Pygmy Kabilesinin Tüm Dünyayı Şoke Eden Geleneği

0
9087

Orta Afrika’nın ilk sakinlerinden Pygmy kabilesinde dünyayı şokta bırakacak bir gelenek sürdürülüyor. Erkeklerin iki kadınla evlenmesinin geleneksel olduğu Pygmy kabilesinde kadınlar ağaç kabuğuyla kürtaj oluyor.

Erkeklerin iki kadınla evlenmesinin geleneksel olduğu Pygmy kabilesinde, 3 aylık hamile olan Aka, terk edilmesinin ardından ağaç kabuklarıyla bir kür hazırlayıp kürtaj olacağını söyledi.

1.

Yasadışı ilişkilerin yaygın olduğu kabilede bu kürtaj olayı normal karşılansa da, dünyada büyük yankı uyandırdı.

2.

Erkeklerin, kadınları aralarında bir güç savaşı olarak kullandığı kabilede aynı anda iki kadınla evlenmek de gayet normal. Evli bir adamdan 3 aylık hamile olan Aka ise, 2. kadın olmayı kabul etmesine rağmen Ekwambe onu terk etti.

3.

Aka ise tek başına çocuğa bakamayacağı için bebeğini öldürmeyi planlıyor. Kabilenin kürtaj yöntemi ise, kabuğundan üretilen bir zehir içerek bebeklerini öldürmek.

4.

Çaresiz kaldı: Aka, verdiği röportajda çaresiz kaldığını ve doğacak olan bebeğine tek başına bakacak durumu olmadığı için zehir içerek bebeğinden vazgeçmeye karar verdi. Aka, konuşmasına şu şekilde devam etti: İçtiğim zaman hamilelik bitecek: “Bu hamileliği bitirmek istiyorum. Ormandaki ağaç kabuğunu kullanacağım. Onu Ngongu adında bir ağaçtan alacağım. İçtiğim zaman bu hamilelik bitecek.”

5.

Ekwambe hakkında karar verildi: Köydeki mahkeme ise Ekwambe’nin, aynı anda iki hamile eşine bakması gerektiğine hükmetti. Ekwambe, ağlayarak şunları söyledi: Geceleri uyuyamıyormuş: “İki eşiniz varsa, bu erkekler için de çok zor. Sadece bir eşle, hayat daha sakin, daha az gürültü, daha az sorun. Geceleri uyuyamıyorum. Dinlenmek için vakit bile yok.”

6.

Pygmy (Pigmalar) kimdir?: Orta Afrika’nın ilk sakinlerinden biri olarak kabul edilen Pigmalar, günümüzde Papua Yeni Gine ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde de yaşayan ve genelde 1.5 metreyi aşmayan boylarıyla hatırlanan yerli bir kabiledir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz