Son Anda Farkedilen Eşsiz Bir Primat: Dağ Gorilleri

0
1384

Vahşi doğada bu alt türün sadece iki popülasyonu kalmıştır. İzole yaşam tarzlarının sebep olduğu akraba arası ilişki, hastalanmalarına sebep olarak nüfus oranlarını azaltmıştır.

Her türe ilgi göstermek gerekse de, bazı hayvanların insanlarla olan geçmişi ve ilişkisi özellikle benzersizdir. Herkesin dikkatini çekmesi gereken hayvanlar arasında dağ gorilleri de yer aldır (Gorilla beringei beringei).

Dağ gorili neden bu kadar eşsiz sayılıyor?

Bu gorillerde, diğer gorillere nazaran daha yoğun ve uzun kıl öbekleri bulunmaktadır. Fossey notlarında bu primatların, kalın sis tabakası ile kaplı, girilmesi zor vahşi ormanlarda yaşadığını yazmıştır. Bu ormanların batılılar tarafından keşfedilmesi, bin yıl sürmüştür.

Tamamıyla isole yaşayan bu türler, binlerce nesil boyunca akraba arası ilişki yaşamışlardır; bu durum vahşi canlıların nüfuslarını olumsuz etkilemektedir. Akraba arası ilişki, hastalık ve çevredeki değişiklikler bakımından bütün nüfusu tehlikeye sokan aynı genlerin aktarılması durumudur.

Buna ek olarak, akraba arası ilişki genetik hastalıklara ve sakat doğumlara sebep olmaktadır. Dian Fossey, notlarında her elde altı parmak oluşması gibi deformasyonlar yaşayan türlerden bahsetmektedir. Bu izolasyonun genlere olan etkisinin bariz bir örneğidir.

Bunun yanı sıra, Fossey gorillerin yaşam alanlarının büyük bir kısmını korumaya aldı ve tüm dünyaya bu hayvanları kurtarmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Çoğu insan Dian Fossey’in bitmek bilmez çabaları olmasaydı dağ gorillerinin neslinin çoktan tükenmiş olacağı konusunda hemfikirdir. Bugün, 800’den fazla türü, Afrika’nın balta girmez ormanlarında yaşamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz