Polonyalıların II. Dünya Savaşı’nda Bulup Bir Asker Gibi Eğittiği Ayı Wojtek’in Tuhaf Hikayesi

1
3022

Polonyalıların II. Dünya Savaşı’nda Bulup Bir Asker Gibi Eğittiği Ayı Wojtek’in Tuhaf Hikayesi! Kuzey Afrika’da İngiliz ve Polonyalılar ile birlikte Almanlara karşı savaşan efsane ayının hikayesi.

1.

Ayı Wojtek

İkinci dünya savaşı sırasında ülkeleri Almanlar tarafından işgal edilen Polonya ordusundan arta kalan askerler ve gönüllüler bir şekilde kaçıp Almanlara karşı çeşitli cephelerde savaşmak için İngilizlere başvurmuşlardı. Buna karşın İngilizler Polonyalıları silahlandırmış ve Almanlara karşı savaşmak için bu küçük Polonyalı kuvveti çöl tilkisi Rommel’e karşı Orta Doğu’ya göndermişti.

2.

Ayı Wojtek

Eğitimi eksik olan Polonya Ordusuna bağlı 22.havan bölüğü Irak’ta eğitim görürken bir İranlı çocuk, bölüğün askerlerine bir yavru ayı satmak istemişti. Çocuk ayının annesinin bir avcı tarafından vurulduğunu söyleyince Polonyalılar yumuşamış olacak ki ayıyı satın almaya karar verdiler. Askerler yavru ayının bakımını üstlenmiş ve ayıyı evcilleştirmek üzere eğitmeye başlamışlardı. Ayı büyüdüğünde ise hangi akla hizmet olduğu hala bilinmeyen bir kararla İngilizler ayıyı 22.havan bölüğüne verirler.

Askerler ayıyı eğitip selam vermeyi öğretirler ve ayıya “wojtek” adını verirler. Polonyalılar iki sene kadar kKuzey Afrika’da General Rommel’e karşı savaştıktan sonra 1943’te Sicilya’ya çıkmak üzere Kuzey Afrika’dan ayrılırlar. Wojtek ise bir ayı olduğu için Sicilya’ya gelemez. Buna Polonyalıların bulduğu çözüm ise ayıyı bir er gibi hazırlamak olur. Wojtek askerlerin yaptıklarını tekrar ederek komutanlara selam vermeye, askerlerle güreşmeye ve tıpkı askerler gibi votka ve bira içmeye başlar.

3.

Ayı Wojtek

1944’te Wojtek Monte Cassino muharebesinde askerlerin zar zor taşıdığı mühimmat sandıklarını tek başına kaldırarak topların yanına koyar, hatta bir çavuş tarafından ayıya havan topunun nasıl ayarlandığı gösterilir. Wojtek 1945 mayıs ayında savaş bitince evlerine dönen Polonyalı askerlerle vedalaştıktan sonra İngilizler tarafından onbaşılığa yükseltilip emekli edilir (evet emekli edildi) ve İskoçya’da öleceği 1963’e kadar hayvanat bahçesinde yaşar.

4.

Ayı Wojtek

Polonyalılar Wojtek’e hürmeten Krakow kentine ayının heykelini dikerler ve 22.havan bölüğü onu onurlandırmak için amblemini top mermisi taşıyan bir ayı yapar.

5.

Polonya Ordusu 22.havan bölüğü logosu

Kaynak: 1

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz