Rabia Nazın Dosyası Aydınlatılamadan Kapatıldı! Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

0
576

2 yıl önce evlerinin önünde yaralı bulunan Rabia Naz hastanede hayatını kaybetmişti.

1.

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümü 2 yıldan daha uzun bir süredir medyanın da yakından takip ettiği konulardan biri. Rabia Naz, 12 Nisan 2018’de Giresun’daki evlerinin önünde yaralı olarak bulundu, ardından ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Küçük kızın ölümüyle ilgili intihar iddiaları bile gündeme geldi. Davadaki belirsizlikler ise kafaları karıştırdı. Ancak kızının ölümünden beri bu olayı aydınlatmak için çabalayan Şaban Vatan, 11 yaşındaki Rabia Naz’ın cinayete kurban gittiğini düşünüyordu. Uzun ve çetrefilli dava sürecinin ardından ise ölümü aydınlatılmadan Rabia Naz davası kapatıldı. Olay ise sosyal medyanın gündemine oturdu.

Rabia Naz, 2 yıl önce 12 Nisan 2018’de Giresun’daki evlerinin önünde yaralı halde bulundu ve hastaneye kaldırıldı. Görgü tanıklarını; “Birisi eliyle götürüp koymuş gibi duruyordu” demişlerdi

2.

Ancak olay yerine gelen sağlık ekipleri araba çarpması şüphesiye müdahalede bulunmuştu. İntihar iddiaları bile gündeme gelmişti. Şaban Vatan ise kızına araba çarptığını ancak AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatıldığını iddia etmişti.

Baba, edindiği bilgelere göre Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kazayı gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

Yapılan otopside ise Rabia Naz’ın ölümünün “genel beden travmasına bağlı gelişen komplikasyonlar” sebebiyle gerçekleşmiş olduğu, bunun da çatıdan düşme sonucunda olabileceği belirtildi

3.

4.

Ancak baba Şaban Vatan buna inanmayıp olayı araştırmaya ve itiraz etmeye devam etti. Kızının ölümünü aydınlatmak için mücadele veren Şaban Vatan akli dengesi yerinde olmadığı gerekçesiyle akıl hastanesine gönderildi. Ancak yılmadı ve hastaneden çıktıktan sonra da mücadelesini sürdürdü. Nitekim TBMM’de bu olay için araştırma komisyonu kuruldu, yeni deliller sunuldu.

Dün ise Rabia Naz’ın ölümünün soruşturulmasıyla ilgili davada savcı “yeterli delil yok” diyerek takipsizlik kararı verdi. Savcının verdiği kararda şu ifadeler yer aldı:

“İhtisas Kurulu raporunda ‘ölümün genel beden travmasına bağlı omur, pelvis ve ekstremite kemik kırıkları ve gelişen komplikasyonlar sonucu meydana gelmiş olduğu, her iki ayakta yumuşak dokularda yırtıklar olması, ayak topuk kemik kırıkları bulunması, vücudun diğer bölgelerinde tespit edilen kırıkların özellikleri itibariyle ayaklar üzerine yüksekten düşmeye bağlı spesifik bulgular olması dikkate alındığında; ölümün trafik kazasına bağlı olmadığının’ oy birliği ile mütalaa edildiği bildirilmiştir.

“Ancak bir başkası tarafından düşürülmüş olma ihtimali göz ardı edilmemiştir. Olay günü Rabia’nın geçtiği tespit edilen güzergahtaki 8 işyerinin güvenlik kamera kayıtları incelenmiştir. Sonuç itibarıyla Rabia Naz’ın düşmesine herhangi bir kişinin kasten ya da taksirle sebep olduğuna dair bir bulguya rastlanmamıştır. Tüm dosya kapsamından, Rabia Naz Vatan’ın evininin çatısından düşerek vefat ettiği kanaatine varılmış, başka birinin kusuru tespit edilemeyen olay hakkında 16.07.2020 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.”

Açıklamaya göre soruşturma boyunca 130 kişinin ifadesi alındı.

Baba Şaban Vatan davanın kapatılmasına çok sert tepki gösterdiği bir video çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz