Uzmanlar Açıklıyor: Neden Seks Yaparız? Bu İsteğimizin Altında Yatan 13 Neden

0
1623

Uzmanlar Açıklıyor: Neden Seks Yaparız?Bu İsteğimizin Altında Yatan 13 Neden! Seks, yalnızca ülkemizde değil dünyanın pek çok yerinde bir tabu olarak görülüyor. Tabii bu durum, uzmanların seks üzerine çeşitli araştırmalar yapmasına engel değil! İnsanoğlu olarak oldukça karmaşık yapılarla donatılmışız. Zaman içerisinde yeme-içme, barınma hatta üreme gibi ihtiyaçlarımızın etrafını kültürel ve sosyal öğeler sarmış. Peki öyleyse en basit eylemlerden biri olarak kabul edilen seksi üreme ihtiyacı dışında neden yaparız? Ya da seks motivasyonumuzun altında yatan nedenler nelerdir?

1. Sevgi Ve Bağlılık

Hepimizin tahmin edebileceği üzere seks, bir çeşit bağlılık ve sevgi göstergesi olarak kabul ediliyor.

2. Faydalanma isteği

“Neden seks yaparız?” sorusuna verilebilecek bir başka cevap da faydalanma isteği! Kimi zaman partnerler, ilişkilerinde seksi bir silah olarak kullanır ve partnerini bunun üzerinden domine etmek ister.

3. Rahatlama İhtiyacı

İnsanların büyük bir kısmı, “Neden seks yaparız?” sorusuna rahatlamak için cevabını veriyor!

4. Haz Arayışı

Hedonizm, yani hazcılık, insan eylemlerinin nihai amacının haz olduğunu savunur. Neden seks yaparız sorusuna verilen bu cevap da hedonizmle bağdaşıyor. Birçok insan, yalnızca haz almak için seks yapıyor.

 5. İntikam Düşüncesi

Kökenleri evrimsel sürece kadar uzanan bir neden! Kimi zaman seks esnasında tek düşündüğümüz şey intikam almak olabilir.

6. Kıskançlık

“Neden seks yaparız?” sorusuna verebileceğimiz son cevap ise kıskançlık. Kökleri evrimsel sürece dek uzanan bu duygu, en büyük seks motivasyonlarımızdan biri. Çoğu zaman partnerimizi korumak ve diğer partner ihtimallerini elemek için seks yaparız.

7. Baskı

Ya da birçok insan, partnerinin baskısından dolayı kendini sekse zorluyor.

8. Olanaklara Erişme İsteği

Kimi zaman karşımızdaki insanla sevişirsek arzu ettiğimiz hedeflere ulaşacağımızı düşünebiliriz. İşte bu duruma olanaklara erişme isteği adı veriliyor.

9. Kişinin Özsaygısının Artacağını Düşünmesi

Kimi zaman insanlar, seksi bir özgüven ve güç kaynağı olarak görüyor.

10. Deneyim Kazanma Arzusu

Birçok insan “Neden seks yaparız?” sorusuna deneyim kazanmak için cevabını veriyor! Anlayacağınız birçok seksin altında yeni deneyimler kazanma arzusu yatıyor.

11. Fiziksel Çekicilik

Olabilecek en basit nedenlerden biri: Partnerini fiziksel olarak çekici bulmak!

12. İletişim

Seks, özellikle romantik ilişkilerde eşi benzeri bulunmayan bir iletişim yöntemi.

13. Sosyal Statüden Kaynaklanan Kaygı

Yine birçok insan, diğer insanların düşüncelerinden çekindiği ve itibarını düşündüğü için sevişiyor.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz