Panama’da Şeytan Çıkarma Ayininde Hamile Anne ve Beş Çocuğu İşkenceyle Öldürüldü

0
1359

Panama’da, “Tanrı’nın Yeni Işığı” diye bilinen tarikatın kampına polis baskın düzenledi. Baskında, ‘şeytan çıkarma’ ayini sırasında işkence görerek öldürüldüğü tespit edilen 7 ceset bulundu.

1.

Orta Amerika ülkesi Panama’nın kuzeydoğusunda bir bölgede bir toplu mezarda yedi kişinin cesedi bulundu.

Savcılıktan yapılan açıklamada polis tarafından ‘Tanrı’nın Yeni Işığı’ isimli bir tarikatın kampına yapılan baskın sırasında yaşları 1 ila 17 olan 6 çocuk ve hamile bir kadının cesedinin bulunduğu bildirildi.

Ölenlerin “şeytan çıkarma ayini” sırasında işkenceyle öldürüldüğü belirtiliyor.

Açıklamada polis baskını sırasında, işkence gören ve kampta zorla tutulan 14 kişinin de kurtarıldığı belirtildi.

Operasyonda tarikat üyesi olduğu belirtilen 10 kişi gözaltına alındı.

2.

“TANRIDAN MESAJ GELDİ”

Polis, Cumartesi gününden bu yana devam eden şeytan çıkarma ayinlerinden, kaçan üç köylünün ihbarıyla haberdar oldu. Kilisede pala, bıçak ve sopaların yanı sıra kurban edilmiş bir keçi bulundu.

Aralarında bir çocuğun da bulunduğu zanlıların “Tanrı’dan kendilerine mesaj geldiğini” söyleyerek katliama giriştikleri öne sürülüyor.

Olayın yaşandığı Ngabe-Bugle, başkent Panama City’ye 250 kilometre mesafede. Ngabe-Bugle, ülkenin en yoksul ve okuma yazma oranının en düşük olduğu bölgelerden biri olarak biliniyor.

3.

Şeytan çıkarma nedir?

Şeytanın etkisi altına girdiğine inanılan kişileri “tedavi etmek” için yapılan dini ya da spiritüel ayinlere “Şeytan çıkarma” ayinleri deniyor.

Şeytan çıkarma (egzorsizm), popüler kültürde ve korku filmlerindeki tasvirinin de etkisiyle tartışmalı bir uygulama.

Notthingham Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Helen Hall, bu ayinlerin bir tür negatif spiritüel etki altında olan “yer, kişi hatta nesneleri arındırma” amacıyla yapıldığını söylüyor.

Aynı zamanda bir Anglikan din kadını olan Hall, buna benzer inanç ve ayinlerin hemen hemen tüm kültür ve geleneklerde mevcut olduğunu belirtiyor.

“Katolik Hristiyanlık’ta Egzorsizmin Tarihi” kitabının yazarı Francis Young, “Egzorsizm Katolik kültürünün ebedi ve karanlık bir parçası olmuştur” diyor.

2018’de 50 ülkeden 250 din adamı Vatikan’ın her yıl düzenlediği şeytan çıkarma kurslarına katılmıştı. Katolik toplumunda şeytan çıkarma seanslarına ilginin arttığı belirtiliyor.

Katolik Kilisesi’nde şeytan çıkarma seansları bunun eğitimini almış rahipler tarafından yapılıyor. Ayin sırasında “şeytani varlıkları kovmak için” dualar ve İncil’den bölümler okunuyor.

Kaynak: 1 2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz