Nedenlerinden Sadece Biri Kurtları Yok Etmesi

0
2556

Doğa demek şifa demektir ve doğanın bize sunduğu şifalı otlar, kaybettiğimiz sağlığımızı geri kazanmaya yardımcı olur. Bu şifalılardan biri de şevketi bostan bitkisidir. Alternatif tıpta önemli bir yere sahip olan şevketi bostan nedir, faydaları nedir?

Şevketi bostan nedir, şevketi bostan faydaları nelerdir?

Şevketi Bostan Nedir?

 Bileşikgiller familyasından; 50 cm’ye kadar boylanabilen bir yıllık otsu bir bitkidir. Bol tüylü iri yapraklarının kenarlarında da çok sayıda diken bulunur. Yaprakların alt yüzündeki damarları beyaz olur. Yaz boyunca açan sarı renkli bileşik çiçekleri vardır. Bitki bu çiçeklerin olgunlaşmasıyla meydana gelen silindir yapılı, bir ucu püskül gibi tüylü ve kahverengi tohumlarını dökerek çoğalır.Topraküstü kesimleri körpeyken kesilip toplanan bitki, iyice soyulup dikenlerinden arındılarak Ege ve Akdeniz bölgesindeki pazarlarda Şevketibostan ya da kısaca Şevketotu adlarıyla satılır. Sebze olarak pişirilip tüketilir.

Nerelerde Yetişir?

Anayurdu bilinmeyen şevketibostan, ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki tarla kenarı, bahçe ve kırlarda yabani olarak yetişir.

Toplanması – Saklanması

Bitkinin yaprak ve çiçekli sürgünleri bitkinin çiçekli olduğu yaz boyunca toplanır. Gölgede özenle kurutulup parçalara bölünür. Tohumları da sonbaharda olgunlaştığında toplanır.

Faydaları

Şevketi bostan bitkisi, vitamin ve mineral bakımından zengin bir bitkidir. İyi bir magnezyum, kalsiyum ve demir kaynağıdır.

Eski Yunan halkı tarafından suçiçeği, kızamık ve çeşitli cilt hastalıkları için şevketi bostan kullanılırdı.

Bağırsak problemlerine karşı ilaç kadar etkili olduğu söylenir. Bağırsak solucanlarını yok etmeye yardımcı olur ve hazımsızlık, kabızlığın önüne geçer.

Sindirim ve safra salgılarını artırır.

Karın ağrılarıyla birlikte görülen sindirim güçlüğünü giderip rahatlama sağlar.

Kanamaları durdurur; hemoroit ve ishali iyileştirmekte etkili olur.

İştahı artırır.

İdrar söktürücüdür.

Yaraların temizleme ve iyileştirme özelliği vardır. ( hazırlanan çay pamuk yardımıyla yaralara sürülerek temizlenir. )

Bitkiden elde edilen “taraksesteril asetat” adındaki kimyevi madde idrar yollarının kasılıp gevşemesini sağlamaktadır.

Bu özelliği nedeniyle böbreklerdeki taş ve kumların dökülmesine yardımcı olan şevketi bostan aynı zamanda idrar ve gaz söktürücüdür. 

Baş ağrısı tedavisinde etkilidir ve balgam söktürücü özelliği bulunur.

Şevketi bostan antimikobiyel etkisi sayesinde geçmiş zamanlarda son derece tehlikeli olan ahıv virüsü için tedavi amaçlı kullanılırdı.

Beyindeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan şevketi bostan, hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu artırır.

Kaynak: 1, 2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz