Tanıdık Bir Yüz Görmenin Verdiği Mutluluk

0
5995

Hayvanlar da tıpkı bizim gibi sevgiyle besleniyorlar. İşte 59 yaşındaki artık yemek yemeyi reddeden bir şempanze ve tanıdık bir yüz gördüğünde hayata geri dönüşü.

Mama, 59 yaşında bir şempanze. Ama o diğer şempanzelerden farklı.

Dünyaca ünlü olan ve sürüsünün hayattaki son dişisi olan şempanze, Hollanda’nın Arnhem şehrindeki Royal Burgers Zoo’da kalıyordu. Mama yaşından dolayı hastalandı.

Utrecht Üniversitesi’ndeki Jan Van Hooff adındaki profesör, biyoloji ve karşılaştırmalı fizyoloji alanlarında uzman ve primatlar ile ilgili incelemeler yapıyor. Bunun yanı sıra Royal Burgers’ta kalan Mama ile ilk defa 1972 senesinde tanışmış. Çok yaşlanan Mama yemek yemeyi ve su içmeyi reddetme aşamasına geldi. Bunun yanı sıra bakıcılarının talimatlarını da artık yerine getirmiyordu. Yaşlı ve yorgun Mama’nın yaşama sevinci kalmamıştı.

Jan, ölmek üzere olan eski dostuna veda etmeye gelmişti. Mama, Jan’ı ilk başta bakıcılarından biri sandı ve onunla hiç ilgilenmedi. Jan ona doğru yaklaştığında kendisine yaklaşan kişinin 40 yıllık dostu olduğunu gördü ve birden değişiverdi. Mama’nın Jan’ı hatırladığından herkes emin. Şempanze, Jan’ı babası olarak görüyor. Ne yazık ki Mama, Jan’ın kendisini ziyaretinin hemen sonra yaşama veda etti.

İşte O Duygulandıran Anlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz