Ortaçağ Tarihinin En İlginç Konularından Biri: Tapınak Şövalyeleri

0
1753

Ortaçağın Avrupa Tarihinde en gizemli ve en ilginç konulardan biridir Tapınak Şövalyeleri. İngilizce adıyla verecek olursak “Templer Knights”. Bu şövalyeler aynı masonlukta ki gibi başta ekonomik çıkarlara, değişik ritüellere ve ayinlere sahiptir. Birinci Haçlı Seferi sayesinde kurulmuştur. Tapınak Şövalyelerinin ortaya çıkışı ve haklarındaki ilginç bilgileri sizler için derledik, keyifli okumalar.

Fransız Soylusu Hugues de Payens tarafından 1119 civarında Kudüs’te Hristiyan hacıları korumak için 9 şövalyeden oluşan bir grup kuruldu. Katolik Kilisesi tarafından resmî olarak 1129 yılında tanınan tarikat kısa zamanda güçlenmiştir. En güçlü zamanlarında askerî varlıkları 20.000’i bulmuştur, fakat bunların sadece %10’u tarikata bağlı şövalyelerdir. Tarikatın ömrü neredeyse Haçlı Seferleri’yle eş olmuştur. Beyaz renkteki eşyaları üzerindeki kırmızı haçlarıyla Tapınak Şövalyeleri zamanlarının en korkulan savaşçılarından olmuşlardır.

Tarikatın askerî kanadı savaşlarda ün kazanırken tarikata bağlı diğer gruplar, Avrupa genelinde ve Kutsal Topraklar’da geniş ölçekte yapılanmışlardır. Kutsal Topraklar’da ve Avrupa’da birçok mevzi inşa eden tarikat bankacılık ve para transferinin ilkel bir formunu bularak Hristiyan hacılara büyük kolaylıklar sağlamıştır.

Haçlı Savaşları’nın ardından tarikata büyük borçları olan Fransa Kralı IV. Philippe’in kâfirlik (“Katolik olmayan” anlamında) ve eşcinsellik gibi suçlamalarla, Tapınak Şövalyeleri’nin ortadan kaldırılması için Papa V. Clemens’e yaptığı baskıların neticesinde 1312’de tarikat ortadan kaldırılıp tüm mal varlığına el koyulmuş ve Tapınakçılar cadı avında olduğu gibi yakılarak öldürülmüşlerdir. Son olarak 19 Mart 1314’te Jacques de Molay (ok. “jak dö mole”) ve beraberindeki tarikat üyeleri kazığa bağlanarak yakılmak sûretiyle idam edilmişlerdir.

Tapınakçıların Tarihte Etki Ettiği Önemli Ve İlginç Olaylar

1.Bannockburn Savaşı

1314 yılında İskoçlar ve İngilizler arasında gerçekleşen savaşta İngilizler büyük oranda avantaj sahibiydi ve orduları da İskoçların en az iki katı büyüklüğündeydi. Normal şartlar altında İngilizler İskoçları kolayca yenmeliydiler ancak böyle olmadı ve Tapınak Şövalyeleri çoktan İskoçlar içindeki yerlerini almışlardı.

2. Masonlar ve Tapınak Şövalyeleri

Bannockburn savaşından sonra Tapınak Şövalyeleri İskoçya’ya yerleşmeye başladı ve Robert Bruce tarafından Tapınak Şövalyeleri ile birlikte İskoç Mason Locasını Kurdu.

3. Mason Üyesi Sinclair Ve Amerika’nın Keşfi

Bilinen tarihe göre Amerika 1942 yılında Columbus tarafından keşfedilmiştir ancak yapılan araştırmalara göre Henry Sinclair 1398 yılında Amerika’ya ayak basmıştır. Sinclair, Tapınak Şövalyeleri ile birlikte Kilisenin zulmünün olmadığı ve sadece bilimin olduğu bir toprakta yaşamak istemektedir. Netice de bu hayali de gerçekleştirmiş sayılır çünkü Amerika Birleşik Devletleri uzun yıllar boyunca mason teşkilatı tarafından yönetilmiş ve yönetilmektedir.

4. Rosslyn Şapeli

İskoçya’nın küçük bir köyü olan Rosslyn’da yer alan bu klişe oldukça büyük gizemler barındırmaktadır. Kilisenin altına yapılmış olan boş alanlar hemen dikkatleri çekiyor ancak güvenlik gerekçesi ile buralarda kazı yapılamıyor.

5. Gezegenler Ve Ritüeller

Ana Akım tarihçilerine göre Tapınak Şövalyeleri astronomi ve ritüellerini birleştirdi. Ünlü araştırmacı Atlantis Rising’in Yasak Din kitabında da Bannockburn Savaşı ele alınmış ve orada savaşın gerçekleştiği zaman yıldız takımlarının konumu ve gezegenlerin durumuna dikkat çekilmiştir.

6. Bankalar Yokken Bankaydılar

O zamanlarda Hristiyanlığa göre faiz uygulanarak tefecilik yapmak yasak olsa bile Tapınakçılar için bu geçerli değildi. Onlar yaşadıkları yüzyılın bankalarıydılar ve tıpkı modern banklar gibi katı kurallar ile yönetiyorlardı. Sıradan insanlara küçük miktarda borçlar verdikleri gibi kraliyetlere finansal destek sağlayıp savaşlar için büyük miktarda borç para da veriyorlardı. Hatta Kral 6’ncı Philip’in çok fazla borcu olduğu için infaz kararını da vermişlerdir.

7. Vaftizci Yahya’nın Kutsal Olması

Tapınakçılar ile ilgili birçok efsane olsa da en büyüğü Vaftizci Yahya’ya ibadet etmeleridir. Hatta Tapınak Şövalyelerinin tapınağında Vaftizci Yahya’nın başı önünde ihtişamlı ayinler bile düzenlenirdi.

8. Meşe Adası Gizemi

Tapınakçılar kralın ihanetini öğrenir öğrenmez tüm hazinelerini toplayıp yeni bir yere doğru yola çıkmaya karar verdiler ve ilk önce Akdeniz’e daha sonra ise Atlantik’e doğru yola çıktılar.

Hazine avcılarına göre bu hazine Meşe adasına gömüldü. Milyonlarca dolar harcanarak adanın her yerini araştırdılar ancak hazineyle alakalı bir şey bulamadılar.

9. Tapınakçılar İlk Önce 9 Kişiden Mi Oluşuyordu?

Bazı araştırmacılara göre Tapınak Şövalyeleri 9 ail kurucudan meydana gelmektedir ve öncü kurucu da Hugues De Payens olduğunu söylemektedirler.

1314 yılında İskoçlar ve İngilizler arasında gerçekleşen savaşta İngilizler büyük oranda avantaj sahibiydi ve orduları da İskoçların en az iki katı büyüklüğündeydi. Normal şartlar altında İngilizler İskoçları kolayca yenmeliydiler ancak böyle olmadı ve Tapınak Şövalyeleri çoktan İskoçlar içindeki yerlerini almışlardı.

10. Jolly Roger

Kral Philip tarafından savaş açılan tapınak şövalyeleri artık karada barınamaz hale geldi ve bu yüzden denizlere açıldılar ve gemilerinde kırmızı haç olan bayrak kullanamazlardı bu şekilde hemen deşifre olurlardı bu yüzde çapraz kemiklerin olduğu kuru kafa resimli siyah bayrak kullanmaya karar verdiler. Jolly Roger tarafından ilk olarak kullanılan bayrak altında tapınak şövalyeleri barınmaya başladı. Sadece Vatikan ve kraliyet gemilerine saldıran Tapınakçılar artık korsan olmuşlardı.

Kaynak: 1 2 3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz