Ressam Ve Çırağın Hikayesi; Değer Bilmeyenlere Emeğini Sunma!

0
4132

Emeğinin karşılığını alamayanlar için ders niteliğinde müthiş bir hikaye, usta ressam ve öğrencisi;

Usta bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış. Büyük usta, çırağına; “Yaptığın şu son resmi, şehrin en yoğun olan meydanına koyar mısın?” demiş ve; “Resmin hemen yanına bir de kırmızı bir kalem bırak. İnsanlara, yaptığın resmin beğenmedikleri yerlerine bir çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmeyi de unutma.” diye ilave etmiş.

Öğrenci, ustanın dediğini yapmış, resmi meydana bırakıp yanına da kırmızı bir kalem ve bir not bırakmış. Aradan birkaç gün geçmiş ve öğrenci resme bakmaya gitmiş. Öğrenci resmin her yerinde çarpılar olduğunu görünce hüzünlü bir şekilde ustasının yanına dönmüş. Usta ressam çırağa üzülmemesi gerektiğini ve yeni bir resim daha yapmasını tavsiye etmiş.

Öğrenci tekrar bir resim yapmış. Usta, yine resmi aynı yere götürüp koymasını istemiş. Fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını söylemiş.

Yanına da, insanlardan resmin beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını önermiş. Öğrenci denileni yapmış ve aradan birkaç gün geçtikten sonra gidip bakmış ki, resmine hiç dokunulmamış, çırak büyük bir sevinçle ustasına koşmuş.

Usta ressam öğrencisine şunları söylemiş; ”İlk seferde insanlara fırsat verdiğin taktirde onların ne kadar acımasız eleştiriler yapabileceğini gördün. Hayatında hiç resimle işi olmamış insanlar bile gelip senin resmini karalamaya başladı.

İkincisinde ise insanlardan yapıcı, olumlu, pozitif olmalarını arzu ettin. Yapıcı olmak için eğitim gerekir. Hiç kimse de bilmediği bir konuda yardım etmeye cesaret edemedi. Unutma, emeğinin karşılığını senin ne yaptığını anlamayan insanlardan alamazsın. Emeğini değer bilmeyenler kişilere hiçbir zaman sunma ve asla bilmeyenlerle tartışma.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz