Saçınızın Çok Çabuk Yağlanmasına Sebep Olan 6 Davranış

0
479

Saçınızın hızlı yağlanmasına neden olan davranışları sizler için derledik. İşte daha temiz ve hacimli saçlar için bir an önce bırakmanız gereken 6 davranış…

1. Saçınızı gergin ve sıkı bir şekilde toplamak

Son yıllarda oldukça sık tercih edilen gergin ve sıkı saç modelleri, ne yazık ki saçın daha çabuk yağlanmasına neden oluyor. Bu tür modelleri sık sık tercih etmek, saç köklerinde sebum birikimine dolayısıyla da yağlı bir görüntüye yol açıyor. Ek olarak bu tip modelleri sabitlemek için kullanılan saç spreyi gibi ürünler de saçınızın normalden hızlı yağlanmasına neden olabiliyor. Eğer hızlı yağlanan saçlardan şikayetçiyseniz sıkı ve gergin saç modellerine veda etmeniz şart!

2. Saçlarını yıkarken ideal su sıcaklığına dikkat etmemek

Sıcak su, gözenekleri açmak ve temizlemek için harika olsa da saçınıza zarar verebilir. Saçtaki tüm sebumu temizleyen sıcak su, saç derisini kurutur ve kepek problemine davetiye çıkarır. Saçınız ise bu durumla mücadele etmek için daha fazla yağ üretir, dolayısıyla çok daha hızlı yağlanır. Eğer hızlı yağlanan saçlardan şikayetçiyseniz saçınızı ılık suyla yıkamayı ve soğuk suyla durulamayı deneyebilirsiniz.

3. Yanlış saç bakım ürünleri kullanmak

Saç tipinize uygun ürünler tercih etmek, düşündüğünüzden çok daha önemli. Eğer ince telli ve yağlı bir saç tipine sahipseniz “koruyucu” ya da “nemlendirici” ürünler kullanmak, saçlarınızın çok daha hızlı yağlanmasına neden olabilir. Bu tip ürünlerin ağır ve kremsi bir yapıda olması; saçlarınızı ağırlaştırır, hatta yapış yapış bir görüntüye neden olabilir. Bu ürünler yerine yağlı saçlar için üretilen ürünleri tercih edebilir, ayda birkaç kere derinlemesine temizleyen şampuanlar kullanabilirsiniz.

4. Saçlarını sık sık taramak ya da saçlarına sık sık dokunmak

Saçınıza dokunduğunuzda ellerinizde bulunan bakterileri ve yağı, saçınıza bulaştırırsınız, bu durum da saçınızın çok daha hızlı bir şekilde yağlanmasına neden olur. Ek olarak saçları sürekli taramak da saç diplerinde bulunan sebumun tüm saça yayılmasına, dolayısıyla da yağlı ve sönük bir görüntüye yol açar. Eğer saçlarınıza sık sık dokunuyorsanız bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmelisiniz. Ek olarak saçınızı günde iki kereden fazla taramamaya ve tarağınızı düzenli olarak temizlemeye de özen göstermelisiniz.

5. Yoğun ve stresli bir hayata sahip olmak

Stresli olduğumuz anlarda vücudumuz kortizol üretir. Bu durum ise cildimizin daha fazla sebum üretmesine, dolayısıyla daha çabuk yağlanmasına neden olur. Ek olarak stres, kepeklenme problemine de davetiye çıkarır. Eğer yoğun ve stresli bir yaşantınız varsa rutininizi değiştirmenin vakti geldi de geçiyor! 

6. Saçınızı sık sık yıkamak

Oldukça ilginç olsa da saçınızı sık sık yıkamak, daha çabuk yağlanmasına neden olabiliyor. Uzmanlar bunu şu şekilde açıklıyor: Saçlarımızı sık sık yıkadığımızda cildimizin pH seviyesini düzenleyen yararlı bakterileri de yok etmiş oluyoruz. Bu durumda cilt, ideal dengesini bulabilmek için daha fazla sebum üretiyor; dolayısıyla da saç, normalden çok daha hızlı yağlanıyor. Eğer saçlarınızı sık sık yıkıyorsanız bu sayıyı zaman içerisinde azaltmanız mümkün. Böylelikle saçınız yavaş yavaş bu düzene alışacak, eskisinden çok daha yavaş yağlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz