Şiddetli Karın Ağrısı Sebebi Nedir?

0
318

Çocukluk döneminin en sık görülen rahatsızlıklarından biri karın ağrısıdır. Batın bölgesinde görülen ağrı bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bazen de yansıyan ağrı olarak karşımıza çıkar. Peki, şiddetli karın ağrısı sebebi nedir? Söylediğimiz gibi sebep bazen basit bir gaz sancısı olabilirken bazen de bir tümörün varlığından kaynaklanabilir. Üst karın ağrısı daha çok safra kesesi, mide ve karaciğerden kaynaklanan sorunlardan dolayı oluşurken alt karın ağrısı üreme organları, bağırsaklar, böbrek gibi organlardan kaynaklanan sorunlardan oluşur. Can sıkıcı olan bu durum için hemen bir doktora başvuru yapınız.

1.

Hangi Durumlar Karın Ağrısına Neden Olur?

Karın ağrısı zonklayıcı tarzda olduğu gibi kramp tarzında da olabilir. Şiddetli karın ağrısı nedeni genelde mide ülseri, böbrek taşı, apandisit veya yumurtalıklarda var olan kistlerin rüptür olmasıdır. Bu durumlar acil müdahale gerektiren durumlardır. Hasta karın ağrısından dolayı hareket edemez. Bazende kalp krizinin yansıyan ağrısı olabilir. Şiddetli karın ağrısını ciddiye almak ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

2.

Nasıl Geçer?

Karın ağrısının hangi durumdan kaynaklandığı biliyorsanız ona yönelik önlem alabilirsiniz. Örnek verecek olursak adet sancısı için ağrı kesici alabilir veya karın bölgenize sıcak uygulama yapabilirsiniz. Ama nedeni belli olmayan şiddetli karın ağrıları için evde hiçbir müdahale yapmayın. Kesinlikle ağrı kesici almayın. Evde yapılan bilinçsiz müdahaleler sağlığınızı riske atar. Örnek verecek olursak kişi apandiste bağlı olarak şiddetli karın ağrısı çekebilir, apandisit olduğunu bilmediği için ağrı kesici alır veya sıcak uygulama yapar. Bu durum apandistinin patlamasına ve karın içinde enfeksiyon oluşmasına neden olur. Karın ağrısı için doktora başvurduktan sonra ağrının nedenleri araştırılmalı ve bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Karın ağrısı bazen ilaçla tedavi edilirken bazen de cerrahi yöntemler ile tedavi edilir.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz