Sıra Dışı ve İlginç 10 Turizm Türü

0
2955

Turist dendiğinde, çoğumuzun aklına büyük şapkalar takan, boyunlarında fotoğraf makineleri olan insanlar gelir. Ya da sadece bikinileriyle plajda güneşlenirler. Ama öyle turizm türleri var ki ziyaretçilerine bunlardan çok daha fazlasını sunuyor. Bir çok turistin ülkeleri ziyaret etme nedenini öğrendiğinizde turistlere karşı olan düşünceleriniz biraz değişebilir. Okuduklarınıza çok şaşıracaksınız, buna hazır olun! 

1. Mezar Turizmi

Mezarlıkları ziyaret etmeyi seven turistler. Genellikle ünlü insanların veya ulusal kahramanların kalıntılarını bulunduran mezarlıklar ziyaretçilerinin akınına uğruyor.

2. Terör Turizmi 

Çoğu ülke vatandaşlarının kavga veya savaş çıkarmak için başka ülkelere uzun vadeli seyahat etmesinden endişe etmekte. Bu terörist-turistler maalesef ki Türkiye’de de bolca bulunmakta. Genelde önce ucuz tatil köylerine gelirler. Turist gibi takılırlar. Sonra sınırlardan Işid gibi gruplara katılırlar.

3. Gecekondu Turizmi

Sadece meraklarını tatmin etmek isteyen turistlerin türünü temsil etmekte. Neye benzediklerini görmek için ülkelerde bulunan kalabalık, yoksul ve yoksun gecekonduları ziyaret ederler.

Daha çok Filipinler’de Manila, Brezilya’da Rio de Janerio ve Hindistan’da Mumbai’ye gibi yerler tercih noktalarıdır.

4. İntihar Turizmi

İntihar etmek bazı ülkelerde suç. İnsanlar bu dünyadaki suçlarını düşünmekten öbür dünyayı unutmuşlar bile! Bir kimsenin intihar etmesine yardım etmek, ülkelerde yasadışı bir eylem. Ancak İsviçre’de bu böyle değil. İsviçre’de yasal olduğundan dolayı intihar etmek isteyen turistler sürekli buraya gidiyor? Son gidişleri oluyor! İntihar turizminin sadece insanların kendi ülkelerinde intihar etmesine izin verildiğinde önlenebileceği söyleniyor.

5. Deneysel Turizm

Yeni bir şeyler denemeyi seven turistler türüdür. Bunu yapmak için başka ülkeye gitmenize gerek yok. Şehrinizin havalimanına bir deney turu yapabilirsiniz.

6. Afet Turizmi

Doğal ya da insan kaynaklı felaketlerle yok edilmiş olan bölgelere ziyaret eden kişilere denir? Biz bulamadık… Bu turizmin diğer bir ismi ise karanlık turizmdir. 

7. Seks Turizmi

Adından da anlaşılacağı üzerine başka bir ülkeye seks yapmak için giden turistleri kapsar. Çoğu zaman gelişmiş bir ülkeden az gelişmiş bir ülkeye seyahat edilir. Şimdilerde daha çok seks turistleri Çin, Japonya, Kore ve Tayvan’a gitmektedir. 

Doğu Karadenizli kadınların belası haline gelen Batum’da Türkiye’nin önemli seks turizm alanlarından biridir. Batum Türkiye’nin bir şehri değil. Ancak sadece kimlikle sınır kapısından kolayca gidilebiliyor. Haliyle Karadeniz erkekleride Batum’u kolonileştirmek adına büyük çaba harcıyor.

8. Silah Turizmi

Her ülke saldırı ve keskin nişancı tüfeklerine izin vermez. Hatta bazı ülkelerde tabanca bile alamazsınız. Bu yüzden de bu ülkelerde yaşayan insanların başka ülkelere ziyaret etmesi olayı gerçekleşiyor. Genelde Hawai’ye giden turistlerin burada bulunan atış poligonlarını doldurdukları biliniyor.

9. Atom Turizmi

Evet muhtemelen isminden anladınız. Atom turizmi, nükleer silahları görmeye giden turistlere denmektedir. Nükleer silahların geliştirildiği alanlara veya nükleer reaktör erimeleri tarafından tahrip edilmiş bölgelere akın eden insan topluluğunu ifade eder.

10. Uyuşturucu Turizmi

Bir ülkeye uyuşturucu satın almak amacıyla giden turistlere denir. Kolombiya gibi uyuşturucu üreten ülkelerde giderek artan bir sektör haline geldi. Batı ve Avustralyalı turistler, sadece kokain almak veya kullanmak için Kolombiya’ya gitmektedirler. Satıcılar genelede yabancıların ziyaret ettiği yerlerde beklerler. Peki polis bu duruma ne diyor? Rüşvet vermeleri koşuluyla nadiren rahatsız edebiliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz