Pepsi’nin Bir Dönem Dünyanın En Büyük 6. Denizaltı Filosuna Sahip Olduğunu Biliyor muydunuz?

0
627

Dünyanın en büyük içecek markalarından Pepsi, bir dönem savaşa girebilecek güçte bir denizaltı filosuna sahipmiş.

1.

Hikayenin başlangıcı 1959’a uzanıyor

Dönemin a.b.d. başkanı Eisenhower, Sovyetlerin amerikan kültürünü yakından tanıması için başkan yardımcısı Richard Nixon’ı Moskova’da düzenlenen “Amerika tanıtım fuarı”na gönderiyor. burada tanıtılan ürünlerden birisi de pepsi. Sovyetlerin lideri Nikita Khrushchev, Pepsi’nin tadına baksa da o dönem için çok etkilenmiyor ama Sovyet toprakları ilk kez pepsi ile tanışmış oluyor.

2.

1972’de Pepsi’nin başında bulunan Donald Kendall, A.b.d başkanlığına seçilen arkadaşı Nixon’la Pepsi’yi Sovyetler Birliği’nde satmanın yollarını konuşmaya başlıyor.

Nixon daha önceki ilişkilerini de kullanarak Sovyetler birliği yönetimini ikna ediyor fakat ödemenin nasıl yapılacağı ilk aşamada çözülemiyor. Sovyetler Birliği o dönem için kapalı bir pazar olduğundan, rublenin dışarı çıkması da dolara çevrilmesi de yasak. Çözüm o dönem Sovyetler birliği’nde devlet kontrolünde bolca üretilen bir ürünle bulunuyor: Stolichnaya votkası. Pepsi’nin Sovyetlere gönderilmesi karşılığında alınan votkalar, A.b.d. pazarında pepsi tarafından satılıyor ve pepsi Sovyetler Birliği’nde satılan ilk Amerikan ürünü oluyor.

3.

1989’a gelindiğinde ise eski anlaşmanın süresi biterken, pepsi’nin sovyetler birliği’nde bulunan 20 fabrikasını kapsayan yeni anlaşmanın hacmi 3 milyar dolara ulaşıyor.

Votkayla ödemenin imkanı olmayan bu tutar için, Sovyetler Birliği yönetimi soğuk savaş döneminde bolca biriktirdiği başka bir ödeme aracı buluyor: Savaş filosu. Parasını başka türlü alamayacağını anlayan pepsi anlaşmayı kabul ediyor ve bir anda 17 denizaltı, bir kruvazör, bir fırkateyn ve destroyerden oluşan deniz filosuna sahip oluyor. Pepsi elindeki filoyu İsveç’teki bir geri dönüşüm firmasına satarak paraya dönüştürürken, soğuk savaşın sonuna gelinen o günlerde pepsi başkanı Donald Kendall A.b.d. yönetimine şu sözleri söylüyor: “Sovyetlerin silahsızlandırılmasını sizden daha hızlı yapıyoruz!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz