Sırf Eğlence Olsun Diye 138 Hizmetçisini Öldüren Kanlı Rus Kontesi Darya Saltykova

0
811

Söylentilere göre Rus aristokrat Darya Saltykova’nın malikanesinde sürekli acayip şeyler olurdu. Tıpkı bir örümcek ağı gibi, bu dulun evine giren genç kızlar bir daha asla geri dönemezdi. Daha sonraları kanlı kontesin malikanesi olarak adlandırılacak olan evden gecenin karanlığını bölen çığlıklar ve bağrışmalar eksik olmazdı. Her ne kadar 18. Yüzyıl Rusya’sında hizmetçilerin genç yaşta ölmesi alışılmadık bir şey olsa da kanlı kontesin evinde bu sıradan bir durumdu. 

Gecenin bir yarısında ölmek üzere olan bir kadının son duasını etmesi için malikaneye çağrılan rahip, hamile olan genç kadının dövüldüğüne, bıçaklandığına ve hatta karnında, tıpkı bir trampet gibi ritim tutulmuş olduğuna şahit olmuştu.

1. Darya Saltykova: Bir Katil Doğuyor…

Darya’nın kanlı kariyerinin ne zaman başladığı bilinmiyor, ancak hayatının erken dönemlerinde bir canavar olarak görülmediği kesin.

1730 yılında dünyaya gelen Saltykova’nın son derece dindar bir genç kadın olduğu söyleniyor, kutsal yerleri sürekli ziyaret eden genç kadın, dini bütün bir aristokratın sahip olması gereken tüm özelliklere sahip. Genç yaşta, imparatorluk muhafız birliğinde yüzbaşı olan Gleb Saltykov ile evleniyor. Kocasının ailesinin felsefeciler, sanatçılar ve dahi politikacılardan oluşan geniş bir çevresi, bunların yanında bolca parası ve gücü var.  

2.

Kocası 1755 yılında, Darya henüz 26 yaşındayken öldüğünde ona uçsuz bucaksız topraklar, aristokrasi içerisinde önemli bir konum ve 600 hizmetçi bıraktı.

Bildiğimiz kadarıyla Saltykova kan banyosu yapmıyordu veya sakatlayıp öldürdüğü hizmetçilerini depoladığı bir bodrumu yoktu. Güçlü pozisyonundan dolayı Saltykova hakkındaki gerçekleri ve söylentileri birbirinden ayırmanın pek imkanı olmasa da onun yaşadığı dönemde birtakım vahşi işlere bulaşmış olduğunu söylemek yanlış olmaz.

3. Kanlı Kontesin Vahşeti…

Tıpkı eli kanlı Macar aristokrat Elzabeth Bathory gibi Saltykova da kurbanlarını özellikle genç kızlar arasından seçiyordu, öyle ki bu kızların yaşları 12 yaşına kadar düşüyordu.  

Bu kurbanların büyük bir çoğunluğu hizmetçi sınıfına dahildi, bu sınıf kölelik ile sözleşmeli çalışan arasında yer alan bir gruptu. Bu kızlar sahiplerine hizmet etmekle görevliydiler ve istismara uğradıklarında veya şiddet gördüklerinde başvuracakları bir yer neredeyse yok gibiydi. Kısacası 18. Yüzyıl Rusya’sında bu kızların adalet arayabileceği hiçbir yer yoktu.

4.

Bu nedenledir ki bu hizmetçiler Darya’nın kanlı uygulamalarına ses çıkaracak güçleri ve imkanları yoktu, başlarına geleni kabullenmek zorundaydılar. Ellerinden gelen tek şey kontesin arkasından, onu küçük düşüren “Saltychikha” gibi lakaplar takmaktı.

Saltykova’nın şiddete yaklaşımı büyük farklılıklar gösteriyordu, yöntemleri ve kullandığı araçlar tabiri caiz ise son derece zengindi. Kurbanlarının üzerine kaynar su döküyor, her odada bulunan sopalarla onları öldürene kadar dövüyor, onları ateşe veriyor ve küçücük hatalar için onları merdivenlerden yuvarlıyordu.  Ayrıca onların el ve ayaklarını bağladıktan sonra soğuk havada çırılçıplak bıraktığı da söylentiler arasındaydı.

5.

Darya Saltykova’nın öfkesinin ve şiddetinin malikanesinde kalan hizmetçilerin dikkatsizliğinden kaynaklandığı söylense de kendisine hedef olarak seçtiği kurbanlarının genç, güzel ve gelecek vaat eden kızlar olduğu düşünülürse bunun doğru olmadığı görülebilir. Esasen Darya, kişisel hayatındaki mutsuzlukları ve artık genç olmamasının hıncını bu kızlardan çıkarıyor olmalıydı.

Sebebi ne olursa olsun bu aristokrat kadın kişisel ve duygusal tepkilerini şiddet olarak gösterme eğilimindeydi.

6.

1762 yılında, sevgilisi Nicholay Tyutchev bir başka kadınla evlenmek için Saltykova’yı terk etti. Kıskançlıktan ve öfkeden deliye dönen Saltykova hizmetçilerine sevgilisini ve yeri karısını bombalamaları emrini verdi. Ancak hizmetçiler Nicholay’ı uyardılar ve kimse zarar görmeden olay kapandı, ancak Saltykova’nın öfkesini bir yerden çıkarması gerekiyordu, elbette bunlar genç hizmetçi kızlar oldu.

7. Saltykova’nın Sonun Getiren Politikacı

Bu arada 1729 yılında küçük bir Alman şehrinde, ömrünün ileriki yıllarında “Muhteşem” unvanını alacak olan Katerina dünyaya geldi. Hükümdarlığı süresince birçok yeniliğe imza attı ve güçlü bir yönetim sergiledi. Her ne kadar “Muhteşem Katerina” olarak anılsa da en az Saltykova kadar acımasız biriydi.

II. Katerina 2 Mayıs 1729 tarihinde Prusya’nın Stettin kentinde (şimdi Polonya’ya ait) doğdu. Doğduğu zamanki adı Sophie Augusta Frederike idi. Babası Prusya’ya bağlı Anhalt-Zerbst bölgesinin prensiydi ve Prusya ordusunda bir generaldi. Bu soylu ailenin diğer üyeleri olan Sophie’nin kuzenleri III. Gustav ve XIII. Karl sonradan İsveç kralı olarak görev yaptılar.

8.

Sophie 1744 yılında Holstein-Gottorp dükü Peter’le evlendi. Sophie’nin kocası Peter, Çar Büyük Petro’nun torunuydu ve Peter’in teyzesi Çariçe I. Elizaveta Peter’i Rus tahtına veliaht olarak seçmişti. Sophie evlendikten sonra Ortodoks dinine geçti ve Katerina Aleksievna adını aldı. I. Elizaveta’nın zorlamasıyla gerçekleşen bu evlilik hiçbir zaman mutlu olmadı.

9.

Katerina’nın ve kocası Peter’in başkalarıyla çok sayıda aşklar yaşadıkları bilinmektedir. Katerina’nın kocası Peter, teyzesi I. Elizaveta’nın ölümü üzerine 5 Ocak 1762 tarihinde III. Petro adıyla Rus tahtına çıktı. Ancak III. Petro’nun çarlığı fazla uzun sürmedi. 28 Haziran 1762 tarihinde muhafız alayı çara karşı ayaklanarak III. Petro’yu tahttan indirdi ve Katerina Rusya çariçesi olarak ilan edildi.

10.

İktidara gelişi kanlı olsa da izlediği politikalar ve aydınlanmaya olan tutkusuyla Catherine Rusya’yı daha modern bir yer haline getirmek için çalıştı. Hizmetçilere ücret verilmemesinin önüne geçti ve onlara pek çok haklar tanıdı. Bunların başında hizmetçi sınıfına şiddet uygulanmasının yasaklanması ve çalışanlara sahiplerini şikayet etme hakkının tanınması geliyordu. Ancak Rusya gibi büyük bir ülkeyi düşündüğünüzde bu yasakların uygulanmasında ve takip edilmesinde pek çok güçlüğün olduğu sa aşikardı.

11. Terör Saltanatının Sonu

Saltykova hakkında daha önceden yapılmış olan 21 şikayet sümen altı edilmişti. Ancak 1762 senesinde yapılan 22’nci şikayet onun terör saltanatının sonu oldu. Darya’nın ahırda görevli bir çalışanı tüm cesaretini toplayarak sahibine karşı geldi ve Muhteşem Catherine ile yüz yüze görüşmeyi başardı. İfadesinde Saltykova’nın 3 eşini de öldürdüğünü anlattı.

12.

Catherine için bu dava bıçak sırtı bir davaydı. Bir yandan Rusya’nın kalabalık bir kitlesine onları önemsediğini kanıtlamak istiyor, diğer yandan da Rusya’daki yönetim sınıfına istedikleri her şeyi yapmakta özgür olmadıklarını göstermek istiyordu.

Saltykova, Moskova’daki bir manastırda hücre hapsinde tutulurken, hakkındaki suçlamalar iki yıl boyunca titizlikle araştırıldı. Yüzlerce köylü Saltykova aleyhinde ifade verdi ve sonunda Saltykova’nın 138 hizmetçisini döverek öldürdüğü sonucuna ulaşıldı. Şimdi Sibirya’ya sürgün edilme cezasıyla yüz yüzeydi.

13.

Nihayetinde kanlı kontes 38 kişiyi öldürmekten suçlu bulundu ve ömrünün geri kalanını karanlıkta ve insanlardan izole şekilde geçirmesine karar verildi. Hücresinden sadece haftada bir gün kiliseye gitmek için çıkabilecekti. Rusya, idam cezasını 1754 yılında yasa dışı ilan ettiği için Darya daha büyük bir ceza almaktan kurtuldu.

30 yıl boyunca, tıpkı hizmetçilerine uyguladığı kadar sert ve acımasız muamelelere maruz kalan Darya Saltykova 1801 yılında öldü.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz