Sular Altında Firavun Kendi “Heraklion”

0
1679

Heraklion adıyla bilinen antik mısır kenti, deniz altında bulundu.1200 yıl önce Mısır kıyıları açıklarında sular altına gömüldüğü rivayet edilen kayıp şehir Heracleion, gün yüzüne çıktı.

1.

Heracleion antik kenti, aynı kayıp kıt’a Atlantis gibi uzun yıllar bir efsane olarak kulaktan kulağa yayılıyordu. Fakat 12 yıl önce, denizaltı arkeologu Dr Franck Goddio, 18. yüzyıldaki Nil savaşında sulara gömülen Fransız gemilerini araştırmak için başlattığı çalışmasında şans eseri bir şekilde antik kentin hazineleri ile karşılaştı.

2.

Yön değiştiren çalışmalar sonucunda antik kentin kalıntıları üzerindeki kum ve çamur tabakası kaldırıldığında ise 1.200 sene önce Heracleion’da hayatın ne kadar zengin ve ihtişamlı olduğunu kanıtlayan ipuçlarına ulaşıldı. 1.200 yıl önce Akdeniz’in ticaret merkezi olduğu düşünülen şehirde arkeologların 64’ten fazla gemi kalıntısına ulaştığı kaydedildi.

3.

Bu sayının şimdiye kadar salt bir bölgede ulaşılan en fazla sayıdaki gemi olarak kayıtlara geçtiği belirtildi. Arkeolog grubunun ayrıca 700’den fazla gemi çapasıyla birlikte ticarette kullanılan bronz ve taş paralara da ulaştığı kaydedildi.

4.

Oxford Üniversitesi Deniz Arkeolojisi Direktörü Dr Damian Robinson, antik kentle ilgili olarak, ‘Şaşırtıcı derecede iyi muhafaza edilmiş.‘ şeklinde konuştu. Robinson, ”Yunan ve Fenikelilerden gelen birçok şey var” sözleriyle antik kentteki ticaretin çapına dikkat çeken Dr Robinson, yapılan çalışmaları ‘heyecan verici’ olarak nitelendirdi.

5.

Kaynak: neldeliriononeromaisola

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz