Sümerlere Ait İnsanlık Tarihinin İlk Yazılı Bilmecesi Ortaya Çıktı! İşte O Bilmece

1
2902

lk yazılı bilmece Sümerlere ait çivi yazısı tablette ortaya çıktı. İnsanlar bilmecelerle birbirlerini yenmeye çalışmayı severler. Bilmece soruları sinir bozucu bir şekilde zordur ancak cevabı da bunun tam aksine bir o kadar kolaydır. İnsanlığın başlangıcından beri bu kafa karıştırıcı şeyleri dilden dile aktardık. Bu bilmecelerden bilinen en eskileri M.Ö. 18. yüzyıla kadar uzanıyor.
E.I. Gordon 1960 yılında Sümer çivi yazısı tabletlerinden çevrilen 25 bilmece yayınladı. Sümerler Mezopotamya’nın güney bölgesinde (bugünkü Irak ve Kuveyt) bulunuyordu ve genellikle medeniyetin beşiği olarak kabul edilir.

1.

Kullandıkları çivi yazısı dünyadaki en eski kalıcı yazı sistemi. Bu yüzden insanların bir şeyleri kaydetmeye başladığından beri bilmecelerin buralarda olduğunu söylediğimizde şaka yapmıyorduk.
Aşağıda Gordon tarafından tercüme edilen eski bilmecelerden biri yer alıyor.

2. İşte İlk Yazılı Bilmece

Bir ev var. Buraya kör girersiniz ancak görerek çıkarsınız. Bu nedir? 

İşte Cevabı

Bu bilmecenin cevabı güzel bir düşünce biçimini içerir; Okul.

Sümer bilgini Miguel Civil, 1987’deki “Sümer Riddles: a Corpus” çalışmasındaki bilmecelerden bazılarını anlatıyor. Civil bilmece hakkındaki yorumlarında, bu yazıları bilmece olarak tanımlayabiliriz.
Çünkü çivi yazılarında bulunan “ki-búr-bi” kelimesi çözüm anlamına geliyor. Ancak bilmecenin çivi yazısı kelimesi bilinmiyor.
Bu bilmeceleri anlamak bize eski uygarlık hakkında bilgi verebilir. Örneğin, yukarıdaki bilmece Sümerlerin öğrenmeye değer verdiğini ve dünyayı anlamlandırmak için gerekli olan bilgiyi edinmeye değer verdiğini bize bildirir.

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz