Osmanlı Devleti Tarafından Paşa Ünvanı Verilen Tek Kadın: Emine Valide Paşa

0
895

1858-1931 yılları arasında yaşayan Emine Valide Paşa (Hıdiva Emine Paşa), Osmanlı İmparatorluğu tarafından ”Paşa” ünvanı verilen ilk ve tek kadın. Emine valide paşa, osmanlı devleti tarafından paşa ünvanı verilen ilk ve tek kadındır. tam adı Emine Necibe İlhami Hanım Sultan’dır.

Babası Damat İlhami paşa, annesi Sultan Abdulmecid’in kızı Münire Sultan’dır. kuzeni Mısır hıdivi Mehmet Tevfik paşa ile evlenmiştir.

Kendisinin bir ilk olmasını sağlayan paşa ünvanı kendisine sultan 2. Abdülhamid tarafından verilmiştir.

1. dünya savaşında İngiltere’nin, Abbas Hilmi paşa’yı yani oğlunu Mısır hıdivi olarak tanımadığını ilan etmesiyle Mısır’dan ayrılıp İstanbul’a yerleşmiştir.

İstanbul’a yerleşince günümüzde Mısır konsolosluğu olarak kullanılan yalıya yerleşir. bu yalının tarihi 1781 yılına dayanmaktadır. 2. Abdülhamid tarafından kendisine hediye edilen yalıyı tekrar inşa ettirir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından yaşadığı yalıyı devlete armağan etmeyi düşünür. ancak yazışmalarda kendisine Emine Halide paşa yerine Bebekli Emine hanım denmesi üzerine kararından vazgeçer.

o dönem Mısır’ın diplomatik olarak kullanabileceği bir binasının olmadığını öğrenir. ölünceye kadar oturmak ve öldükten sonra av köşkünün yıkılması koşuluyla Mısır hükümetine yalısını bağışlamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz