Tarihimizin İlginç Olaylarından Biri: Osmanlı Dönemindeki Patlıcan Yangınları

0
914

Evet, yanlış okumadınız. Osmanlı İmparatorluğu zamanında patlıcan sebepli birçok yangın meydana gelmiş.

1.

Patlıcan yangınları, Osmanlı döneminde İstanbul’un en büyük dertlerinden biri olan trajikomik bir olay. 

Halkın çok sevdiği ve bolca tükettiği patlıcanın közlenmesi ve kızartılmasi sırasında sıçrayan közlerden alev alan evlerin hızla önce mahalle, sonra semt, sonra da İstanbul’un yarısını yakacak yangınlara dönüşmesi sonucu bir dönem patlıcanın yasaklanması hadisesi bile yaşanmıştır. Yaz aylarının en kritik dönemlerinde patlıcan közlemekten geri duramayan iİstanbul ahalisinin yana yakıla patlıcan yemeye devam etmek eylemini gerçekleştirmesi çok komik bir durumdur.

İstanbul’un bir büyük diğer belası olan depremin taş evlerde ağır yıkımlara sebebiyet vermesi, yeniden yapılan taş evlerin yine depremlerde yıkılıp çok can alması, bunu engellemek için ahşap ev yapımına dönülmesi, bu sefer de patlıcan yangınları ve soba yangınları başta olmak üzere bitmek bilmeyen yangınlar sebebiyle evden eve sıçrayarak devasa boyutlara erişen yangınların ağır can ve mal kaybına neden olması, yeniden yapılan ahşap evlerin yine sıra sıra yanarak bütün semtleri yakması, bunu engellemek için tekrar taş ev yapımına dönülmesi, bu sefer de deprem yüzünden yine evlerin yıkılması gibi aşırı trajikomik bir döngü yaşanmış.

2.

İstanbul’da eski zamanlarda dahi şehir planlamacılığının şimdiki gibi zayıf olduğunu görüyoruz malesef. Evlerin ahşap yapılmaya devam edilip daha geniş aralıklarla mesafeli olarak inşa edilmesi pek fazla düşünülmemiş anlaşılan.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz