslerinin gelişmesi, fazla tüylerinden arınması, fazla gelişen kaslarının durdurulması için sürekli östrojen almak zorundaydı. Kız kıyafetleri giyip, kız gibi davranması beklenirken o aslında bir terslik olduğunun farkındaydı. 14 yaşına geldiğinde sorunlar çığ gibi büyümüş, yerel bir psikoloğun ikna etmesiyle anne babası gerçeği açıklamaya karar vermişlerdi..

6. Sırada ise David Reimer Olmak Var..

Gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalan Brenda, suçu ailesinde değil, onları yanlış yönlendiren doktorlarda buldu ve kendisine yeni bir isim seçerek –David- biyolojik cinsiyetine dönmeye karar verdi. Bir sıra operasyonla östrojenle büyütülmüş göğüsleri alındı, transplantasyon ve plastik protezlerle yapay bir penis ve testisler yaratıldı. Testosteron tedavisiyle kas yapısı geliştirildi. Kaydettiği tüm gelişmeye rağmen David depresyondaydı ve 20’li yaşlarının başında iki kez intihara teşebbüs etmişti. Hiçbir zaman evlenemeyeceğini düşünmesine rağmen 25 yaşındayken çocuklu bir kadın olan Jane ile evlendi. Operasyonlar ve evliliğinden sonra David yepyeni bir insan oldu, ince yapısı ve yüzünde normalden daha az kıl olması dışında yabancıların onda fark edebileceği çok az gariplik vardı. Çalıştığı ve yaşadığı yerde insanlar onu kabullenmişlerdi. Ne yazık ki David’in başından geçenleri tamamen unutması mümkün değildi ve özel hayatını da etkileyen sorunları bitmiyordu.

7. ”2004 Yılının Mayıs Ayında Bir Marketin Otoparkında ise…”

İkiz kardeşinin 2002 yılında intiharı sonrasında mutsuzluk dolu günler tekrar başladı David için. David’in yaşadığı bu süreci Brian’ın kabul edememesi yüzünden yabancılaşmış olsalar da, David ölümünden sonra sık sık Brian’in mezarını ziyaret edip çiçekler götürmeye başlamıştı. 2004 yılının Mayıs ayında bir sabah Jane işteyken, David evden tüfeğini alarak arabasını bir marketin otoparkına park ettikten sonra tetiği çekti ve hayatına son verdi. 

Yazılanlara göre intiharının arkasındaki sebepler çok çeşitliydi. Evliliği problemliydi ve kısa süre önce karısı bir süre ayrı kalmaları gerektiğini söylemişti. Son aylarında işsizdi ve mali problemleri vardı. Elbette çocukluğunu ve bütün hayatını etkileyen kimlik karmaşası da yazılıp çizildi fakat gerektiği kadar değil.

Kaynak: 1 2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz