Suya Alerjisi Olduğu İçin Duş Alamayan 23 Yaşındaki Rachael Fetter

0
972

Pek çok kişi farklı şeylere karşı alerji geliştirebiliyor. Ancak bazı alerjiler yaşam kalitesini son derece etkiliyor.

1.

Pek çok kişi farklı alerji türlerine sahip. Tozdan yiyeceğe kadar pek çok farklı şeye alerji geliştirebiliyoruz. Alerji rahatsızlıkları dikkat edilmediği takdirde kişinin sağlığını tehdit eden durumların oluşmasına sebebiyet verebiliyor. Bazı alerji türleri ise kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürüyor. Daha önce sizlerle kışa alerjisi olan çocuğu paylaşmıştık. Bu kez ise suya alerjisi olan bir kadını paylaşacağız. Idaho’da yaşayan 23 yaşındaki Rachel Fetter suya karşı alerjik reaksiyon gösteriyor ve cildi tahriş oluyor.

2.

Hepimiz her gün suyla temas ediyoruz. Ancak 23 yaşındaki Rachael Fetter, Aquajenik ürtiker olarak bilinen bir rahatsızlıktan muzdarip.

3.

Su hayatın kaynağı ve insan vücudunun büyük bir bölümü sudan oluşuyor. Peki o halde suya alerjisi olan biri yaşamını nasıl sürdürüyor?

4.

Aquajenik ürtikeri olan kişilerin cildi suyla temas ettiğinde alerjik tepkiye neden oluyor. 23 yaşındaki Rachael de su içtiğinde boğazında yanma hissediyor, duş aldığında ise vücudunda son derece ağrılı döküntüler oluşuyor.

5.

Suyla temas durumunda vücudundaki tepkileri gözlemleyen Rachel’a bu teşhis geçtiğimiz yılın temmuz ayında konuldu. Rachael, çok terlendiğinde veya bir seferde yarım bardaktan fazla su içtiğinde vücudunda lezyonlar oluşuyor.

6.

Aquajenik ürtikeri, 230 milyonda bir görülen bir hastalık. Dünyada yalnızca 50 kişiyi etkilediği tahmin ediliyor. Rachael, alerjisi nedeniyle haftada yalnızca iki kez duş alabiliyor.

7.

İlk olarak 18 yaşındayken suya karşı reaksiyon gösterdiğini fark eden Rachael Fetter yaşadıklarını şu şekilde anlatıyor;

“Duş aldıktan sonra vücudumda döküntüler oluyordu. Kullandığım sabun nedeniyle olduğunu düşündüm, bu yüzden farklı bir marka denedim. Ancak sonra her duş aldığımda aynı şeyi yaşamaya başladım. Zamanla vücudumdaki döküntüler daha fazla acı vermeye başladı. 2019 yılının başında ise doktora gitmeye başladım. Dermatolog, iç hastalıkları ve alerji gibi farklı branşlara gittim. Doktorlar başta bunun aquajenik ürtikeri olduğunu anlamadı ve bu nedenle semptomları tedavi etmeye çalıştılar. Sonra ise cildimden örnek alındı ve aquajenik ürtikeri olduğu kesinleşti.”

8.

Rachael suyla ne kadar uzun süre temas ederse ortaya çıkan yanıklar o kadar kötü oluyor. Döküntüler sadece birkaç saat sonra geçiyor ancak yanma hissi günlerce sürebiliyor. Rahatsızlığı veteriner olan Rachael’in yaşamını da etkiliyor. İşi gereği sürekli hayvanlarla temas eden Rachael ellerini sık sık yıkamak zorunda.Rachael Fetter çalışmaya başlamadan önce ağrılarını hafifletmek için ağrı kesici alıyor. Bunun yanı sıra duşlarını ise önceden planlıyor.

Kaynak: listelist.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz