Ressam Şempanze: Congo

0
1035

Alemlerden taşan sanat, ustaları imrendiriyor. Camiadaki özgür ruhlu şempanze ile tanışın. Elinde palet, önünde tuval; 400’den fazla eseriyle büyük ressam Congo’nun hikâyesi!

Congo, tarihteki en büyük ressam hayvanlardan biri olarak değerlendirilmektedir. 1954’te doğan Congo, 2 ila 4 yaşları arasında 400’den fazla eser üretmiş. Congo’nun sanat eserleri 1950’lerde hor görülmeden şüpheciliğe kadar birçok tepkiye sebebiyet vermiştir. Pablo Picasso ise Congo’nun en büyük hayranlarından biriymiş ve kendi stüdyosunda, ressam şempanzenin çizdiği bir eseri de sergilemiş.

1950’lerin sonlarına doğru usta ressam Salvador Dali, Congo’nun tuvallerinden birini görmüş ve meşhur sözlerinden birini bu çizim üzerine söylemiştir: “Şempanzenin eli aynı insanınki gibi. Jackson Pollock’un elleri ise tamamı ile hayvansı.” Congo’nun sanat eserleri, Jackson Pollock’un da içinde bulunduğu soyut izlenimcilik (abstract impressionism) akımına dahil edilmiş.

Şempanze Congo, fırça kullanmayı ve renklerdeki dengeyi anlıyordu; bu özelliği onu doğal bir sanatçı yapıyordu. Congo, sadelik yanlısı bir sanatçıydı ve tonları yakalayabiliyordu. Başladığı çizim bitmeden elinden alındığında, Congo çığlık atmaya başlayıp deliye dönüyordu. Ayrıca, yaptığı bir eseri tamamladığını düşünüyorsa, birileri onu zorlasa dahi çizim yapmayı reddediyordu.

Congo, tarihte satış rekorları kıran sanatçı hayvanlardan biriydi. 20 Haziran 2005 tarihinde, yaptığı eserlerden üç tanesi meşhur Bonhams Müzayede Evi’nde, Renoir ve Warhol gibi sanatçıların eserlerinin yanında satışa çıkmış ve 26 bin dolardan fazla bir meblağ karşılığında satılmıştır. Congo, 1964 yılında 10 yaşında iken tüberküloz hastalığından hayatını kaybetmiştir.

Kaynak: Listverse

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz