Şeytan’a Atfedilen 666 Sayısı Aslında Kimi İşaret Ediyor?

0
2485

666 sayısı duyulduğunda akla ilk getirilen şeytan oluyor. İncil’de geçen bu “şeytan” ve “CANAVAR” aslında hangi tarihi ismi anlatıyor?

1. Sayıların ardındaki gizler

Daha önce farklı tarihlerde açıklamaya çalıştığımız 33, 42 ve 137 sayıları da hem bilim dünyasının hem de edebiyat dünyasının ceza sahasında bulunan ve üzerine kafa yorulan sayılardan yalnızca üçüydü.

2. 666 sayısı neden şeytani gözükür?

Günümüzde İbranice konuşan sayısı yaklaşık 9 milyon olarak tahmin ediliyor. Semitik bir dil olarak nitelendirilen İbranice, Afro-Asyatik dil grubunda sınıflandırılıyor.

Bu satırları okurken aklınızdan, “iyi de, bunun 666 ya da şeytanla ne ilgisi var?” diyebilirsiniz. Pek haksız sayılmazsınız ama konunun odak noktasında işte bu dil var. Özellikle Hristiyan dünyasında ve ardından daha geniş coğrafyalarda şeytanın sayısının 666 olduğu algısı bu dilin varlığı sayesinde oldu.

3. 666 sayısı söylenmek istenenlerin sayısal karşılığı oluyor

Korku imparatorluğuna dönüşen dönemin Roma’sında devreye giren çözüm, İncil’in İbranice bilenler açısından doğru anlaşılmasını sağlayacak ifadeler bulunuyor.

Korku imparatorluğuna dönüşen dönemAkademik açıdan bakıldığında Brigham Young Üniversitesinden Prof. Thomas Wayment, konuyla ilgili olarak, “İncil’de Yunanna’nın “Vahiy” bölümünde (13-18) geçen, “Bu bilgeliği gerektirir: anlayışa sahip olanın canavarın sayısını hesaplamasına izin verin, çünkü bu bir insan sayısıdır ve sayısı 666’dır.1” ifadeleriyle işaret edilen dini anlamdaki şeytanın değil, seküler hayatta var olan ve şeytani davranışlarıyla katliamların bir numaralı sorumlusu konumundaki İmparator Neron olduğunu belirtiyor. Wayment bu sözlerine ek şunları paylaşıyor: in Roma’sında devreye giren çözüm, İncil’in İbranice bilenler açısından doğru anlaşılmasını sağlayacak ifadeler bulunuyor.

“Bu klasik izopsefi formülü olan bir adam sayısı… Hıristiyanlar bunun kodlanmış bir mesaj olacağını hemen anlayacaklardır. Vahiyi yazan bunun anlaşılacağına ihtimal verdiği için bunun İncil’de olmasını sağlamıştır. Aslında bu kodlanmış bir mesajdı… Bir okuyucu olarak, vizyonerlerin gözünden bir şey görüyorsunuz ve size ‘bunu anlamalısınız’ demek istiyor…”

4. Peki 666 sayısı nasıl oluyor da Neron’u anlatıyor?

İncil’deki ilgili pasajda “canavar adam” ifadesi kullanılıyor. Bu sıfat tamlaması İmparator Neron’u anlatmak istiyor. Peki ama 666 sayısının ne ilgisi var?

Harflerin sayısal değerlerine bakıp şifreleme yönteminin nasıl işlediği daha rahat görülecektir.

Uzmanlara göre “n” sesinin sayısal değeri “50” sayısı. “E” sesinin ise “0”“r” sesinin “200”“o” sesinin “6”“n” sesinin ise yine “50”. Gelelim ikinci sözcüğün harflerinin sayısal karşılıklarına; “k:100 e:0 s:60 a:0 r: 200”. O halde bu sayıları toplayalım ki bunu yaptığımızda çıkan sonuç “666” olacaktır. İkinci sözcükteki “Kesar”, “Caesar” ile aynı anlamda. Yani, Neron’un ta kendisi…

5. “666” ile “616” tartışması

Uzunca bir süre şeytan ile özdeşleştirilen 666 sayısının aslında 616 sayısı olduğunu vurgulayan tarihi çalışmalar kafaları karıştırabilir. Bunun sebebi oldukça basit. Yunanca ile İbranice arasındaki tercüme farklılıkları Dolayısıyla sayısal değerlerin verilmesi ve bu bilgilerin yayılması, iki dil arasındaki tercüme farklılığı nedeniyle farklı sayıları ortaya çıkarmıştır. Ancak en genel anlamda belirtmek gerekirse, iki sayı da şeytanı temsil etmektedir. Şeytandan kasıt ise Roma İmparatoru “Manyak Neron”dur.

Kaynak: 1,2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz