Onlara Yaklaşmak İmkansız! Dünyanın En Çok Korunan 7 İnsanı

0
1434

Yüksek güvenlik denilince birçok kişinin aklına hapishanelerdeki mahkumlar gelir. Ancak yüksek güvenlik söz konusu olduğunda mahkumlar kesinlikle yalnız değil. Çünkü dünyada suçlulardan çok daha fazla korunan çok önemli insanlar var. Biz de bugünkü videomuzda dünyanın en çok korunan kişilerinden bahsedeceğiz.

1. Kim Jong-un, Kuzey Kore

Dünyanın en korunan kişilerinden bahsettiğimiz yazımızda Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’dan bahsetmemek olmaz. En az videomuzda bahsettiğimiz diğer kişiler kadar sıkı bir şekilde korunan Kim’in koruma ordusu ise alışık olduklarımızdan biraz farklı. Çünkü Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un korumaları, farklı bir şekilde liderin aracına koşarak eşlik ediyorlar. O ana ait görüntüler ise gören herkesi şaşırtmayı başarıyor. Hatta birçok kişi olayın bir gösteri olduğunu düşünüyor. Ancak bu korumalar bir gösteriden çok öte bir şey, çünkü Kuzey Kore lideri güvenliği sözkonusu olduğunda hiçbir şeyi şansa bırakmıyor. Kuzey Kore’de Kim’in korumalarını üç farklı güvenlik dairesi oluşturuyor ve korumalar ordu mensuplarından seçiliyor. Seçilme koşulları arasında ise Kim ile aşağı yukarı aynı boyda olma ve gözlerde herhangi bir bozukluk olmaması gerekiyor. Ayrıca, keskin nişancılık ve dövüş sanatlarında iyi olduklarını sergileme şartı da var. Sonrasında ise korumalar, hem çevreyi hem de çevredeki kalabalığı 360 derece görebilecek bir koruma çeperi oluşturuyor. Ayrıca korumalar, Kuzey Kore liderinin yanında dolu silahlar taşımasına izin verilen nadir kişiler. Genelde yarı otomatik bir tabanca ve yedek bir tabanca daha taşıyorlar. Ateşli silahlar taşımalarına karşın, korumaların Kim’i başlıca koruma yöntemleri, liderin çevresindekileri gözlemleme ve herhangi bir tehdide anında elleri ya da vücutlarıyla müdahale edebilmeleri. Korumalar genelde batı tarzı takım elbiseler giyiyor ve kravatlar takıyorlar. Kim’in şöförleri ise hep deri ya da keten eldivenler giyiyor. Ayrıca kulaklıklarla birbirleriyle telsiz iletişimi kuruyorlar. Korumalar aynı zamanda Kim’in yemeklerini, içeceklerini ve sigarasını önceden test ediyorlar. Yani Kim’in koruma ordusu onun güvende olması için kendi hayatlarını tehlikeye atıyorlar.  

2. Beyonce

Haydi gelin rotamızı sanat dünyasına geri çevirelim. Dünyanın en zengin müzisyenleri arasında gösterilen Beyonce ve Jay Z de bir koruma ordusuyla geziyor. Her dışarıya çıktığında kameralara yansıyan korumalar zamanla Beyonce kadar üne kavuşmuşlar. Çiftin ise 500 koruması bulunuyor. Bu korumalar 7/24 ikiliyi ve kızlarını korumak ile görevliler. Sahnede oldukları sırada yaklaşık 300 kişi kalabalığın arasına karışıyor, 50’si sadece sahneyi izliyor. Günlük hayatlarında ise 3 tane koruma ile geziyorlar. 7/24 güzel sanatçı ve ailesini koruyan korumalar izne ayrıldığında ise Beyonce’nin korumalığını eşi Jay-Z yapıyormuş. Hatta bir akşam dışarıda dışarıda yemek yedikten sonra çıkışta Jay-Z çılgın hayranlara göz açtırmamış.

3. Floyd Mayweather

Sırada dünyanın en güçlü boksörlerinden biri olan Floyd Mayweather var. Aslında bu kadar güçlü ve başarılı bir boksörün korumalarla dolaşması kulağa biraz saçma geliyor. Sonuçta ringte rakiplerine fırsat tanımayan güçlü boksörün aynı şeyi dışarıda da yapması bekliniyor. Fakat Mayweather sokaklarda koruması daha doğru koruma ordusu olmadan dolaşmıyor. Boks ringinde yumrukları ile herkesi yere indirme gücü olsa da Floyd Mayweather, sivil hayatta tedbiri elden bırakmıyor ve yanında korumaları ile geziyor. Floyd Mayweather’ın koruma ile gezmesinin asıl nedeni ultra lüks bir yaşam sürmesi. Alışveriş yapmayı çok sevdiği herkes tarafından bilinen boksör bu alışverişlerinde satın aldığı milyonlarca dolarlık eşyaları kendisi taşımayacağı için bunları taşıması için korumalarını kullanıyor.
Dünyanın en iyi korunan insanlarından bahsettiğimiz yazımızın sonuna geldik. Peki siz devlet başkanı ya da çok ünlü bir oyuncu olsaydınız, bu kadar sıkı bir şekilde korunmak ister miydiniz? Cevaplarınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bize yazmayı unutmayın.

4. Donald Trump

Amerika Birleşik Devletlerinin 45. dönem devlet başkanı seçilen Donald Trump’da çok iyi korunuyor. Dünyanın en çok tehdit alan lideri olması nedeniyle Trump’ın güvenlik önlemleri iki katına çıkarılmış. Öyle ki Trump herhangi bir saldırıya karşın özel olarak tasarlanmış bir limuzin kullanıyor. Bırakın kurşun geçirmezliği, bu limuzin nükleer saldırılara bile dayanıklı ve arabanın kapılarını dışarıdan açmak mümkün değil. Ayrıca herhangi bir hava saldırısı durumunda ise limuzinin içerisine kesinlikle dışarıdan hava girmiyor. Arabanın içerisinde günlerce yetecek kadar su, oksijen tüpleri ve yiyecek daima hazır bulunmaktadır. Zırhlı özel arabanın yanı sıra Donald Trump önceki Amerikan devlet başkanları gibi gizli servis tarafından korunuluyor. Gizli servis devlet başkanını asla yalnız bırakmıyor. Ama başkan yalnız kalmak isterse bu sefer Gizli Servis Oval odanın yerlerindeki hareket sensörleri sayesinde her adımını takip ediyorlar. Öyle ki doktor görüşmelerinde bile devlet başkanını yalnız bırakmıyorlar. Her zaman her şeyi gözlüyor ve kayıt altına alıyorlar. Ayrıca filmlerde güneş gözlüğüyle görmeye alışık olduğumuz ajanlar gerçek hayatta asla güneş gözlüğü kullanmıyorlar. Nedeni ise yansımalar veya yetersiz ışık nedeniyle önemli bir şeyi kaçırma ihtimalleri olması. Son olarak elleri her zaman hazırda bekler ve her zaman bel hizasındadır. Bu eller aslında gerçek değildir. Ajanlar her zaman hızlıca hareket edip silahlarına ulaşmak için hazırda beklerler. Tek görevleri Amerika Başkanı’nı ve ailesini korumak olan gizli servis Donald Trump’ı şaşırtıcı derecede iyi koruyorlar.

5. II. Elizabeth, Birleşik Krallık

Kraliyet ailesinin bireyi olmak hiç kolay değil. Hele ki bu kraliyet ailesi Birleşik Krallık’taysa ve siz tahtın en büyük varislerinden biriyseniz. 2. Elizabeth hayatı karşıdan özenilecek bir hayat gibi görünse de Elizabeth doğduğu andan itibaren hep katı kraliyet kurallarına göre yaşamış ve kalabalık güvenlik ordusu hayatının ayrılmaz bir parçası olmuş. Tahta geçince ise işler daha da sıkılaşmış ve Birleşik Krallık’ın Kraliçesi Elizabeth’in güvenliği ülke meselesi haline gelmiş. Peki 2. Elizabeth’i içine alan bu güvenlik önlemleri neler? Öncelikle Elizabeth’in rengarenk giyim tarzının modadan daha çok anlamı var. Kraliyet Koruma Birimi’nin kalabalıkta onu daha kolay bulabilmesi amaçlanıyor. 1983 yılından bu yana SAS komandoları tarafından eğitilen 185 kişiden oluşan Koruma Birimi, Prens Charles ve Prens Williams’ın kollarındaki su geçirmez saatten gelen tek bir sinyalle anında toplanabiliyor. Yani İngiliz Kraliyet ailesinin güvenliğinde en ufak bir açık bile yok. Gelelim Elizabeth nasıl bir makam aracı kullanıyor sorusunun yanıtına. Öncelikle Elizabeth güvenlikli ve dayanıklı bir araç kullanmıyor. Tüm makam araçları elbette tasarım, güvenlik ve performans açısından özel otomobiller. Fakat 2. Elizabeth’in makam aracı Bentley State’i asıl özel yapan şey 2002 yılında Kraliçe’nin tahta çıkışının 50. yıldönümü şerefine üretilmiş olmasıdır. Bu özel otomobilin teknik özelliklerine gelecek olursak ilk söyleyeceğimiz şey Bentley Arnage altyapısını kullanıyor olması. Arnage’den 83 cm daha uzun, 25.5 cm daha yüksek ve 6 cm daha geniş olan Bentley State konfora öncelik veriyor. Yolcuların güvenle seyahet etmesini sağlayan otomobilin gövdesi ve camları zırhlı. Kabin kısmı ise kimyasal saldırılara karşı hava geçirmez şekilde kapanabiliyor. Kraliçe Elizabeth, aracıyla yola çıktığında ise çevresi koruma araçları ve motosikletleriyle çevriliyor. 2. Elizabeth yoldayken trafik tıpkı bu fotoğraftaki gibi görünüyor.

6. Tom Cruise

Dünyanın en çok korunan kişilerinden biri de ünlü aktör Tom Cruise. Aslında Tom Cruise’ın diğer ünlü kişilerden daha sıkı bir şekilde korunmasının en büyük nedeni dini inancı. Tom Cruise Scientology Kilisesi’ne bağlı bir hayat yaşıyor. Bu da onun sıkça tehditler almasına neden oluyor. Bu durumla ise ünlü aktör sıkı güvenlik önlemleri alarak mücadele ediyor. Öyle ki Tom Cruise’ın evi 1.3 milyon dolara kurduğu özel bir güvenlik sistemiyle korunuyor. Ev 247 kamerayla 7/24 izleniyor ve kapılar sadece Cruise’ın bildiği bir şifreyle açılıyor. Ayrıca Tom Cruise, FBI’dan da yardım istemiş ve bir dönem FBI gölge gibi aktörü izleyerek onu korumuş. Bunun yanında Tom Cruise bombaya dayanıklı bir araç kullanıyor.

7. Mark Zuckerberg

Yazımıza sosyal medya devi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile başlıyoruz. Zuckerberg güvenliğine büyük önem veriyor. Öyle ki sadece 2019 yılında ünlü iş insanı özel güvenliği ve özel uçak yolculukları için 23,4 milyon dolar harcamış. Bu harcama 2018’de yaklaşık 20 milyon dolar, 2017’de 9,1 milyon dolarmış. 23,4 milyon dolarlık harcamanın yaklaşık 20,5 milyon dolarının Zuckerberg’in evde ve seyahat sırasındaki özel güvenliği, 2,9 milyon dolarının da özel uçak yolculukları için harcandığı belirtilmiş. Facebook CEO’sunun maaşı her ne kadar 1 dolar gibi sembolik bir rakam olarak gözüküyor olsa da Zuckerberg, dolaylı gelirleri ile servetine servet katıyor. Ayrıca Zuckerberg aldığı tehditler nedeniyle koruma ekibinin sayısını 40’a çıkartmış. Milyarder iş insanı eşi Priscilla Chan ve çocuklarının da güvenliğinin sağlanması için eski CIA ajanlarından ve ordudan ayrılanlardan oluşan 40 kişilik ekibin yıllık maliyetinin 4 milyon dolar olduğu açıklanmış. Görevliler Zuckerberg’i korumak için vardiyalı çalışıyorlar.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz