Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in Ay’a Çıkmadan Önce Bir Kızılderili Tarafından Trollenme Hikayesi

0
1721

“Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens” kitabında anlatılan bir hikayeye göre Neil Armstrong ve Buz Aldrin, Ay’a gitmeden önce pek çok kızılderilinin bulunduğu ıssız bir çölde eğitim gördü. Bir çok kızılderili kabilesi bulunan bu yerde astronotların trollenme hikâyesi ise şöyle başlar:

Eğitim devam ederken Armstrong ve Aldrin bir kızılderiliyle karşılaşır ve adam, onlara burada ne yaptıklarını sorar. Astronotlar ise yakın zamanda Ay’a gideceklerini, çölde seyahate dair bir araştırma yapıldığını söylerler. Yaşlı adam duydukları karşısında kısa süreli bir sessizlikten sonra kendisi için bir iyilik yapılmasını ister.

Astronotlar adama ne istediğini sorar, adam ise: “Kabilemdeki insanlar Ay’da kutsal ruhların yaşadığına inanır. Onlara halkımdan önemli bir mesaj iletmenizi isteyecektim.” yanıtını verir. Astronotlar mesajı sorar, ancak kızılderili kendi dilinde bir şeyler söyler ve bunları ezberletene kadar tekrar ettirir. Söylediği cümlenin anlamı yerine “Bunu size söyleyemem. Sadece bizim kabilemizle ay ruhlarının bilebileceği bir sır” diyerek astronotları iyice merak ettirir.

Üsse döndükten sonra Armstrong ve arkadaşı uzun uğraşlar sonucu yerel dili bilen birisini bulur ve heyecanla iletilmek istenen mesajı tercüme etmesini ister. Tercüme sonrası kahkahalara boğulan çevirmen, kızılderilinin dikkatle ezberlettiği o cümlenin “Bu adamların size söylediği hiçbir şeye inanmayın. Topraklarınızı çalmaya geldiler”anlamına geldiğini söyler.

Kızılderili tarafından trollenen astronotların hikâyesi doğru mu bilinmez, ancak insanlığın hikâyesi için Hayvanlardan: Tanrılara Sapiens’in çok zihin açıcı bir kitap olduğu şüphe götürmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz