Sosyal Medyayı Alt Üst Eden Coffin Dance Akımının İç Yüzü

0
2250

Son zamanlarda sosyal medyada yeni bir akımla karşı karşıyayız. Neredeyse her platformda gördüğümüz bu akımın ismi ise Coffin Dance. Ama göründüğü gibi tiktok çekimi değil altında gerçek bir hikaye var. İşte o hikaye…

Sosyal medyada komik başarısızlıklarla sonuçlanan videoların sonuna dans edip tabut taşıyan adamların eklendiği videolar pek çok kişi tarafından paylaşılıyor.

Coffin dance adı verilen bu videolarda görülen ekip ise, bir film sahnesi ya da bir klipten alıntı değil.

Tabutları dans ederek taşıma Gana’da süregelen eski bir gelenek. Amacı ölüleri neşe içinde uğurlamak

Bu geleneğin görüntüleri ilk olarak BBC tarafından belgesel tadında çekilen bir videoda paylaşıldı. Tabii ki videoda akımda kullanılan ve melodisi akıllarda kalan o şarkı yok

Afrika ülkelerinde, özellikle de Gana’da oldukça yaygın olan bu gelenek, 7 kişilik bir ekip tarafından düzenleniyor. Bu kişilere tabutu dans ederek taşımaları için para ödeniyor.

Tabut, dans ve müzik eşliğinde gezdiriliyor. Hayatını kaybedenler neşe içinde uğurlanıyor. Yas tutanların gülümsemesi için böyle bir gelenek yapılıyor.

Dans ekibinin lideri Benjamin Aidoo verdiği bir röportajda şunları dile getirmiş;

“Cenaze hizmetlerine bir koreografi eklemeye karar verdim, böylece müşteri bize gelirse, onlara sadece şunu soruyoruz: “Ciddi bir dans mı istiyorsun yoksa biraz daha hareketli mi?”. Aidoo ayrıca bu gelenek için kurduğu şirketle pek çok gence istihdam sağladığını aktarmış.

Tıpkı Afrika’daki pek çok yerde olduğu gibi Gana’da da cenazeler oldukça önem taşıyor. İnsanlar ise sevdiklerini huzur içinde uğurlamak için bu tip geleneklerden faydalanıyor.

Öte yandan 2015 yılında Amerikalı blog yazarı olan “Follow My Braids”, grubun kayınvalidesinin cenazesinde sahne aldığını yazdı.

“Ganalı cenazelerinin çok abartılı olduğu ve sürecin günlerce uzayabileceği konusunda uyarıldım. Bu uğurlama üç gün sürdü. Ancak 96 yıl boyunca bu dünyayı süsleyen bir anne için buna değdi. Dans eden tabut taşıyıcıları, akıllara durgunluk veren bir deneyimdi. Bu performansa şahsen şahit olduğum için çok mutluyum. Aslında bu gençlerin müthiş yeteneklerinden ve güçlerinden keyif aldım ve bir ritmi asla kaçırmadılar!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz