Orta Çağ’da Kötü Müzisyenleri Cezalandırmak İçin Utanç Flütü Kullanıldığını Biliyor muydunuz?

0
712

Orta Çağ ilginç cezalandırma yöntemleriyle meşhurdu. Hatta birçok şehirde Orta Çağ’dan kalma suç ve ceza aletlerinin sergilendiği müzeler bulunuyor.

1.

Modernizmin bu denli gelişmediği dönemlerde insanların suç işleyenleri cezalandırma yöntemleri de farklıydı. Bunun yanı sıra bugün suç olarak görünmeyen bazı şeyler o dönemlerde suç olarak sayılıyordu. Batı Roma İmparatorluğu’nun çöküşü ile başlayıp Rönesans hareketi ile biten bir dönem içerisinde son bulan Orta Çağ‘da bu dönemlerden biri. Orta Çağ’da din ve kültür anlamında köklü değişiklikler yaşandı. Bazı medeniyetler için bu dönem adeta parladıkları bir devirdi. Hepinizin bildiği gibi, resim ve müziğin yani genel anlamıyla sanatın değer gördüğü Orta Çağ’ın karanlık bir tarafı da var. Orta Çağ’da suç işleyenleri cezalandırmak için oldukça farklı yöntemler kullanılıyordu. Bu yöntemler arasında işkence aletleri de vardı, ancak biz size bu yazıda kötü müzisyenleri cezalandırmak için kullanılan utanç flütünden bahsedeceğiz. Utanç flütü nedir, hikayesi ne? Gelin birlikte bakalım.

2. Orta Çağ’da kötü müzisyenleri cezalandırmak için “utanç flütü” kullanılıyordu.

Demirden yapılan bu flüt, müzisyenin boynuna zincirleniyor, daha sonra ise onu çalarmış gibi görünmesi için parmakları da mekanizmaya kenetleniyordu.
Müzisyen ya da utanç flütünü takan herhangi bir kişi, işlediği suça göre günlerce böyle bırakılabiliyordu.

3. Yani müzisyen flütü bırakmak ve çıkarmak istese de bunu yapamıyordu. Ayrıca utanç flütünü takan müzisyen kasabada ya da köyde gezdiriliyordu

4. Müzisyenleri aşağılamak kasabanın etrafında geçit töreni yapılıyordu. Törene katılan halk ise onlara çürümüş yiyecek ve sebzeler fırlatıyordu


Tarihin bu zamanlarında sosyal aşağılama çok popülerdi ve genellikle küçük köylerin ve mezraların sahip olduğu birkaç eğlence aracından biriydi. Müzisyen utanç flütü ile yürüyüşünü tamamlandığında, insanlar yeterince cezalandırıldıklarına karar verene kadar kasaba meydanında durmak zorunda kalırlardı.

Kötü müzisyenlere yapılan bu muamele o dönemde müziğe karşı işlenen suçlar için uygun bir ceza olarak kabul edilirdi

5. Ancak bu flüt yalnızca kötü müzisyenleri cezalandırmak için kullanılmadı, Utanç Flüt, çalışmaları sakıncalı kabul edilen hemen hemen tüm kamu sanatçılarında kullanıldı

Utanç flütünün bir örneği bugün Almanya’nın Rothenburg kentindeki Ortaçağ Suç Müzesi’nde sergileniyor. Ayrıca Amsterdam’ın İşkence Müzesi’nde de bir tane var.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz