Tarihe Damga Vuran En Ünlü 5 Kadın Casus

0
616

Kadın ajanların tarih boyunca ne kadar etkili olduğunu duymak şaşırtıcı olabilir çünkü tarih kitapları bunlara pek yer vermez. Ekstra araştırma isteyen bir durum. Casusluk ya da gizli ajanlık yaparak ün kazanmış kadınlara göz atalım.

5- Josephine Baker

Josephine Baker yaşadığı dönemin en ünlü şarkıcılarındandı. En azından görünen kısmı böyleydi… İkinci Dünya Savaşı casusu olduğu çok sonra anlaşıldı.

ABD’li Baker, savaş başladığında  Nazi işgali altındaki Fransa’da yaşıyordu. Orada gördüğü iyi davranışlardan ötürü Fransız direnişinin casusu olmaya gönüllü oldu. Uluslararası seyahatler yapan, yetenekli, lüks içinde yaşayan bir şarkıcı olduğu için hiçkimse ondan şüphelenmedi. Gittiği her yerde üst düzey davetlerde sahne alıyor, elçilik partilerine davet ediliyordu. Bu da Almanlar hakkında bilgi toplamak için ona büyük fırsatlar yarattı.

Yardımcısı Jacquaes Abtey, onun kulis asistanı olarak biliniyordu fakat aslında o da ajandı. Topladığı bilgileri görünmez mürekkeple Baker’ın notaları arasına yazıyor, Baker da bunları özel bir mercekle okuyordu.

Baker, düşmanlarına yakalanmamak için delil niteliğindeki fotoğrafları iç çamaşırında saklıyordu. Asla yakayı ele vermedi. Casusluğu yıllar sonra anlaşıldı.

4- Gina Bennett

‘National Security Mom’ (Ulusal Güvenlik Ana) kitabının yazarı Gina Bennett aslında bir CIA casusuydu. Usame Bin Ladin’in bulunmasında büyük rol oynadı.

1993 yılında Virginia Üniversitesi’nden mezun olduğunda Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. Daha sonra İstihbarat ve Araştırma Büro’da görev yaptı. Casusluğa giden yolda Terörle Mücadelede Kıdemli Analist oldu ve olayları yakından inceleme fırsatı buldu.

11 Eylül saldırısından 1 gün önce ilk çocuğunu doğurmuştu. Bennett, Usame Bin Ladin ve El Kaide’yi sabah 9’dan akşam 5’e kadar takip ederken geri kalan sürede çocuğunu büyüttü.

3- Anna Chapman

‘Kızıl Ajan’ olarak bilinen Rus ajanı Anna Chapman, yakın tarihe damga vurmuş bir isim.

Anna, Moskova’da Ekonomi bölümü okudu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı.

Okul sonrası 2001 yılında İngiliz Alex Chapman’la evlenerek Londra’ya yerleşti. Hayatı lüks yaşıyordu. Emlak ve yatırım planlamacısı olarak çalışan Anna, 2005 yılında New York’a taşındığında Wall Street’e yakın bir yerde oturmaya başladı. Kurduğu ‘Property Finder’ şirketiyle başarılı oldu ve 50 kişiye istihdam sağladı. 2006’da 2 milyon dolar sermayeyle yeni bir şirket kurdu.

2010 yılında FBI, Anna Chapman’dan şüphelendiği için ona bir tuzak kurdu. Chapman bu tuzaktan şüphelenip Rus Gizli Servisi SRV’yi aradığında çoktan dinlemeye alınmıştı. Gizli Servis, Anna’ya tuzağa düşürüldüğünü ve ABD’den ayrılması gerektiğinde söyledi fakat FBI çoktan harekete geçmişti. Anna tutuklandı.

8 Temmuz 2010’da Viyana Uluslararası Havalimanı’nda Anna, Rusya’ya iade edildi ve İngiltere vatandaşlığından çıkarıldı. İngiltere ve ABD’ye giriş yasağı kondu. Şimdilerde mankenlik, modellik, Instagram yayıncılığı gibi işler yapıyor. Hatta 2012’de Antalya’da podyuma çıkmışlığı bile var.

2- Belle Boyd

Belle Boyd Amerika Konfedere Devletleri arasındaki ‘Amerikan İç Savaşı’nda Konfederasyon Ordusu için çalışıyordu. 1862’de ordu içerisinde ün salmıştı. Rakip Birlik Ordusu’nun kamplarında güzelliğini kullanarak birçok bilgi edindi. Birlik Ordusu’nun karargahı Virginia’da yaşadığı için geniş bir erişim ağı vardı.

Tam 7 kez casusluktan tutuklandı ama hiç hapse girmedi. Her şey bittiğinde Kanada’ya kaçtı ve anılarını yazmak için yıllar sonra İngiltere’ye döndü.

1- Pearl Witherington Carnioley

1943’te İkinci Dünya Savaşı devam ederken İngilizlerin Birleşik Krallık Özel Kuvvetleri’ne yönetici olarak atandı. Eğitimler esnasında yaptıklarıyla, birliğinde ‘en iyi silah kullanan kişi’ olarak anıldı.

Annesi ve üç kız kardeşiyle beraber savaştan 3 yıl önce işgal altındaki Fransa’dan kaçmıştı. İngiltere’de aldığı eğitimden sonra kod adı ‘Pauline’ ve ‘Marie’ oldu ve zamanında kaçtığı Fransa’ya kozmetik satıcısı adı altında ajan olarak geri döndü.

O kadar başarılı bir casus oldu ki Nazi güçleri başına 1 milyon Frank ödül koydu. Almanlara karşı mücadele eden 1500 kişilik özel bir ekip olan SOE (The Special Operations Executive) Mücadele Ağı’nın lideriydi. Almanlar onu asla yakalayamadı. Pearl, görevi tamamlandığında 18 bin Nazi askerini etkisiz hale getirmişti.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz