Posta Güvercinleri Yollarını Düşük Frekanslı Ses Dalgaları Yayarak Buluyormuş!

0
1174

Asırlardır merak konusu olan, tarih boyunca haberleşme aracı olarak kullanılan güvercinlerin yollarını nasıl buldukları, Ünlü jeofizikçi Jon Hagstrum tarafından açıklandı. Bu özel varlıkların yol bulma kabileyetini düşük frekanslı ses dalgalarını ve bunların yeryüzü şekillerinden yansımalarını takip ederek buldukları fikrini ortaya attı.

1.

Güvercinlerin haberleşme aracı olarak kullanılması fikrinin geçmişi M.Ö. 3000 yılına Mısır’a dayanıyor.

2.

Orta çağ öncesinde Mezapotamya’da ve Doğu Asya’da kullanılan güvercin posta servisleri, 1400’lerden sonra Avrupa’da kurulmaya başlandı.

3.

Ünlü haber ajansı Reuters’ın bir dönem 45 güvencinlik bir filoya sahip olduğu biliniyor.

4.

Bu özel hayvanların bunca yolu nasıl takip ettikleri ise asırlardır merak konusu. Boyutsuzluk adlı Instagram sayfasının paylaşımında yer alan konu ile ilgili en güncel araştırmalardan birisi jeofizikçi Jon Hagstrum’a ait.

5.

Güvercinlerinin üstün yol bulma kabiliyetlerinin, yalnızca ses dalgalarında sorun yaratan şartlara sahip özel bölgelerde bozulduğu bilgisinden yola çıkan Hagstrum, yollarını aslında 0,1Hz gibi çok düşük frekanslı ses dalgalarını ve bunların yeryüzü şekillerinden yansımalarını takip ederek buldukları fikrini ortaya attı.

6.

Belirli bir bölgedeki ses dalgalarını ve toplam 45 bin güvercinin hareketlerini inceleyen Handstrum, fikrini doğrulamayı başardı. Konunun detaylarını ortaya çıkarmak için çalışmalarına devam ediyor.

7.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz