Osmanlı Hareminde Doğru Bildiğinizi Sandığınız Yanlışlar

0
56375

Günümüzde çoğu kişinin merak ettiği ve genellikle padişahların istediği kadınla birlikte olduğunun düşünüldüğü yer olan Harem, Arapça’daki ‘haram’ yanı ‘yasak olan’ anlamını taşıyor. Birçok tarihçi Harem’in aklımızda bu şekilde yer etmesinin sebebini Batı Edebiyatı olarak gösteriyor. İşte Harem ile ilgili gerçekler…

1. Padişah istediği kadınla birlikte olur

Günümüzde çoğu kişinin merak ettiği ve genellikle padişahların istediği kadınla birlikte olduğunun düşünüldüğü yer olan Harem, Arapça’daki ‘haram’ yanı ‘yasak olan’ anlamını taşıyor. Birçok tarihçi Harem’in aklımızda bu şekilde yer etmesinin sebebini Batı Edebiyatı olarak gösteriyor. Tamamen batılı yazarların hayal gücüyle oluşturdukları resimden ibaret.

2. Cariyeler haremde genellikle çıplak vakit geçiriyor

Haremde genellikle çıplak vakit geçiriyor gibi resmedilen kadınlar, Batı edebiyatının hayalgücünden başka bir şey değil.

3. Siyah ile beyaz kölelerin hadım edilme şekilleri farklıydı

Zencilerin genital bölgelerindeki organlar kesilirken beyazlarda yalnızca testis kesiliyordu. Kimi beyaz kölelerin ise hiçbir organı kesilmiyordu.

4. Cariyeler padişahın karşısına çıplak çıkardı

Hareme dışarıdan birini girmesi kesinlikle yasaktı. Batılı kaynakların bu konuda yazdıkları şeyler kendi fantezilerinden başka bir şey değildi. Böyle bir şey olmaz ve olamazdı.

5. Osmanlı’da harem bir zevk ve eğlence yeri

Osmanlı’da Harem sanılanın aksine bir zevk ve eğlence yeri değil, bir eğitim kurumuydu. 

Buradan yetişen kızlardan en zeki ve güzel olanı padişahla evlenirken, diğerleri de yüksek düzeyli devlet adamlarıyla evlendirilirdi.

Bu yüzden de devlet ileri gelenlerinin çoğu kızlarını Hareme vermek için birbirleriyle yarışırlardı. Ancak bunu başaranlar oldukça azdı. 

Çünkü Haremden sorumlu olanlar ancak hatırını kıramadıkları devlet adamlarının kızlarını saraya alabiliyorlardı.

6. Haremdeki cariyeler ömür boyu padişahın kölesi

Hareme kabul edilen bu kızlar da üç yıl eğitim gördükten sonra evlerine gönderiliyorlardı. Harem bu yönüyle bir kızlar okulu gibiydi. Cariyeler ayrılmak istediklerinde bir mektup yazıp 4’e katlarlardı. Padişah mektubu okuyup cariyeye izin verirdi.

7. Osmanlı hareminde sağlık kontrolü

Osmanlı haremine yeni alınan cariyeler sağlık kontrolünden geçirildi. Detaylı tüm taramadan geçirilen cariyeler eğitime alınmaya hak kazanırdı.

8. Tüm cariyeler padişahın hanımı

Cariyeler padişahın hanımları değildi. Ancak bu cariyelerden en akıllı ve güzel olanı padişahın karısı olmaya hak kazanırdı.

9. Harem niye var? Neden kuruldu?

Haremin Türk geleneklerinde yer almamasına rağmen Fatih tarafından kurulmasının başlıca nedeni, güvenlik ve devlet sırlarının açığa çıkmasını engellemekti.

Özellikle yabancı kralların kızları her ne kadar Müslüman olup Osmanlı kültürünü benimseseler de kendi soylarını unutamayanlar da çıkıyordu.

Bu nedenle de kendi ülkelerine çoğu zaman açık ve gizli mektuplar gönderiyor, devlet güvenliğini tehlikeye düşürüyorlardı.

Bu nedenle de harem kuruldu ve burada yetiştirilen kızlardan en zeki ve güzel olanı daha sonra padişahın karısı olmaya hak kazanırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz