Sakın Lavaboya Dökmeyin!

0
1317

Makarnayı pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin, farklı yerlerde kullanın! Makarna suyunu, farklı yemekler için, güzelliğiniz için ya da sağlığınız için kullanabilirsiniz. İşte makarna suyunun farklı kullanım alanları…

Makarna haşlama suyunun 6 farklı kullanımı

MUTFAKTA KULLANIMI:

Yemek Sosları İçin Kullanabilirsiniz

Pesto sos gibi yemeklere ekleyebileceğiniz yoğun soslara makarna suyu ekleyerek inceltmeniz mümkün.

İtalyan şefler, ipek kıvamında soslar yapmak için her zaman makarna suyundan faydalanırlar.

Sadece sos değil, çorba yapımında da makarna suyunu değerlendirebilirsiniz.

Makarnaya suyunu çorbalara ekleyebilirsiniz. Makarna suyu zaten tuzlu olacağı için çorbalara fazla tuz eklemekten kaçının.

Makarna suyunu, sebzeleri buharda haşlamak için kullanabilirsiniz.

Makarna suyunu, pizza ya da ekmek yaparken de kullanabilirsiniz. Makarna suyunun tuzlu olduğunu unutmayın ve ona göre tuz eklemesi yapın.

Makarna suyunu, bakliyatları ıslatmak için kullanabilirsiniz. Kurutulmuş sebzeleri, fasülye, nohut, mercimek gibi pişirmeden suda bekletmeniz gereken bakliyatları, makarna pişirme suyunun içinde bekletebilirsiniz.

Makarna pişirme suyunu içmek için de kullanabilirsiniz. Makarna suyu, besleyici bir içecek olabilir. Buzdolabında soğumaya bırakın ve tüketmeden önce biraz balla tatlandırın.

Evde Kullanımı:

BULAŞIKLAR İÇİN BİR MUCİZE

Sıcak makarna pişirme suyu, bulaşık makinesine koymadan önce yağlı bulaşıkların kirini akıtmak için kullanılabilir.

Makarna suyu, bitkileri sulamak için de kullanılabilir. Özellikle çok az tuz kullanmışsanız, makarna pişirme suyunu soğutun ve bitkileri sulamak için kullanın.

KİŞİSEL HİJYEN İÇİN KULLANIMI

BAKIM AMAÇLI DA KULLANILIYOR

Makarna suyunu, saçlarınızı beslemek ve yumuşacık yapmak için kullanabilirsiniz. Makarna suyu, saç için çok faydalı olan mineral tuzları ve nişasta açısından zengindir. Saçlarınızı yıkamadan bir saat önce, makarna suyunu saçlarınıza sürün ve bekletin.

Makarna suyunu, ayak banyosu için de kullanabilirsiniz. Makarna pişirme suyu, nişasta sayesinde yumuşatıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle ferahlatıcı ve dinlendirici bir ayak banyosu için kullanılabilir. Stresli bir günün sonunda bacaklara ve ayaklara anında rahatlama sağlamak için lavanta ve okaliptüs esansiyel yağı ekleyerek, makarna suyunda ayaklarınızı bekletebilirsiniz.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz